Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tczew. Działkowy jubileusz tuż, tuż

Krystyna Paszkowska
W tym roku jubileusz 30-lecia istnienia obchodzi usytuowany w międzywalu Wisły Rodzinny Ogród Działkowy im. Władysława Sikorskiego w Tczewie Wszędzie nie tylko zielono, ale i bajecznie kolorowo.

W tym roku jubileusz 30-lecia istnienia obchodzi usytuowany w międzywalu Wisły Rodzinny Ogród Działkowy im. Władysława Sikorskiego w Tczewie

Wszędzie nie tylko zielono, ale i bajecznie kolorowo. A wszystko to za sprawą działkowców, którzy za miejsce na relaks na łonie natury wybrali sobie Rodzinny Ogród Działkowy im. Władysława Sikorskiego na os. Staszica w Tczewie.
Ogród powstał na przełomie lat 1979/80 na powierzchni 18,72 ha. Teren podzielono wówczas na 536 działek. Pierwszym prezesem ogrodu był Karol Piotrowski. Obecnie funkcję tę pełni Jan Szpara.
- W 2008 roku podczas Walnego Zebrania część działek została wyłączona z użytkowania - mówi prezes Szpara. - Powodem takiej decyzji było, to że działki te usytuowane są na terenie zalewowym. Teraz w naszym ogrodzie uprawianych jest 518 ogródków działkowych.
Przez pewien czas - podobnie jak i w innych ogrodach - sytuacja nie była zbyt dobra. Działki uprawiali głównie starsi mieszkańcy. Teraz tendencja jest zgoła inna. - Nasz ogród wyraźnie się odmładza - dodaje Stefa Gross, sekretarz ogrodu. - Coraz więcej naszych działkowców ma nie więcej niż 35 lat.

W ciągu dwóch lat przybyło ponad 100 nowych, młodych działkowców. Z tym oczywiście wiążą się i drobne problemy. Jak podkreślają członkowie zarządu ogrodu, trzeba wspólnie wypracować nowe zasady współpracy pomiędzy nowo przyjętymi działkowcami, a tymi już uprawiającymi ziemię od wielu lat. - Te nowe zasady powinny dotyczyć, m.in. wytyczenia terenu dla dzieci - mówią Jan Szpara i Stefan Gross. - Jeśli znajdą się na to pieniądze, to można się pokusić o wytyczenie takiego miejsca choćby na tym terenie zalewowym, czy przy domu działkowca. Zależy nam, aby zazielenić ten teren. Na początek potrzeba by na to z kilkadziesiąt tysięcy złotych. Tych czternaście wyłączonych z u-prawy działek wraz z drogami zajmuje około 1,5 ha.
Członkowie zarządu ogro-du podkreślają, że dobrze układa się współpraca z miastem i powiatem. - Mamy nadzieję, że dalej prowadzony będzie remont ul. Partyzantów - mówią. Na nowych gospodarzy czeka jeszcze w naszym ogrodzie 11 działek.
A w jakim składzie pracuje zarząd Rodzinnego Ogrodu Działkowego im. Władysława Sikorskiego w Tczewie?
Prezesem zarządu, jak już wspomniałam wcześniej, jest Jan Szpara. Funkcję wiceprezesa piastuje Bogdan Ac-kerman. Sekretarzem, również już wypowiadającym się w tym artykule - jest Stefan Gross. Ogrodową kasą rządzi Renata Dąbrowska, a gospodarzem ogrodu jest Kazimierz Hinz.

Ogród im. H. Sienkiewicza

Założono go w marcu 1950 roku na areale 17 ha. Po przekwalifikowaniu ogrodu czasowego na stały oraz przyłączeniu w 1985 r. Ogrodu im. 1 Maja pow. wzrosła do 21 ha. Na terenie ogrodu istnieją 374 działki o pow. do 500 m kw. każda. Przed trzema laty uplasował się w konkursie na "Najładniejszy Ogród Roku..." na czwartym miejscu, a w 2008 roku na szóstym w woj. pomorskim. Obecnie prezesem jest Małgorzata Kolaska.

Ogród im. J. Kasprowicza

Powstał w 1911 r. na obrzeżach tzw. Strzelnicy przy ul. Targowej. To pierwszy ogród na północnych terenach Pomorza. Był wówczas własnością Towarzystwa Ogrodów Familijnych. Na 2,88 ha gruntu wydzielono 41 działek oraz plac zabaw. Rodzinny Ogród Działkowy im. J. Kasprowicza liczy 411 działek i mieści się na 22,5 ha. Pierwszym prezesem ogrodu był Antoni Sylka. Obecnie tę funkcję pełni Wiesław Mitura. Atutem ogrodu jest Celina Zajda, instruktor krajowy PZD.

Ogród "Kolejarz"

Rodzinny Ogród Działkowcy "Kolejarz" powstał w 1954 roku. Zajmuje powierzchnię 10,2 ha. Położony jest przy ul. Kruczej. W 2004 roku ogród obchodził 50-lecie swojego istnienia.
W ogrodzie wydzielono 267 działek. ROD posiada Dom Działkowca, który obecnie jest modernizowany. Prezesem ogrodu jest Roman Lewandowski. Największym problemem użytkowników działek jest dojazd. Autem nie można się na jego teren dostać. Jest tylko kładka dla pieszych.

Ogród im. Księcia Sambora II

Ogród powstał na terenie będącym w gestii Skarbu Państwa. Grunty przeznaczono na założenie międzyzakładowego pracowniczego ogrodu. Pierwsze działki w ogrodzie zaczęto uprawiać w 1967 r. Ogród zajmował 8,11 ha, z czego teren pod uprawę to 6,74 ha. Powstało na nim 211 działek o średniej pow. 300 m kw. Nazwa ogrodu zmieniała się w 1991 r. W wyniku plebiscytu przyjęto nazwę im. Księcia Sambora. Prezesem od 22 lat jest Hubert Zwiefka.

Ogród im. M. Kopernika

Mieszkańcy Tczewa otrzymali pod działki ogrodnicze 3,8 ha ziemi w 1936 roku. Inicjatorami powstania ogrodu byli: Antoni Bąk i Jan Gajewski. Teren podzielono na 82 działki. Nowy zarząd ogrodu postawił sobie za zadanie odbudowanie środowiska instruktorów fachowych, a tym samej fachowej komisji. Nowy zarząd przeprowadził już wiele inwestycji, na przykład: kapitalny remont dachu domu działkowca, czy odwodniono bramę wjazdową na zaplecze.

Ogród Malinowo

Znajduje się przy ul. Malinowskiej. Powstał na powierzchni 14,68 ha w 1982 r. jako ogródki przydomowe pracowników ówczesnego Kombinatu Ogrodniczego Malinowo. Średnia wielkość każdej z 275 działek to 500 m kw. W 1990 r. ogród przeszedł we władanie Państwowego Związku działkowców. Pierwszym jego prezesem został Stanisław Cieślik, który pełni tę funkcję do dziś. Od 17 lat ogród posiada dzierżawę wieczystą.

Ogród Nad Wisłą

Założono w 1983 r. na pow. 18,5 ha. Gospodaruje na nim 465 działkowców. Grunty są w użytkowaniu wieczystym Polskiego Związku Działkowców. W 1988 r. oddano do eksploatacji magistralę wodną z własnym ujęciem i hydrofornią oraz podłączono prąd. W 1993 r. rozpoczęto budowę domu działkowca. Pierwszym prezesem był Henryk Mucha. Teraz pracami zarządu kieruje Stanisław Dominiak, przewodniczący Kolegium Prezesów w Tczewie, członek prezydium okręgowego.

Im. Obrońców Poczty Polskiej

W wyniku porozumień zawartych w 1954 r. pomiędzy ówczesnym prezydium Miejskiej Rady Narodowej w Tczewie i Obwodowym Urzędem Pocztowo-Telekomunikacyjnym podjęto decyzję o zorganizowaniu ogródków działkowych w mieście. Powstały one w sąsiedztwie ogrodu przy ul. Targowej. W 1975 r. ogród przeniesiony został na Suchostrzygi, przy ul. Działkowej. Obecnie zajmuje 2,7 ha i posiada 69 działek. Prezesem jest Bogdan Kierzkowski.

Im. Sambora w Lubiszewie

Założony został wiosną 1967 r., jako jedyny ogród na wsi. Gmina przekazała pod uprawy 2 ha ziemi. Ówczesny zarząd ogrodu wystąpił do władz gminy z wnioskiem o przydzielenie większej ilości ziemi. Udało się. Obecnie na 6,3 ha istnieje 126 działek. Od 20 lat prezesem jest tczewianin Mieczysław Żuchliński. Większość użytkowników to tczewianie, głównie renciści i emeryci, którzy plonami z działek "łatają" domowe budżety. Działka zapewnia im miły wypoczynek.

Ogród im. W. Witosa

Powstał w 1983 roku. Początkowo zajmował 4,8 ha i liczył 126 działek. Przed trzema laty przyłączono do niego kolejnych 47 działek o pow. 1,76 ha należących do Ogrodu im. 40-lecia Wojska Polskiego. Od 2006 r. ogród funkcjonuje jako Rodzinne Ogrody Działkowe. 173 działki zajmują łącznie powierzchni 6,56 ha. Do nowo przyłączonych działek doprowadzono prąd. Pierwszym prezesem był Kazimierz Leszman. Obecnie tę funkcję pełni Klaus Kosowski.

Ogród Wiosna

Założony został w 1976 r. na 4,88 ha. Istnieje na nim 128 działek. Ogród ma wodociąg o długości 2190 mb. Woda dostarczana jest z ujęcia Zakładu Wodociągów i Kanalizacji w Tczewie. Największą bolączką działkowców są kradzieże i akty wandalizmu. W ciągu ostatnich kilku lat odnotowano kilkadziesiąt włamań do altan. Kilka z nich zostało spalonych. Od 19 kwietnia tego roku prezeską "Wiosny" jest Jolanta Szczybura.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Tczew. Działkowy jubileusz tuż, tuż - Warszawa Nasze Miasto

Wróć na rumia.naszemiasto.pl Nasze Miasto