Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

100-lecie WKS Gryfa Wejherowo. "Żółto-czarna" jubileuszowa uroczystość odbędzie się w Filharmonii Kaszubskiej

Tomasz Smuga
Tomasz Smuga
archiwum PolskaPress
WKS Gryf Wejherowo obchodzi 100-lecie swojego istnienia. Najstarszy istniejący polski klub sportowy w województwie pomorskim swój okrągły jubileusz świętować będzie w piątek, 10 grudnia, w Filharmonii Kaszubskiej w Wejherowie.

Boks, lekkoatletyka, tenis ziemny, piłka ręczna, brydż sportowy, kręgle, koszykówka i piłka nożna, to sekcje sportowe w których przez lata mogli rozwijać się nie tylko mieszkańcy Wejherowa. Dzisiaj WKS Gryf jest jednosekcyjny. Pozostała tylko piłka nożna. W obecnym sezonie fani wejherowskiej drużyny mogą dopingować swoich ulubieńców na poziomie IV ligi. Ale to właśnie z tą dyscypliną sportową wiążą się największe sukcesy w historii klubu ze Wzgórza Wolności. W sezonie 2011/2012 Gryf wywalczył pierwszy awans do rozgrywek II ligi i zagrał w ćwierćfinale Pucharu Polski, w którym to dopiero Legia Warszawa znalazła sposób na powstrzymanie zespołu wówczas prowadzonego przez trenera Grzegorza Nicińskiego. Dodajmy, że żółto-czarni w drodze do 1/4 finału pokonali m.in. Górnik Zabrze i Koronę Kielce.

Ale dorobek Gryfa jest bogatszy. M.in. w tym klubie swoją sportową karierę zaczynał Hubert Skrzypczak. Przez miesięcznik „Boks” został uznany najwybitniejszym w historii polskim pięściarzem w wadze papierowej. W październiku 1968 roku wywalczył brązowy medal Igrzysk Olimpijskich w Meksyku.

Warto też wspomnieć o sekcji kręglarskiej. W sezonie 1994/95 drużyna kobiet zdobyła tytuł drużynowego Mistrza Polski.

- Liderka drużyny Mirosława Dobkowicz wywalczyła tytuł indywidualnej Mistrzyni Polski, a drużyna juniorów – tytuł drużynowych wicemistrzów Polski. Ten pierwszy tak znaczący tytuł dla Wejherowa zdobyły Mirosława Dobkowicz, Ewa Iwicka, Teresa Dembkowska, Stefania Sikora i Sylwia Ebel. Ten sam zespół zajął siódme miejsce w Pucharze Świata, w którym startowały drużynowe mistrzynie krajów zrzeszonych w Światowej Federacji Kręglarskiej. W 1995 roku Mirosława Dobkowicz zdobyła także tytuł indywidualnej mistrzyni Polski, a zespół juniorów Bogusław Dobkowicz, Jarosław Piekarski, Władysław Szreder, Krzysztof Szymański i Tomasz Uschler – wywalczył tytuł drużynowych wicemistrzów Polski - czytamy w książce "9 dekad Gryfa" autorstwa Łukasza Nowaczyka i Tomasza Modzelewskiego.

Z kart historii

Najstarszy istniejący polski klub sportowy w województwie pomorskim założony w roku 1921 z siedzibą w Wejherowie.

- Założycielami wejherowskiego Gryfa byli: Bernard Lorenz, bracia Leon i Feliks Mach i inni. Członkami zarządu zostali wybrani: Franciszek Kohnke – nauczyciel, Alfons Rutkowski – ślusarz, Alojzy Lehman – syn właściciela fabryki obuwia. Wszyscy działacze byli zarazem czynnymi zawodnikami. Klub liczył ogółem około 30 członków czynnych i 50 wspierających. Siedziba na początku mieściła się w restauracji Edwarda Szczepańskiego. Nowy klub miał opracowany statut i został zarejestrowany w zarządzie miejskim - czytamy o początkach WKS-u w "9 dekad Gryfa".

Swój okrągły jubileusz Wejherowski Klub Sportowy "Gryf" obchodzić będzie w piątek, 10 grudnia, w Filharmonii Kaszubskiej.

od 12 lat
Wideo

Wspaniałe show Harlem Globetrotters w Tauron Arenie Kraków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wejherowo.naszemiasto.pl Nasze Miasto