Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

AIDS coraz częściej zabija w Wielkopolsce!

Redakcja
Chociaż na tle innych województw Wielkopolska może uchodzić za oazę zdrowia, to jednak dramatycznie rośnie tu ilość zakażonych wirusem HIV oraz chorych na AIDS.

Specjaliści są zgodni - trzeba bić na alarm! Statystyki są nieubłagalne - w Wielkopolsce od 1985 do końca ubiegłego roku 410 osób zostało zakażonych wirusem HIV, 98 osób zachorowało na AIDS, a 55 zmarło. Jeśli byśmy podzielili te liczby przez 24 lata prowadzenia badań to otrzymany wynik nie wydaje się alarmujący. Jednak trzeba przyjrzeć się danym z ostatnich dwóch lat, by otrzymać prawdziwy obraz sytuacji.

Tylko w ubiegłym roku w Wielkopolsce wykryto zakażenie wirusem HIV u 53 osób (w tym 33 to mieszkańcy Poznania i powiatu), 11 osób zachorowało na AIDS, a 8 zmarło na tę chorobę.  Rok wcześniej nowo zakażonych było 48, 4 osoby zachorowały, a 2 zmarły.

Tymczasem w styczniu bieżącego roku wykryto u mieszkańców Wielkopolski 5 nowych przypadków zakażenia wirusem HIV.

Dlaczego tak gwałtownie rośnie ilość zakażeń wirusem HIV? Dr Grażyna Barałkiewicz z Katedry i Kliniki Chorób Zakaźnych zajmująca się zakażonymi i chorymi nie pozostawia żadnych złudzeń: - Winny jest przede wszystkim styl życia - mówi. - Wśród zakażonych dominują młodzi homoseksualni mężczyźni, w wieku do 30 lat.

Czyżby AIDS stał się na powrót chorobą środowiska homoseksualistów?  Z obserwacji dr Barałkiewicz wynika, że poznańskie środowiska homoseksualne powracają do beztroskiego traktowania seksu, znanego na Zachodzie w latach 70. i 80. Z rozmów z pacjentami prowadzanymi przez dr Barałkowską wyłania się przerażający obraz “przeciętnego” poznańskiego geja: seks bez zabezpieczeń, multipatnerstwo - to wręcz codzienność. Na efekty nie trzeba dużo czekać - rośnie liczba zakażonych wirusem HIV.

Wśród heteroseksualistów jest o wiele mniej zakażeń HIV, ale głównie z tego powodu, że się nie badają! - Heteroseksualiści cały czas uważają, że ich to nie dotyczą i trafiają do nas jak się zaczynają sypać - wyjaśnia dr Barałkiewicz.

Najczęściej zarażają się ludzie młodzi, którzy urodzili się już w czasach obecności w Polsce HIV, tłumaczy dr Barałkiewicz. Dla nich AIDS jest chorobą jedną z wielu, nie ma już tej sensacji związanej z nowością. Nie jest nowy, więc w świadomości ludzi przestaje być groźny. Jest wiele innych zagrożeń, o których słyszą ci młodzi ludzie: terroryzm, wojny. Gdzieś w tym wszystkim pojawia się także AIDS, ale jest traktowany jak pozostałe zagrożenia - na zasadzie “nas nie dotyczą“.

- Każdy słucha wiadomości tak, jak mu wygodnie - dodaje dr Barałkiewicz. - Poza tym, co jakiś czas różne dziwne gazety donoszą o wynalezieniu “cudownej” szczepionki na HIV lub leku na AIDS. Także dlatego dominuje model: każda noc - inny partner. Bo po co sobie utrudniać życie skoro można żyć przyjemnie?

Oczywiście, wśród zarażonych wirusem HIV i chorych na AIDS są osoby, które nie prowadziły tak aktywnego życia seksualnego. - Tylko co z tego, skoro ich partnerzy tak się zachowywali - dodaje dr Barałkiewicz.

Czy rozprzestrzenianiu się AIDS można się przeciwstawić? Niedługo Wojewoda Wielkopolski powoła Zespół ds. realizacji Krajowego Programu Zwalczania AIDS  i Zapobiegania Zakażeniom HIV. Odbyło się już pierwsze spotkanie przedstawicieli wszystkich zainteresowanych instytucji. Prawie wszystkich, ponieważ Marszalek Województwa nie przysłał na to spotkanie swojego przedstawiciela. Zespół zajmie się między innymi szukaniem rozwiązań, które pomogą zahamować rozpowszechnianie się choroby. Dużą rolę mają odegrać działania profilaktyczne, a także zwiększenie dostępności do bezpłatnych, anonimowych testów na obecność przeciwciał wirusa HIV.

- Jednak trzeba pamiętać, ze chociaż testy  często traktowane są jak profilaktyka, to są w rzeczywistości wczesnym wykrywaniem choroby - ostrzega dr Barałkiewicz. - W zasadzie każdy dorosły człowiek powinien taki test zrobić sobie przynajmniej raz na kilka lat - dodaje.

A jaka może być najlepsza profilaktyka? Tu także specjaliści są zgodni - wzajemna monogamia i… myślenie.

Przeczytaj także:

Obyś nie był pozytywny...

Poznańska młodzież rysowała komiksy o AIDS

Poznaniak świadomie narażał na zainfekowanie HIV

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto