Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Broń, mundury, narzędzia zbrodni. Na Uniwersytecie Gdańskim powstaje Muzeum Kryminalistyki

Łukasz Kłos
Muzeum Kryminalistyki w słupskiej Szkole Policji
Muzeum Kryminalistyki w słupskiej Szkole Policji policja.pl
Broń wszelkiego rodzaju, policyjne mundury z czterech kontynentów, pętle wisielcze czy oryginalne narzędzia przestępstw - to niektóre z przedmiotów, jakie będzie można zobaczyć w Muzeum Kryminalistyki przy Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego.

Wśród eksponatów znajdą się również i takie, które mogą zaszokować zwiedzających - szubienica, na której zawisł niesławny Skorpion (Paweł Tuchlin, skazany w latach 80. za seryjne morderstwa kobiet), preparaty medyczno-sądowe czy też zmumifikowane ciało niezidentyfikowanego mężczyzny (uważane za najcenniejszy z "nabytków" muzeum).

Muzeum formalnie powstało 28 czerwca 2012 roku, jako jednostka organizacyjna Wydziału Prawa i Administracji gdańskiego uniwersytetu. Obecnie trwają prace nad ostatecznym kształtem gablot i sposobem wyeksponowania zgromadzonych przedmiotów. Na finiszu jest też załatwianie formalności związanych z funkcjonowaniem zakładu.

Czytaj także: Supersprzęt dla Laboratorium Kryminalistycznego Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku [ZDJĘCIA]

- Wszystko będzie przygotowane do stycznia przyszłego roku. Na 25 stycznia zaplanowaliśmy bowiem uroczyste otwarcie naszego muzeum - mówi dr Małgorzata Żołna, kierownik Pracowni Kryminalistyki Wydziału Prawa i Administracji, jedna z inicjatorek powstania muzeum.

Olbrzymi wkład w muzealne zbiory ma dr Jerzy Wnorowski, ekspert kryminalistyczny, wieloletni pracownik gdańskiej uczelni. To z jego pasji zbiory systematycznie się powiększały. Początkowo kolekcja mieściła się w budynku dawnej Katowni, nieopodal gdańskiej Bramy Wyżynnej. Do pasjonackich eksponatów z czasem dołączały przedmioty czy dokumenty przekazywane przez instytucje, w tym sądy, policję czy prokuraturę.

Dotychczas kolekcja wykorzystywana była głównie do celów dydaktycznych - pokazywana była studentom Wydziału Prawa i Administracji.

- Doszliśmy jednak do wniosku, że warto, by mogła być szerzej udostępniona - dodaje dr Żołna. - Chcieliśmy, by była dostępna nie tylko dla studentów, ale też dla mieszkańców czy gości z zagranicy.

Na muzealną ekspozycję składać się będzie dziewięć działów tematycznych. Dział Penitencjarny zawierać będzie przedmioty zarekwirowane osadzonym w zakładach karnych i aresztach śledczych. Tu znajdziemy m.in. wierną replikę jednego z modeli pistoletu, wykonaną z... chleba.

Zwiedzający będą mogli zobaczyć też efekt pracy fałszerzy pieniędzy. W Dziale Fałszerstw Środków Płatniczych obejrzymy podrobione banknoty i monety polskie oraz zagraniczne. Z kolei Dział Techniki Kryminalistycznej i Wypadków Drogowych będzie zawierać przedmioty, przyrządy oraz sprzęt kryminalistyczny służący do ujawniania i zabezpieczania śladów na miejscach zdarzeń, a także różnego typu fotoradary.

Dzięki współpracy z Komendą Wojewódzką Policji w Gdańsku udało się także zgromadzić obszerną kolekcję fotografii kryminalistycznych, zaś Zakład Medycyny Sądowej GUMed udostępnił preparaty.

Muzeum dysponuje również oryginalnymi narzędziami włamań do samochodów i mieszkań. Przedmioty te przekazały sądy i prokuratura.

- Wszystkie pochodzą z autentycznych przestępstw. To nie są preparowane eksponaty - tłumaczy dr Żołna.
Otwarcie Muzeum Kryminalistyki zaplanowano za dwa miesiące, tj. 25 stycznia przyszłego roku. Placówka będzie się znajdować w budynku Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego (przy ul. Bażyńskiego).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto