(© Archiwum)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Telekomunikacja Polska SA nie ma już obowiązku zapewniania tzw. powszechnej usługi telefonicznej. Oznacza to, że z polskich ulic może zniknąć nawet kilka tysięcy budek telefonicznych.

W swoim komunikacie Urząd Komunikacji Elektronicznej podał, że z dniem 9 maja 2011 r. wygasły decyzje prezesa UKE nakładające na TP obowiązek świadczenia usługi powszechnej i określające warunki jej świadczenia, czyli m.in. utrzymywania minimalnej liczby automatów telefonicznych. Budki telefoniczne mogą zatem w każdym momencie zniknąć. Decyzja o tym, które zostaną, a które znikną, należy teraz do telekomunikacji. Wiadomo, że nie zaopiekuje się nimi żadna inna firma, ponieważ UKE nie wyznaczył specjalnego operatora.

W całej Polsce jest ok. 44 tys. aparatów publicznych, czyli mniej więcej jeden na tysiąc mieszkańców. Głównie na dworcach, w szpitalach i urzędach. W woj. pomorskim jest blisko 2,5 tys. aparatów publicznych, w tym blisko 1300 przystosowanych dla potrzeb osób niepełnosprawnych.

- 15 listopada 2006 UKE wydało decyzję, zgodnie z którą TP miała obowiązek utrzymywać jeden aparat publiczny na 950 mieszkańców, w tym jeden aparat przystosowany dla osób niepełnosprawnych na 2000 mieszkańców w każdej gminie - tłumaczy Liliana Ciechanowicz-Kulesza, rzecznik prasowy Telekomunikacji Polskiej na Pomorzu.

Na razie nie ma dokładnych planów dotyczących dokładnej liczby zlikwidowanych aparatów. Jednak bez cięć w liczbie aparatów telefonicznych się nie obędzie.

Policz, ile zapłacisz za energię

- Teraz w sprawie ustalenia docelowej liczby aparatów publicznych TP będzie prowadziła rozmowy z Regulatorem. Chcemy w porozumieniu z UKE wypracować rozwiązania uwzględniające potrzeby społeczne i spełniające kryteria ekonomiczne - mówi Izabella Szum z biura prasowego Grupy TP SA.

Ostatnio akcja likwidacji budek telefonicznych ruszyła we Włoszech. Jest ich tam jeszcze aż 130 tysięcy. Na pewno pozostaną automaty telefoniczne zainstalowane w szkołach, szpitalach i koszarach wojskowych. Wielu specjalistów przewiduje, że podobnie może być w Polsce.

Wiadomości, Wydarzenia

Komentarze (11)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w Polityce Prywatności. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Mathi (gość) (dareus)

Czy to jest interesujące dla ciebie, czy nie nikogo to nie obchodzi. Ważne natomiast aby taki portal informował o wszystkim co się dzieje w danej okolicy. Także poziom portalu na pewno dzięki temu się nie zaniża. Bynajmniej spełnia swoją funkcję.

Tomek (gość) (chwarznianin)

A co sie maja przejmowac. Abonament placisz i tyle. Kasa leci tak czy inaczej. Masz problem - to twoj problem, a nie firmy telekomunikacyjnej. Za internet placisz? Placisz, wiec wszystko gra! Mniej ludzi potrzebnych do obslugiwania petentow to zaoszczedzone pieniadze.

gość (gość)

W obecnych czasach prawie wszyscy posiadaja telefony komórkowe. Z Automatów telefonicznych korzysta się sporadycznie. Dodatkowo aparaty te są dewastowane. Koszty napraw przewyższają dochody.
Całkiem niedawno została zlikwidowana usługa telegramu (kto dziś pamięta jak wyglądał teleks?), którą zastąpiła poczta elektroniczna i sms-y.

chwarznianin (gość)

coraz bardziej polskie firmy swymi działaniami kierują się do upadku.
usługi naszej poczty, telekomunikacji oraz innych urzędów zmierzają do ograniczania swej działalności na rzecz petenta.
dobrze by było, żeby nikt się nie zjawiał w urzędach, nikt nie potrzebował dzwonić, nikt nie odwiedzał urzędów.
może tak ma być.
o jeszcze jedno! a rachunki za działalność tych urzędów by były coraz większe.

dareus (gość)

Normalnie sensacja dnia - o 19:00 w faktach TVN będzie jako pierwsza wiadomość, tak samo w Wiadomościach TVP1 o 19:30 - nie będzie budek telefonicznych - skąd ci biedni emeryci i renciści będą dzwonić??!!

Zauważyłem, że ostatnio poziom wiadomości przedstawiany na tym portalu maleje z dnia na dzień...

polfan (gość)

Najpierw skrzynki pocztowe,piaskownice,a teraz budki telefoniczne.Drogi likwidują się w sposób naturalny,jeszcze parę lat rządów Matoła i nie zostanie tu nic.