Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dobre wieści dla Kosakowa i Rumi. Umowa PGE Enrega - OPEC to mniej spalania węgla

Mat. UMR/TM
Jest umowa PGE Energia Ciepła i OPEC o współpracy na rzecz zwiększenia dostępności ciepła sieciowego dla mieszkańców Rumi, Gdyni i Kosakowa. - Jednym z głównych zamierzeń przedsięwzięcia jest rezygnacja z węgla - informują urzędnicy.

Umowa PGE Energa OPEC

Dokumenty zostały podpisane 6 marca na terenie gdyńskiej elektrociepłowni, a sygnowali je przedstawiciele stron; prezes zarządu OPEC Janusz Różalski, dyrektor PGE EC oddział Wybrzeże Elżbieta Kowalewska oraz prezes zarządu PGE Energia Ciepła Wojciech Dąbrowski. Symboliczne podpisy złożyli także samorządowcy z Rumi, Gdyni i Kosakowa. To właśnie mieszkańcy tych trzech gmin mają skorzystać na współpracy.

- Podpisanie umowy o współpracy na rzecz zwiększenia dostępności ciepła sieciowego dla naszych mieszkańców to historyczne wydarzenie - mówi Piotr Wittbrodt, zastępca burmistrza Rumi. - Jest to pionierskie przedsięwzięcie, realizowane z myślą nie tylko o środowisku naturalnym, ale i komforcie życia obecnych mieszkańców i przyszłych pokoleń - dodaje.

- Dzięki partnerskiej współpracy, ciepło z PGE EC może docierać do coraz większej liczby mieszkańców Gdyni, Rumi i Kosakowa - dodaje Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE EC.

Jak zaznacza, współpraca z OPEC jest kluczowa dla prowadzenia projektów inwestycyjnych w sposób racjonalny, skoordynowany i połączony z jednoczesnym wykorzystaniem potencjału rynkowego.

Kradzione samochody z Niemiec trafiły na Pomorze. Policjanci jechali za nimi aż do McDonalda

Zgodnie ze strategią ciepłownictwa grupy kapitałowej PGE, udział paliw niskoemisyjnych w produkowanej przez PGE energii do 2030 roku powinien przekroczyć 50 procent, co oznacza stopniową rezygnację z węgla.

Dla elektrociepłowni w Gdyni prowadzone są obecnie analizy przedinwestycyjne, których celem jest wypracowanie możliwych do zastosowania wariantów budowy nowych źródeł. W pierwszej kolejności zastąpią one wodny kocioł węglowy, a w przyszłości kogeneracyjne bloki węglowe.

Z kolei gdyński OPEC przeznaczy ponad 120 milionów złotych na rozbudowę i modernizację sieci ciepłowniczych. Do roku 2023 przedsiębiorstwo zaplanowało realizację kolejnych 8 projektów.

- Działania te mają na celu przede wszystkim zapewnienie bezpieczeństwa dostaw ciepła i aktywną walkę ze smogiem - podkreśla Janusz Różalski, prezes zarządu OPEC. - Zamierzamy sukcesywnie likwidować stare i nieefektywne piece w domach jednorodzinnych oraz lokalne kotłownie. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom zastosowanym w modernizowanych i budowanych od nowa sieciach ciepłowniczych będą mniejsze straty i większe oszczędności. Korzystanie z ciepła sieciowego nie wymaga magazynowania i uzupełniania paliwa, nie wytwarza hałasu, zapachu ani zanieczyszczeń atmosferycznych - uzupełnia.

Jak podkreślają specjaliści, ogromną rolę w budowaniu świadomości ekologicznej i kształtowaniu postaw pełnią samorządy.

Magazyn narkotyków. Jak trafiła na niego policja? ZDJĘCIA

***

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na rumia.naszemiasto.pl Nasze Miasto