Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Abonament RTV. Nie ma obowiązku wpuszczania pracowników poczty do mieszkań - mówi RPO

Szymon Zięba
Tomasz Gola
Przepisy regulujące ściąganie abonamentu za telewizor i radio to bubel prawny? Adam Bodnar, rzecznik praw obywatelskich, stwierdza wprost: nie ma ustawowych podstaw do tego, żeby pracownicy poczty sprawdzali w domach, czy ludzie mają odbiorniki RTV.

Bodnar w piśmie skierowanym do Andrzeja Adamczyka, ministra infrastruktury i budownictwa, podkreśla, że otrzymuje sygnały o tym, iż brakuje przepisów, które w precyzyjny sposób regulowałyby sposób kontroli tego, czy dana osoba posiada odbiornik radiowy lub telewizyjny.

Abonament RTV. 2 mld złotych zaległości w opłatach. Czy PiS sięgnie po windykację?

Chodzi przede wszystkim o - jak tłumaczy RPO - uprawnienia pracowników Poczty Polskiej SA do kontroli w mieszkaniu abonenta. Zdaniem RPO, „nienaruszalność mieszkania” to jedna z podstawowych zasad konstytucyjnych, wynikająca wprost z ustawy zasadniczej. W związku z tym do przeprowadzenia kontroli potrzebne jest stworzenie „jasnych reguł na poziomie ustawowym”. Te mają wskazać kto, kiedy i na jakich zasadach uprawniony jest do „przeszukania” mieszkania. Według rzecznika tymczasem brakuje takich regulacji.

Nie oglądasz TVP? Zapłacisz daninę w rachunku za prąd?

- Przepisy dotyczące opłat abonamentowych nie zawierają ustawowego obowiązku wpuszczenia pracowników Poczty Polskiej do mieszkań, nawet w sytuacji wylegitymowania się przez nich oraz przedstawienia celu kontroli - zaznacza RPO. - Zwracam się do pana ministra o zajęcie stanowiska wobec przedstawionego przeze mnie problemu - napisał Adam Bodnar.

W związku z wątpliwościami RPO zwróciliśmy się z pytaniami do resortu infrastruktury.

- Obowiązek zarejestrowania odbiorników telewizyjnych i radiowych oraz uiszczenia za nie opłaty wynika z ustawy o opłatach abonamentowych. Dotyczy on zarówno osób fizycznych posiadających odbiorniki w gospodarstwach domowych, jak i przedsiębiorców - mówi Elżbieta Kisil, rzecznik prasowy Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa.

Podkreśla, że zgodnie ze wspomnianą ustawą, Poczta Polska jako wyznaczony operator pocztowy „prowadzi kontrole wykonywania obowiązku rejestracji odbiorników RTV oraz uiszczania opłaty abonamentowej”. Potwierdza także, że zgodnie z art. 50 konstytucji RP, „zapewnia się nienaruszalność mieszkania”. Urzędnicy sami przyznają, że może to faktycznie okazać się problemem przy przeprowadzaniu kontroli, czy ktoś zarejestrował radio lub telewizor znajdujący się w prywatnym mieszkaniu - o ile ktoś odmówi wstępu kontrolerom z poczty.

Abonament RTV.Skarbówka zajmuje konta...Tak już straszono

- W sytuacji przeprowadzenia kontroli w lokalu mieszkalnym za zgodą jego właściciela i stwierdzenia używania niezarejestrowanego odbiornika telewizyjnego lub radiofonicznego w wydanej decyzji nakazuje się jego rejestrację i ustala się opłatę za używanie niezarejestrowanego odbiornika - informuje urzędniczka.

Elżbieta Kisil zwraca uwagę, że zgodnie z ustawą o działach administracji rządowej - dział kultura i ochrona dziedzictwa narodowego obejmuje kwestie związane z polityką audiowizualną, w szczególności w zakresie prasy, radia, telewizji i kinematografii. Zmiana przepisów ustawy o opłatach abonamentowych należy więc do ministra kultury i dziedzictwa narodowego.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto