Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bieg pamięci Żołnierzy Wyklętych w Rumi | ZAPISY, ZDJĘCIA

TM/UM Rumia
Bieg pamięci Żołnierzy Wyklętych - Tropem Wilczym odbędzie się za kilka tygodni. Wydarzenie - hołd dla żołnierzy polskiego podziemia zagości także w Rumi. Trwają zapisy, a tymczasem w naszej galerii zobaczcie zdjęcia z wcześniejszych edycji.

Bieg pamięci Żołnierzy Wyklętych w Rumi - długość trasy, historia

Celem przedsięwzięcia jest przede wszystkim upamiętnienie Polaków, którzy zapisali się na kartach historii w latach 1944-1963 w obrębie przedwojennych granic RP, a także propagowanie biegania jako optymalnej formy aktywności fizycznej.

Długość trasy co roku wynosi 1963 metry. Dystans związany jest z datą śmierci ostatniego Żołnierza Wyklętego, którym był poległy w 1963 roku Józef Franczak. Zmieniają się natomiast sylwetki Polaków, których biografie są upowszechniane w ramach projektu.

W tym roku, w ramach 7. odsłony Biegu pamięci Żołnierzy Wykletych wspomniani zostaną:

* Jerzy Stawski (kapitan Wojska Polskiego i Konspiracyjnego Wojska Polskiego)
* Władysław „Siła” Nowicki (żołnierz Armii Krajowej oraz Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”)
* Barbara Otwinowska (sanitariuszka i łączniczka AK)
* Antoni Heda (dowódca oddziałów partyzanckich ZWZ i AK)
* Leon Lech Breynar (Paweł Jasienica, oficer Armii Krajowej)
* Stanisława Rachwałowa (wywiadowczyni polskiej konspiracji)

Bieg pamięci Żołnierzy Wyklętych w Rumi - kiedy się odbędzie i gdzie?

Bieg odbędzie się 3 marca. Uczestnicy wystartują o godzinie 12:05 spod Ronda Armii Krajowej, a zakończą rywalizację przy hali Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. Na każdą osobę, która ukończy bieg, będzie czekać pamiątkowy medal oraz ciepły posiłek.

Lista uczestników ograniczona jest do 650 osób. Pobiec może każdy, kto opłaci wpisowe w wysokości 20 złotych – bez względu na wiek. Pakiet startowy obejmuje m.in. koszulkę przedstawiającą jedną z upamiętnianych postaci. Elektroniczne zapisy przyjmowane są do 25 lutego.

Organizatorami wydarzenia są: MOSiR Rumia, Urząd Miasta Rumi, SALOS Rumia, Fundacja Wolność i Demokracja oraz The North Event. Honorowy patronat nad biegiem objął przewodniczący Rady Miejskiej Rumi Ariel Sinicki.

Bieg pamięci Żołnierzy Wyklętych w Rumi - zdjęcia

W zeszłorocznej edycji biegu, który odbywał się na terenie Rumi, uczestniczyło 700 osób. Była to jedna z największych w Polsce, pod względem frekwencji, odsłona tego wydarzenia. Wśród biegaczy można było zauważyć osoby w każdym wieku – od niespełna dwuletnich dzieci, przez młodzież, aż po seniorów. Najszybsi ukończyli bieg w zaledwie kilka minut.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na rumia.naszemiasto.pl Nasze Miasto