Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

75-lecie LZS. W Luzinie odbędą się wojewódzkie igrzyska sportowo-rekreacyjne

Tomasz Smuga
Tomasz Smuga
W 2021 roku Zrzeszenie Ludowych Zespołów Sportowych obchodzi 75-lecie swego istnienia. LZS to kuźnia talentów sportowych. Swoje pierwsze kroki stawiali w nich m.in. piłkarze Łukasz Piszczek, czy Jakub Błaszczykowski. LZS-y posiadają też swoje struktury na Pomorzu.

Najważniejszym momentem tegorocznych obchodów 75-lecia LZS na Pomorzu będą Wojewódzkie Igrzyska Sportowo – Rekreacyjne LZS, które odbędą się 19 czerwca w Luzinie. Zwycięzcy poszczególnych konkurencji reprezentować będą województwo pomorskie w Krajowych Igrzyskach, które zaplanowano pod koniec sierpnia w Spale. Zawody będą jednocześnie centralnymi obchodami jubileuszu.

- Ponadto w Luzinie tworzy się Wystawa 75-lecia pomorskiego Zrzeszenia LZS, która będzie wstępem do powstania w przyszłości Muzeum Sportu Wiejskiego. Termin jej otwarcia uzależniony będzie od rozwoju pandemii - mówi Piotr Klecha, prezes Pomorskiego Zrzeszenia LZS. - Nadal zbieramy pamiątki związane z działalnością LZS, za nami wiele ciekawych spotkań, w tym z olimpijczykami wywodzącymi się z klubów LZS. Do najciekawszych należy zaliczyć spotkania z dwukrotnym złotym medalistą olimpijskim, Andrzejem Wrońskim (obecnie Wega Żukowo) oraz wywodzącemu się z LZS Wierzyca Pelplin Leszkiem Kosedowskim, brązowym medalistą olimpijskim (Montreal 1976).

LZS są także w trakcie tworzenia kalendarza Wojewódzkich Imprez Jubileuszowych.

- Ich terminy będziemy mogli podać do wiadomości, kiedy poznamy czas zmniejszenia obostrzeń związanych z pandemią - wyjaśnia Piotr Klecha. - Wśród tych zawodów, oprócz Igrzysk Wojewódzkich, będą m.in. Mistrzostwa Pomorskiego Zrzeszenia LZS w LA (Słupsk), Bursztynowa Sztanga-Mistrzostwa Pomorskiego Zrzeszenia LZS w podnoszeniu ciężarów (Nowy Dwór Gdański), Mistrzostwa Pomorskiego Zrzeszenia LZS w zapasach styl wolny ( Pelplin), MTB Pomerania- Mistrzostwa pomorskiego Zrzeszenia LZS w MTB ( Barłomino), Sportowa Spartakiada KGW ( Chmielno), Wojewódzka Senioriada LZS ( Skarszewy), Bieg Niepodległości – Mistrzostwa Pomorskiego Zrzeszenia LZS w biegach przełajowych ( Borzytuchom), Mistrzostwa pomorskiego Zrzeszenia LZS w tenisie stołowym ( Luzino), Mistrzostwa pomorskiego Zrzeszenia LZS w Żeglarstwie ( Swarzewo) - wylicza prezes.

Z kart historii

Za narodziny Ludowych Zespołów Sportowych w Polsce uznaje się rok 1946. Wtedy to, 10 marca, na II Zjeździe Związku Samopomocy Chłopskiej podjęto uchwałę o konieczności upowszechniania na wsi wychowania fizycznego. Postanowiono na terenie całego kraju przeprowadzić akcję pro-gramowo-organizacyjną, której celem było zakładanie ludowych zespołów sportowych.

W tym samym roku, w październiku, pierwsze LZS-y powstały na terenie byłego województwa gdańskiego, na których zachowała się tradycja przedwojennego TG „Sokół”, przede wszystkim na Ziemi Starogardzkiej. Jednym z pierwszych był LZS Jaroszewy, gmina Skarszewy oraz na terenie powiatów nowodworskiego, malborskiego, puckiego i wejherowskiego.

Bogata historia LZS

Przez te ponad siedem dekad członkami tej sportowej organizacji były setki tysięcy osób, a na imprezy i zawody sportowe, festyny rekreacyjne przychodziło i przychodzi bardzo wiele osób. Dla potwierdzenia sporego zainteresowania wiejskim sportem, to w LZS-owskich kronikach znajdziemy m.in. informację o zorganizowanym w 1962 roku turnieju piłki ręcznej o puchar „Głosu Wybrzeża”. Wzięło w nim udział ponad 3 tys. młodzieży wiejskiej.

– „Jaka szkoda, że już wszystko się skończyło. Było tak pięknie!” Słowa chłopca wypowiedziane być może pod wpływem uroczystego nastroju, sprawiły nam, organizatorom tej imprezy prawdziwą satysfakcję. Wyrażały one bowiem uznanie i jednocześnie podziękę za poniesione trudy przy montowaniu tej naprawdę masowej imprezy. W podobny sposób wyrażali się również inni uczestnicy rozgrywek finałowych oraz ich wychowawcy. Wszyscy zgodnie stwierdzili, że impreza się udała – czytamy w artykule „Głosu Wybrzeża”.

Przykładów jest więcej. Innym jest np. letnia wojewódzka spartakiada PGR zorganizowana w Pelplinie.

– Spartakiadę wojewódzką poprzedziły spartakiady w gospodarstwach i inspektoratach PGR. Była to jedna z największych sportowych imprez masowych na Wybrzeżu, w której startowało ogółem 4.120 uczestników – pisał „Głos Wybrzeża”.

Nie można też zapominać o tym, że dzięki LZS odkryto wiele talentów sportowych, a wiejska kultura fizyczna przyczyniła się do rozwoju polskiego sportu.

– Historycznie bardzo wielu sportowców ma swój początek w LZS. Najbardziej znani to oczywiście piłkarze: Jakub Błaszczykowski, Jerzy Brzęczek, Łukasz Piszczek i wielu innych. Na pomorzu od LZS zaczynali m.in. Rafał Kaczmarczyk, Karol Piątek, Paweł Buzała, Bogusław Lizak, Jacek Manuszewski i Karol Fila. Z pomorskich sportowców warto wspomnieć o legendzie tenisa stołowego, Andrzeju Grubba (LZS Zelgoszcz), legendzie kolarstwa Czesławie Lang (Baszta Bytów), czy Andżelice Cichockiej (Talex Borzytuchom). Warto tu też wspomnieć o zapaśnikach z Andrzejem Wrońskim (GLKS Morena Żukowo) na czele. Wielu z nich, gdyby nie te najmniejsze kluby, nigdy nie zaczęło by swojej sportowej przygody – mówi Piotr Klecha.

Z pomorskich sportowców wywodzących się z wiejskich środowisk warto wspomnieć m.in. Angelikę Cichocką, której klub macierzysty to ULKS „Talex – Borysław” Borzytuchom. Angelika ze sportem, a ściśle – lekkoatletyką związana jest od najmłodszych lat, jednak trzeba było „dobrego oka” jednego z najlepszych trenerów lekkiej atletyki Zrzeszenia LZS – Jarosława Ścigały, by utalentowana dziewczyna znalazła się w klubowym szkoleniu, czyli na ścieżce, a później – na drodze do sukcesów sportowych.

Cichocka w swojej ponad 10-letniej karierze sportowej blisko 30 razy stawała na podium Mistrzostw Polski w różnych kategoriach wiekowych i reprezentowała nasz Kraj w zawodach rangi międzynarodowej, w biegach średnich na otwartych stadionach i w hali.

Jednym z najpopularniejszych sportowców LZS na Pomorzu i w kraju jest Rafał Kownatke wywodzący się z klubu LKS „Ziemi Puckiej”. Do jego sukcesów należy m.in. zdobycie w 2011 roku tytułu halowego mistrza Polski w pchnięciu kulą wynikiem 19,18 m. W 2013 roku zdobył srebrny medal w mistrzostwach Polski w pchnięciu kulą wynikiem 19,83 a podczas mitingu pn. “Majewski zaprasza” zajął II miejsce wynikiem na poziomie światowym – 20,13. Wynikiem tym poprawił długoletni rekord okręgu pomorskiego w pchnięciu kulą.

– W środowiskach wiejskich kiedyś młodzi ludzie „zmuszani” byli do aktywności fizycznej poprzez pracę w polu, czy np. musieli pokonywać dłuższe trasy do szkoły lub po to, aby spotkać się z kolegami. Stąd do dzisiaj najważniejszymi dyscyplinami sportowymi są zapasy, bo w tych młodych sportowcach zbudowano naturalną siłę, czy też podnoszenie ciężarów, kolarstwo i tenis stołowy. Ta ostatnia dyscyplina dlatego, że na wsiach kiedyś nie można było uprawiać wielu dyscyplin, a z postawieniem stołu nie było większych problemów – wspomina prezes Pomorskiego LZS.

Zobaczcie archiwalne zdjęcia z zawodów LZS

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wejherowo.naszemiasto.pl Nasze Miasto