Dla kogo darmowe szczepienia przeciw HPV?

Rozpoczęła się tegoroczna edycja szczepień przeciwko HPV. Tymczasem póki co blisko połowa objętych programem nastolatek z Rumi w ogóle nie pojawiła się na szczepieniu.

Masz zdjęcie do tego tematu? Wyślij
Masz zdjęcie do tego tematu? Wyślij
Większość rodziców zgadza się na udział, ale niektórzy nie chcą, by ich dzieci były szczepione i mają do tego prawo – mówi Justyna Wolska-Pecura, kierownik przychodni Panaceum. To jedna z rumskich placówek, w której szczepienia mają się odbywać.

W ubiegłym tygodniu zgłosiło się tutaj 30 nastolatek na 58, które mogą być zaszczepione. W Niepublicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej nr 1 na 103 nastolatki zgłosiło się 40. Tylko do przychodni Ars Medica zgłosiły się prawie wszystkie dziewczynki, które mogą być zaszczepione, jednak ta przychodnia szczepi tylko kilkanaście rumianek. Czy w tej sytuacji jest sens prowadzić darmowe szczepienia? Zdaniem urzędu miejskiego tak.

- Realne dane będą dostępne w czerwcu, gdy skończy się pierwszy etap szczepień – zastrzega Marcin Fuchs, wiceburmistrz Rumi ds. społecznych.

Przypomnijmy, że również w ubiegłym roku część rodziców nie wyraziła zgody na szczepienia.

Więcej w piątkowym Gońcu Rumskim.

Komentarze (4)

avatar
avatar
Ewa (gość)

Szkoda, że tak mało osób korzysta z tego szczepienia. Tym bardziej, że co roku z powodu raka szyjki macicy umiera w Polsce bardzo dużo kobiet. Ryzyko tego nowotworu dzięki szczepieniu jest znacznie mniejsze. Może UM powinien zorganizować akcję informacyjną na ten temat. W końcu mówienie wychodzi im najlepiej.

avatar
Ela - Spikerka (gość)

Do Radia EFAS dzwonią słuchacze, z zapytaniem, czy to prawda, że prezydent Łukaszenka pozwolił przed budynkiem Rady Najwyższej Republiki Białoruskiej w stolicy kraju - Mińsku - prezentować, podczas sesji obrad deputowanych, tablice, ulotki i banery, o treści opozycyjnej wobec rządu i prezydenta?
.
Radio EFAS odpowiada - nie na Białorusi, a w Polsce, nie w Mińsku, lecz w Rumi Janowie i nie prezydent Łukaszenka, a Prezes Józef Chmielewski - po raz pierwszy - pozwolił panu Andrzejowi Skucha - prezentować treści i poglądy na Walne Zgromadzenie SM Janowo.

avatar
MagTombo (gość)

A szkoda... to szczepienie nie zaszkodzi, a jedyne co to może pomóc. Koszt zrobienia tego samemu to ok 1500 zł... Nikomu tego nie życzę, ale niemiło patrzy się na zły wynik cytologii żony albo dziecka....

Wybierz kategorię