Dorota Gadomska

avatarDorota Gadomska

Rumia
mgr filologii angielskiej, oligofrenopedagog, nauczyciel Gimnazjum Nr 4 w Rumi, redaktor naczelny gazetki szkolnej Ogryzek...

Gimnazjum Nr 4 w Rumi na POMORSKICH DNIACH ENERGII 2014

2014-11-21 08:35:01

POMORSKIE DNI ENERGII 2014
W dniu 24 października 2014 roku uczniowie Gimnazjum Nr 4 w Rumi, pod opieką Pani Magdy Zasadzińskiej i Pani Doroty Gadomskiej wzięli udział w największej imprezie energetycznej w Polsce Północnej, która miała miejsce w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym AmberExpo w Gdańsku.
Pomorskie Dni Energii 2014 to miejsce, gdzie wiedza to nie papier, kartka i długi monolog. To ciekawe pokazy dyskusje, zabawy i widowiskowe eksperymenty. Mottem wydarzenia było hasło „Poznawanie przez działanie”. Wystawcy zaprezentowali wykorzystanie alternatywnych źródeł energii, dyskutowali z naszymi uczniami jak efektywnie z nich korzystać, rozwiewali wątpliwości dotyczące energii pozyskiwanej z gazów łupkowych, wciągnęli w świat eksperymentów i przekonywali, że nauka może być zabawą.
Gimnazjaliści brali udział, m.in. w eksperymentach z pozyskiwaniem energii z owoców cytrusowych m.in. cytryn, poznali zasady działania kolektorów słonecznych, sprężarkowej pompy ciepła, pompy ciepła i termogeneratora elektrycznego opartego na elementach Peltiera.
Wyjaśniono uczniom także jak działają ogniwa paliwowe i fotowoltaiczne, jak zbadać nie tylko właściwości termoizolacyjne różnych materiałów, ale także widma światła emitowanego przez różne źródła. Zapoznano ich z różnymi typami absorbentów kolektorów słonecznych.
Dużym zainteresowaniem naszych uczniów cieszyło się stoisko „Lasów Państwowych”, których przedstawiciele zaopatrzyli nas w książeczki, foldery i inne materiały edukacyjne związane m.in. z drapolami /ptakami drapieżnymi z rzędu szponiastych/ tychże lasów. Uwagę młodzieży przykuł także najbardziej ekologiczny pojazd w Polsce Eco CarPG, który nie produkuje spalin a wodę. Gimnazjaliści brali też udział w konkursie językowym, który przeszedł pomyślnie każdy uczestnik wyprawy otrzymując w nagrodę fiszki i płyty cd do nauki m.in. języka angielskiego.
Na zakończenie Gdańskich Spotkań z Energią, kilkoro ochotników z klasy 3e zagrało na perkusji i wykonało „ekologiczny” karmik dla ptaków, z wykorzystaniem plastikowej butelki, taśmy i drutu.
Wyjazd na Pomorskie Dni Energii 2014 uczniowie Gimnazjum Nr 4 w Rumi ocenili bardzo pozytywnie, ponieważ nie tylko rozbudził w nich głębsze zainteresowanie naukami ścisłymi ale zainteresował ekologią i energią odnawialną. Do zobaczenia za rok !

Dorota Gadomska

Jesteś na profilu Dorota Gadomska - stronie mieszkańca miasta Rumia. Materiały tutaj publikowane nie są poddawane procesowi moderacji. Naszemiasto.pl nie jest autorem wpisów i nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanej informacji. W przypadku nadużyć prosimy o zgłoszenie strony mieszkańca do weryfikacji tutaj