Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jaka będzie zima 2015/2016? Kiedy na Pomorzu spadnie śnieg i czy święta będą białe?

Dominik Radecki
Zima 2015/ 2016 ma być łagodna. Zimy stulecia w tym roku nie będzie - prognozuje Piotr Wiktor Grygiel, meteorolog i poeta z Jasienia. Przed nami sporo zimowych dni. Przedwiośnia możemy się jednak spodziewać już w lutym. [PROGNOZA POGODY - ZIMA 2015/2016]

Jaka będzie nadchodząca zima?
Destabilizacja w pogodzie jest ogromna. Trudno znaleźć podobny przebieg pogody w miesiącach poprzedzających zimę minionych lat. Stąd trudno wysnuć wyraźne wnioski na przyszłość. Również przysłowia, nawet te „żelazne”, coraz częściej zawodzą. Obserwacja przyrody też jest mniej czytelna - rośliny, zwłaszcza zwierzęta, zaczynają dostosowywać się do zawirowań klimatycznych, zachowują się „niestabilnie”, np. wchodzą coraz później w odrętwienie zimowe. Również nauka zawodzi, o czym świadczą tzw. nietrafienia poważnych instytutów meteorologicznych. Zwłaszcza prognozy długoterminowe obarczone są coraz większym ryzykiem. Wiem więc, że sporo ryzykuję, prognozując przebieg pogody na wiele dni do przodu. Dlatego staram się to robić dokładnie i wyczerpująco, tym bardziej iż wyjątkowo często udaje mi się trafić chociażby w… dziewiątkę. „Nieczyste trafienia”, których jest szczęśliwie mniej, analizuję, doszukując się przyczyn porażek. W każdym razie zimy stulecia nie będzie. Pogoda najchłodniejszej pory roku 2015/2016 będzie podobna do zim z ostatnich lat - okresy zimne przeplotą odwilżowe. Taka „zima w kratkę”, z tą różnicą, iż zimnych dni będzie znacznie więcej niż to bywało np. w ostatnich dwóch zimowych okresach. Już niemal cała Europa jest znacznie wychłodzona, łącznie z Morzem Śródziemnym. W listopadzie większość krajów kontynentu nawiedzały duże, jak na tę porę, chłody. To jeden z czynników, który rzutuje na wystąpienie u nas ostrzejszej zimy.

A tegoroczne Święta Bożego Narodzenia? Będą śnieżne?
Będą lekko zimowe, zabieli się, przewiduję też lekki mróz, temperaturę w okolicy zera stopni. Podobnie powinno być w okresie Nowego Roku.

A sama zima będzie trwała długo?
Już w lutym pojawi się zaczątek przedwiośnia, pory, która jest mieszaniną zimy i prawdziwej wiosny. Taki stan potrwa do końca astronomicznej zimy, czyli przez ponad dwie dekady marca. Okres, za którym prawie wszyscy nie przepadamy, będzie więc stosunkowo długi.

Dlaczego od kilku lat zimą jest tak niewiele śniegu, a zimy w miarę ciepłe? Ludzie wspominają ostre zimy z ubiegłego wieku...

Tak jak powiedziałem wcześniej - zima nie jest zjawiskiem wyizolowanym z całości. To, że tak się dzieje, świadczy o rozchwianiu się „normatywnych” parametrów pogodowych całorocznego ich przebiegu, i to nie tylko w naszym kraju, ale przede wszystkim na całym świecie. Przecież wcale nie z błahych przyczyn zwołano na 30 listopada kolejną Światową Konferencję Klimatyczną w Paryżu. Klimatolodzy alarmują, iż zjawisko „El Nino”, wpływające na stan klimatu, w tym roku osiąga ponownie niepokojące rozmiary i może spowodować światowe kataklizmy. Już pojawiają się ostrzeżenia, a nawet alarmy. Zjawisko tak określane to, mówiąc w skrócie, „przegrzanie się” dużej części powierzchni oceanów i powietrza nad nim w gorącej strefie klimatycznej. Wpływa to na zmiany klimatyczne i u nas, zacierając granice pór roku, przesuwając je poza kalendarzowe ustalenia, np. lato nie jest „stało-upalne”, a zimy są stosunkowo ciepłe. Doskonale pamiętam zimy aż po lata siedemdziesiąte, kiedy to do sąsiada lub własnego obejścia drążyło się tunele w śniegu, w warstwie niekiedy przekraczającej 2 metry!

Wcale nie tęsknię za tamtymi zimami, wolę łagodniejsze, choć przyrodzie z pewnością dobrze to nie służy. Przypomnę tylko, iż ostatnie śnieżne, a zwłaszcza mroźne zimy na Kaszubach, mieliśmy w sezonie: 2009/2010 oraz 2010/2011, kiedy nocą kilkakrotnie mróz osiągał - 25 st. C! Przy czym przez prawie cały tamten okres nie było odwilży! Tu i ówdzie pojawiają się opinie badaczy, iż „nie ma złego, co by na dobre nie wyszło”, że wzrost temperatury oraz „nadprodukcja” dwutlenku węgla na świecie powoduje szybszy przyrost masy zielonej roślin, a co za tym idzie - zwiększa to zasoby żywności oraz rekompensuje ubytki zielonej masy. Podobno mają już tego dowody.

Prognoza pogody dla Pomorza na 1 grudnia:

(źródło: x-news)

Latem rozmawialiśmy o pogodzie na wrzesień i jesień. Wtedy mówił Pan o sposobach i metodach prognozowania pogody. A jak prognozuje Pan pogodę na zimę?

Uważny Czytelnik naszych rozmów o pogodzie z pewnością dokładniej zapoznał się z moimi narzędziami prognozowania. W skrócie - atrybutem pilnego obserwatora przyrody jest cierpliwość, dociekliwość, upór i pokora. Trzeba mieć wiedzę, nie tylko meteorologiczną. Obserwować oraz zapamiętywać jak najwięcej, wiedząc o nieskończoności i względnej powtarzalności zjawisk. Efekt jest stały, zjawiska zmienne. Na takiej zasadzie przebiega moje prognozowanie pogody. Od ponad pięćdziesięciu lat zajmuję się, również zawodowo, obserwacją przyrody, jej obszernych przejawów w moim otoczeniu. Z racji zamieszkania - wschodnia część Pomorza - Kaszuby - to miejsce szczególnie przeze mnie obserwowane. Dysponuję także sporym pakietem meteorologicznej wiedzy o tym regionie sprzed wielu, wielu lat.

Prognoza pogody na 1.12.2015:

(źródło: TVN/x-news)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto