Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Historia Rumi: Takie były początki FUO Rumia

TM
FUO Rumia: Przyzakładowy zespół
FUO Rumia: Przyzakładowy zespół
Historia Rumi: Jak wyglądała FUO Rumia (Fabryki Urządzeń Okrętowych) w latach 50. XX wieku? Przeczytaj fragment nigdy niepublikowanego wywiadu, który został przeprowadzony w 1979 roku, o tym jakie były początki fabryki.

Rozmowę przeprowadził Zenobiusz Niemiera. Mieszkaniec od 1954 roku do lat 90. pracował w FUO Rumia. W 1979 roku nagrał wywiad z Pawłem Miszką, jednym z pierwszych pracowników fabryki. Zbierał wówczas materiały to kroniki zakładu.

FUO Rumia powstała w 1945 roku i w tym właśnie roku pracę rozpoczął tam, wówczas 47-letni Paweł Miszka. - Moim zdaniem za dzień powstania fabryki można przyjąć 10 kwietnia 1945, w tym czasie rozpoczęto pracę w zakładzie - opowiada w wywiadzie. - Przed objęciem obiektów okna i drzwi były powyrywane, ściany uszkodzone przez pociski artylerii, wszędzie były śmieci. Rozpoczęliśmy porządkowanie pomieszczeń warsztatowych, magazynów i pomieszczeń biurowych, a murarze naprawiali ściany. Postawiono także ogrodzenie od strony ulicy i małą portiernię. Kierownik zakładu oraz kilku innych robotników przewozili maszyny oraz inne urządzenia z Wejherowa do Rumi.

Traktor w FUO Rumia

Późniejsze FUO Rumia początkowo były warsztatami mechanicznymi. - Pierwsza siedziba zakładu była na miejscu, gdzie obecnie jest FUO. Zakład był samodzielny od początku, tylko podlegał gdańskiej dyrekcji. Można powiedzieć, że park maszynowy był bogaty, ale zakład posiadał jeden samochód ciężarowy i traktor. Początkowo nikt nie pytał o wynagrodzenie, każdy chciał pracować - opowiadał Paweł Miszka.

Na początku 1947 roku obecne FUO Rumia zmieniło profil - jak informuje pismo z lat 70. XX wieku - z powodu wyczerpania "zapasu" wraków samochodowych. Na przełomie lat 40. i 50. w fabryce wyprodukowano ponad 4 tysiące aparatów i urządzeń dla przemysłu chemicznego, a w 1951 roku rozpoczęto produkcję okrętowych żurawików łodziowych.

Taniec w... FUO Rumia

Pod koniec 1953 roku przy zakładzie powstał zespół muzyczno-taneczny. Istniał raptem przez trzy lata, ale zdjęcie przedstawiające jego skład udało się zachować. Paweł Miszka, który udzielał wywiadu, pracował do 1963 roku, kiedy przeszedł na emeryturę.

Zobacz też: Historia Rumi: W Janowie, gdzie są bloki, były kiedyś łąki...

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na rumia.naszemiasto.pl Nasze Miasto