Dla kogo darmowe szczepienia przeciw HPV?

Rozpoczęła się tegoroczna edycja szczepień przeciwko HPV. Tymczasem póki co blisko połowa objętych programem nastolatek z Rumi w ogóle nie pojawiła się na szczepieniu.

Masz zdjęcie do tego tematu? Wyślij
Większość rodziców zgadza się na udział, ale niektórzy nie chcą, by ich dzieci były szczepione i mają do tego prawo – mówi Justyna Wolska-Pecura, kierownik przychodni Panaceum. To jedna z rumskich placówek, w której szczepienia mają się odbywać.

W ubiegłym tygodniu zgłosiło się tutaj 30 nastolatek na 58, które mogą być zaszczepione. W Niepublicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej nr 1 na 103 nastolatki zgłosiło się 40. Tylko do przychodni Ars Medica zgłosiły się prawie wszystkie dziewczynki, które mogą być zaszczepione, jednak ta przychodnia szczepi tylko kilkanaście rumianek. Czy w tej sytuacji jest sens prowadzić darmowe szczepienia? Zdaniem urzędu miejskiego tak.

- Realne dane będą dostępne w czerwcu, gdy skończy się pierwszy etap szczepień – zastrzega Marcin Fuchs, wiceburmistrz Rumi ds. społecznych.

Przypomnijmy, że również w ubiegłym roku część rodziców nie wyraziła zgody na szczepienia.

Więcej w piątkowym Gońcu Rumskim.

Komentarze (4)

avatar
avatar
Ewa (gość)

Szkoda, że tak mało osób korzysta z tego szczepienia. Tym bardziej, że co roku z powodu raka szyjki macicy umiera w Polsce bardzo dużo kobiet. Ryzyko tego nowotworu dzięki szczepieniu jest znacznie mniejsze. Może UM powinien zorganizować akcję informacyjną na ten temat. W końcu mówienie wychodzi im najlepiej.

avatar
Ela - Spikerka (gość)

Do Radia EFAS dzwonią słuchacze, z zapytaniem, czy to prawda, że prezydent Łukaszenka pozwolił przed budynkiem Rady Najwyższej Republiki Białoruskiej w stolicy kraju - Mińsku - prezentować, podczas sesji obrad deputowanych, tablice, ulotki i banery, o treści opozycyjnej wobec rządu i prezydenta?
.
Radio EFAS odpowiada - nie na Białorusi, a w Polsce, nie w Mińsku, lecz w Rumi Janowie i nie prezydent Łukaszenka, a Prezes Józef Chmielewski - po raz pierwszy - pozwolił panu Andrzejowi Skucha - prezentować treści i poglądy na Walne Zgromadzenie SM Janowo.

avatar
MagTombo (gość)

A szkoda... to szczepienie nie zaszkodzi, a jedyne co to może pomóc. Koszt zrobienia tego samemu to ok 1500 zł... Nikomu tego nie życzę, ale niemiło patrzy się na zły wynik cytologii żony albo dziecka....

Wybierz kategorię