Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Co mieszkańcom Rumi może dać Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa?

TM
Ogłoszenia na temat mapy można zobaczyć nawet w pociągach SKM. A jak w praktyce można ją obejrzeć i wykorzystać?

Policja przekonuje, że Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa to dobre miejsce na wymianę informacji i cenne źródło pozyskiwania wiedzy na temat potrzeb w zakresie bezpieczeństwa. - Służy również budowaniu współodpowiedzialności za stan bezpieczeństwa w okolicy miejsca zamieszkania, pracy, czy nauki - przekonują do tej inicjatywy policjanci.

Na Pomorzu Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa funkcjonuje od lipca 2016 roku. Narzędzie umożliwia każdej osobie przekazanie informacji o konkretnych zagrożeniach, np. występujących obok miejsca zamieszkania. Po zgłoszeniu wiadomości są weryfikowane przez funkcjonariuszy.

Gdzie można obejrzeć mapę? Należy wejść na stronę internetową www.pomorska.policja.gov.pl, a następnie kliknąć w grafikę przedstawiającą kontur Polski z napisem „Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa”, znajdującą się po prawej stronie ekranu i na kolejnej stronie w grafikę „Wejście”. Zostaniemy wówczas przeniesieni do nowej strony (należy ona do Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii, więc jest bezpieczna dla naszych komputerów).

Po otworzeniu mapy trzeba jeszcze zaakceptować regulamin, który wyświetli się na pierwszym planie (trzeba przewinąć go w górę i kliknąć w okienko „zgadzam się”). Wówczas wyświetli się mapa całej Polski. Aby powiększyć dowolny region, klikamy w znak plusa znajdujący się po lewej stronie ekranu, a następnie - przytrzymując lewy przycisk myszki - oglądamy dowolne miejsce.

Wybraną miejscowość możemy znaleźć również w alternatywny sposób. Aby to zrobić, należy w pole znajdujące się po lewej stronie na górze (tam, gdzie jest napis „Wyszukaj w Geoportal”) wpisać nazwę miasta.

Grupy zgłoszeń od osób dotychczas korzystających z mapy wyświetlają się po prawej stronie. Aby zobaczyć więcej szczegółów na ich temat, wystarczy kliknąć w wybrane pole.

Każda z takich grup ma odróżniający się obrazem, np. przy tych związanych z parkowaniem wyświetli się samochód z wykrzyknikiem, a przy zgłoszeniach dotyczących spożywania alkoholu w miejscach niedozwolonych - butelka z procentem.

Aby dodać nową informację, należy kliknąć w znak plus, który znajduje się w lewym dolnym rogu. Następny krok to wybór kategorii zgłoszenia.

Do wyboru są między innymi akty wandalizmu, dzikie wysypiska śmieci, nielegalne rajdy samochodowe, nieprawidłowe parkowanie, niszczenie zieleni, przekraczanie dozwolonej prędkości, spożywanie alkoholu lub używanie narkotyków oraz żebractwo.

Jednocześnie policjanci przestrzegają, że mapa nie ma służyć do zgłaszania potrzeby pilnej interwencji. W tego typu przypadkach należy korzystać z numerów alarmowych 112 lub 997. Na mapie zaznaczamy takie sytuacje, które się powtarzają.

Po wyborze kategorii należy wskazać miejsce, gdzie dochodzi do podejrzanych sytuacji (na ekranie pojawi się czarny krzyżyk, którym klikamy w wybraną lokalizację). Następnie uzupełniamy szczegóły zgłoszenia - jeśli je posiadamy - takie, jak opis sytuacji, data, pora dnia lub nocy. Możemy także dołączyć zdjęcie. Na koniec klikamy przycisk „Zgłoś”. - Zaznaczone na mapie nowe zagrożenie pojawia się w postaci ikony w kolorze zielonym - tłumaczy policja. - W ciągu dwóch dni, o ile zgłoszenie nie zostanie uznane za żart lub pomyłkę, kolor zmieni się na żółty, co oznacza, że funkcjonariusze zapoznali się z zagrożeniem i podjęli działania.

Proces ten trwa do 5 dni. W przypadku niepotwierdzenia ikona przyjmuje kolor szary i widoczna jest na mapie jeszcze przez 7 dni, potem zostaje usunięta. - W przypadku potwierdzenia przyjmuje kolor czerwony i pozostaje do wyeliminowania zagrożenia, po czym przyjmuje kolor niebieski. W takim stanie piktogram jest widoczny przez 30 dni, następnie usuwany jest z mapy - informuje policja.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na rumia.naszemiasto.pl Nasze Miasto