Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

90-lecie istenienia najstarszej szkoły w Rumi

Marcin Lange
Co łączy ze sobą Honorowych Obywateli Rumi: Edmunda Wittbrodta, Joannę Kurowską oraz Henryka Skorowskiego z Franciszkiem Potulskim, byłym wiceministrem Edukacji Narodowej i Sportu i Ludwikiem Bachem, dyrektorem ...

Co łączy ze sobą Honorowych Obywateli Rumi: Edmunda Wittbrodta, Joannę Kurowską oraz Henryka Skorowskiego z Franciszkiem Potulskim, byłym wiceministrem Edukacji Narodowej i Sportu i Ludwikiem Bachem, dyrektorem Miejskiego Domu Kultury? Otóż oni wszyscy uczęszczali do Szkoły Podstawowej nr 1 przy ul. Kościelnej 6, która w tym roku obchodzi jubileusz 90-lecia istnienia. Z tej okazji w środę odbyły się w szkole uroczystości. Po apelu i złożeniu kwiatów pod tablicą upamiętniającą Józefa Wybickiego, patrona szkoły, który zresztą tego dnia miał swój własny jubileusz, ponieważ właśnie 23 maja minęło 10 lat od kiedy sprawuje on "opiekę" nad uczniami, odbyła się msza św. w intencji szkoły oraz m. in. uroczysta adopcja ruin pobliskiego kościoła.
Początek Szkoły Podstawowej nr 1 to przełom lat 1916/1917, kiedy to pierwsze lekcje odbywały się w skromnym drewnianym budynku krytym strzechą. Była to wówczas jednoklasowa szkoła katolicka, w której zajęcia prowadzili niemieccy nauczyciele. Jeszcze w 1917 roku postawiono nowy budynek, w którym znalazły się trzy sale lekcyjne oraz trzy pomieszczenia dla nauczycieli. Pierwsze zajęcia w języku polskim przeprowadzono w 1922 roku, kiedy to do Rumi przybył nauczyciel Michał Weck Jednak jego praca, a także Leonarda Pawelczyka, drugiego nauczyciela była bardzo trudna. A to dlatego, że 90 proc. dzieci praktycznie nie znało języka polskiego. W latach trzydziestych w szkole zorganizowano kursy wieczorowe dla dorosłych, podczas których uczono nie tylko języka ojczystego, rachunków i geografii, ale także ... śpiewu. Pod koniec II wojny światowej budynek doszczętnie się spalił, a odbudowano go dopiero w 1949 roku.
- W latach sześćdziesiątych szkoła otrzymała świetlicę i salę gimnastyczną, które powstały po przebudowaniu dawnego kościoła ewangelickiego - mówi Ewa Paczoska, dyrektor placówki. - Zresztą w tym samym czasie rozbudowano także główną siedzibę, która wzbogaciła się o nowe skrzydło.
W październiku 1974 Szkoła Podstawowa nr 1 otrzymała patrona. Nadano jej imię Franciszka Zubrzyckiego, jednego z dowódców komunistycznej Gwardii Ludowej. Na swoim "stanowisku" przetrwał on 19 lat, kiedy to rada pedagogiczna szkoły podjęła uchwałę o zmianie patrona.
W tym roku do Szkoły Podstawowej nr 1 uczęszcza 741 uczniów, nad którymi opiekę sprawuje 50 nauczycieli. Zatrudnionych jest także 19 pracowników administracji i obsługi.
- W naszej szkole staramy się pielęgnować tradycje kaszubskie - dodaje Ewa Paczoska. - To istotny element działalności tej placówki .

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rumia.naszemiasto.pl Nasze Miasto