Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bezpieczne walentynki, czyli akcja edukacyjno – informacyjna chroniąca przed HIV. Warto zrobić test na HIV i AIDS!

Natalia Kurpisz
Natalia Kurpisz
poznan.naszemiasto.pl
Państwowa inspekcja sanitarna realizuje kolejną akcję edukacyjno – informacyjna „Bezpieczne Walentynki”. Celem działań jest m.in. promowanie bezpiecznych zachowań chroniących przed zakażeniem HIV czy wykonywania testów w kierunku HIV/AIDS.

Państwowa inspekcja sanitarna realizuje kolejną akcję edukacyjno – informacyjna „Bezpieczne Walentynki”. Celem działań jest m.in. promowanie bezpiecznych zachowań chroniących przed zakażeniem HIV czy wykonywania testów w kierunku HIV/AIDS.

- Walentynki, to czas sprzyjający zawieraniu nowych, nie zawsze przemyślanych znajomości i podejmowaniu ryzykownych zachowań. Jest prawdopodobne, że wśród spotykanych ludzi będą osoby żyjące z HIV. Często tego nieświadome. Podstawą profilaktyki jest wiedza o sytuacjach ryzykownych, podczas których może dojść do zakażenia wirusem HIV i innymi chorobami przenoszonymi drogą płciową – wyjaśnia Kalina Pabisiak- Ignaszewska, rzeczniczka Państwowej Inspekcji Sanitarnej w Lesznie.

Na zakażenie HIV narażeni mogą być wszyscy i to bez względu na wiek, płeć, orientację seksualną, religię i rasę. Nieleczone zakażenie HIV prowadzi do rozwoju AIDS. Dlatego ważne jest wczesne wykrycie zakażenia i właściwe stosowanie leków ARV, pozwalające na przedłużenie życia osoby zakażonej HIV, aż do późnej starości i naturalnej śmierci.

- Zakażenie wirusem HIV to stan przewlekły, który przy systematycznym stosowaniu leków antyretrowirusowych w nielicznych wypadkach kończy się rozwojem pełnoobjawowego AIDS. Z okazji walentynek zachęcamy przede wszystkim młode, pełnoletnie osoby do wykonania testu w kierunku HIV – zachęca Kalina Pabisiak- Ignaszewska.

Według informacje epidemiologicznych o HIV i AIDS w Polsce - dane od początku epidemii, czyli 1985 roku do 31 października 2018 roku, ogółem zakażonych jest 23 656 osób, z czego 3 657 zachorowło na Aaids, a 1 408 chorych zmarło.

Według danych NIZP-PZH w 2017r. HIV rozpoznano w Polsce u 1526 osób, z czego aż u 206 (13%) z województwa wielkopolskiego. Spośród 120 osób zakażonych, u których rozpoznano AIDS, co szósty był mieszkańcem Wielkopolski.
Wielkopolska zajęła niechlubne drugie miejsce w Polsce pod względem nowo wykrytych zakażeń HIV i pierwsze ex-aequo z województwem śląskim, jeśli chodzi o zachorowania na AIDS.

- Alarmujący jest też fakt, że w województwie miało miejsce aż 16% wszystkich odnotowanych w naszym kraju zgonów spowodowanych przez AIDS – dodaje Kalina Pabisiak- Ignaszewska.

Lista wszystkich punktów konsultacyjno – diagnostycznych, w których można bezpłatnie, anonimowo i bez skierowania zrobić test w kierunku HIV, znajduje się na stronie Krajowego Centrum ds.AIDS www.aids.gov.pl

Wszyscy zainteresowani mogą skorzystać z Telefonu Zaufania AIDS 801 888 448 i 22 692 82 26 oraz poradni internetowej www.aids.gov.pl, [email protected]

Bezpłatne, anonimowe badanie, poparte poradnictwem okołotestowym można wykonać w Punkcie Konsultacyjno – Diagnostycznym w Poznaniu, ul. Mickiewicza 4/5, tel. 730110830.

W Lesznie w/w badanie bez profesjonalnego poradnictwa wykonują laboratoria analityczne z skierowaniem od lekarza lub odpłatnie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na leszno.naszemiasto.pl Nasze Miasto