18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gdynia: Wielka walizka przenosi podróżnych w czasie. Dworzec w Gdyni i jego historia do zobaczenia

Ksenia Pisera
Radosław Konczyński
Pozostawiony na dworcu bagaż zawsze przyciąga zainteresowanie podróżnych. Tym bardziej jeśli jest to wysoka na dwa i szeroka na ponad trzy metry waliza. Wśród dworcowej architektury niezauważone nie zostaną też wielkie na cztery metry drzwi, z dziurką od klucza na wysokości wzroku. Oba eksponaty w tym i w ubiegłym roku mogli zobaczyć między innymi gdańszczanie na swoim dworcu. Niebawem powstaną dwa kolejne wielkie obiekty, które również po części mają odkrywać skrywaną w Gdyni tajemnicę.

Ten sekret podróżni w całej Polsce mogli odkrywać zerkając do wnętrza walizki, a w Gdańsku patrząc przez dziurkę od klucza. Obecnie tajemnicę walizki można samemu odkryć w Malborku.

- Nieoficjalnie nazywamy te eksponaty "podglądaczami" - mówi Barbara Leszczyńska z biura prasowego PKP SA. - Podglądanie jest właśnie ideą powstania tych obiektów. Poza pracownikami spółki i robotnikami tak naprawdę nikt nie wie, jakie prace są prowadzone za płotem remontowanego budynku dworca w Gdyni Głównej. Dzieje się naprawdę dużo, to kompleksowy remont, który chcemy tu pokazać podróżnym.

Wszystko o Dworcu w Gdyni

Dzięki mechanizmom odtwarzającym głównie zdjęcia podróżni mogą zobaczyć efekty prac budowlanych oraz historię dawnego dworca w Gdyni, także tę, kiedy to Gdynia Główna (znana wówczas jako Gdingen) obsługiwała trzeciorzędne kąpielisko i wieś rybacką. W przypadku walizki jest to sześć wizjerków, umieszczonych na różnych wysokościach na jej ściankach bocznych. W ten sposób mieszkańcy różnych części kraju mogli zobaczyć m.in. malowidło, które dokładnie rok temu jeszcze nie istniało ani w dokumentach konserwatora zabytków, ani PKP. Odkryto je w jednej z sal gdyńskiego dworca.

- Wówczas do rejestru zabytków wpisane zostało malowidło znajdujące się na suficie dawnej sali restauracyjnej dworca - mówi Marcin Tymiński, rzecznik wojewódzkiego konserwatora zabytków w Gdańsku. - To bardzo ciekawa i oryginalna praca profesora Juliana Studnickiego i jego grupy, pochodząca z 1957 roku. Natomiast nikt nie miał pojęcia, że dzieło znajduje się też na ścianach sali!

Malowidło na suficie to dzieło o tematyce astralnej, widzimy tam planety, gwiazdy i cały zodiak. Nikt z niewtajemniczonych podróżnych nie widział jeszcze całej pracy na żywo. Jako miniatura obraz objechał całą Polskę.

Walizka, która jeździła koleją

Podróż walizki dobiega już końca. Objechała ona kraj wszerz i wzdłuż, wzbudzając zainteresowanie mieszkańców i turystów przebywających na dworcach kolejowych. Podróż walizka rozpoczęła od Dworca Centralnego w Warszawie w lipcu ubiegłego roku, a następnie pojechała do Białegostoku, na nowo odremontowany dworzec. Dalej do Lublina, Tarnowa (także niedawno oddanego zmodernizowanego dworca), Krakowa, Opola, Szczecina. Święta spędziła na dworcu kolejowym w Gdańsku, gdzie stała do 10 stycznia. Teraz walizka przebywa w Malborku, gdzie spędzi w sumie trzy tygodnie w odnowionym holu niedawno otwartego dworca. Podróż walizki zakończy się prawdopodobnie w Poznaniu. Trasa podróży drzwi była znacznie krótsza. Te stały przy gdańskim dworcu przez trzy wakacyjne miesiące, od czerwca ub.r. Obecnie przechodzą prace konserwatorskie.

- Wiele razy spotykaliśmy się z prośbami, by walizka ze zdjęciami już na stałe została na którejś ze stacji - mówi Leszczyńska. - Takie eksponaty powstały tylko dla gdyńskiego dworca. Po zakończeniu przebudowy w tym miejscu walizka i drzwi trafią na stałe na którąś ze stacji w Polsce. Jeszcze nie powiem gdzie.

Więcej sekretów

Tajemnicą jest również to, jakie eksponaty będą następne i gdzie się pojawią. Wiadomo, że będą dwa.

- Nie ma decyzji, co powstanie - mówi Leszczyńska. - Jesteśmy na etapie opracowywania projektów. Mogę zdradzić, że jeden z nich na pewno zostanie na dłużej. Poza ujawnianiem sekretów będzie miał też drugą funkcję. W przyszłości będzie mógł częściowo zostać wykorzystany jako nośnik do umieszczenia tablicy pamiątkowej.

Nieoficjalnie się dowiedzieliśmy, że wśród rozważanych pomysłów jest duży aparat fotograficzny, który miałby stanąć na wiosnę przed dworcem w Gdańsku. Kolejnym eksponatem miałby być fotoplastykon, który od maja można by było zobaczyć w Centrum Informacji Turystycznej w Gdyni, przy ul. 10 Lutego 24. Natomiast po zakończeniu remontu miałby zostać przeniesiony do budynku dworca Gdynia Główna.

Remont na finiszu

Przebudowa gdyńskiego dworca kolejowego rozpoczęła się w 2010 roku. Prace budowlane mają zakończyć się na przełomie marca i kwietnia, a koszt inwestycji to ponad 30 mln zł.

W sali, w której odkryto malowidła, przed remontem zajmowanej przez drogerię, w infrastrukturze nowego dworca najprawdopodobniej będzie restauracja.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdynia.naszemiasto.pl Nasze Miasto