Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bytów: Wrobiona w polisę

Marcin Pacyno
Kupując samochód w komisie powinniśmy sprawdzić czy nie jest objęte polisą poprzedniego właściciela
Kupując samochód w komisie powinniśmy sprawdzić czy nie jest objęte polisą poprzedniego właściciela Marcin Pacyno
Mieszkanka Bytowa nieświadomie stała się klientką dwóch firm ubezpieczeniowych. Teraz jedna z nich ściga ją jako swoją dłużniczkę.

Pani Anna z Bytowa w ubiegłym roku kupiła samochód. Transakcja dostarczyła jej samych kłopotów, które ciągną się za nią do dziś. Okazało się bowiem, że wbrew własnej woli stała się posiadaczką... dwóch polis ubezpieczeniowych. Ustaliliśmy, że nie jest to jednostkowy przypadek. Problem dotyka wielu osób w calej Polsce.

- W ubiegłym roku postanowiłam kupić małe i niedrogie autko. Udałam się do Gościcina koło Wejherowa po wypatrzonego forda fiestę - opowiada pani Anna. - Kupiłam go i w komisie otrzymałam 30-dniową polisę, aby móc tym samochodem dojechać do domu i go zarejestrować. Wszystko było w porządku do marca tego roku, gdy do mojej skrzynki pocztowej przyszedł monit do zapłaty z PZU.

Okazało się, że auto, które kupiła bytowianka nie zostało wyrejestrowane z bazy dotychczasowego ubezpieczyciela. Nie zrobił tego ani poprzedni właściciel, ani sprzedawca. Komis nie poinformował kobiety, że samochód ma już polisę ubezpieczeniową. Sprzedał jej nawet dodatkową, 30-dniową.

- Nie było o tym informacji w dokumentach sprzedaży i nie otrzymałam żadnej polisy po poprzednim właścicielu. Dlatego po wygaśnięciu 30-dniowego ubezpieczenia z komisu udałam się do swojego ubezpieczyciela, aby wykupić polisę na ten samochód - opowiada. -Uważam, że zrobiłam wszystko tak jak trzeba. Gdybym wiedziała o tym, że auto przez poprzedniego właściciela nie było wyrejestrowane z ubezpieczalni, to bym to zrobiła.

PZU nie ma sobie nic do zarzucenia. Rzecznik firmy informuje, że kwestie związane z zawieraniem i wykonywaniem umów obowiązkowego ubezpieczenia OC dla posiadaczy pojazdów mechanicznych reguluje ustawa z 22 maja 2003 r.

- Zgodnie z jej art. 31 ust.1 w razie zbycia pojazdu mechanicznego, którego posiadacz zawarł umowę OC komunikacyjnego, na nabywcę pojazdu przechodzą prawa i obowiązki zbywcy wynikające z tej umowy. Umowa ubezpieczenia ulega rozwiązaniu z upływem okresu, na który została zawarta, chyba że nabywca wypowie ją przed upływem 30 dni od dnia nabycia samochodu. W razie wypowiedzenia umowy, rozwiązuje się ona z upływem 30 dni po nabyciu pojazdu - wyjaśnia Agnieszka Rosa z wydziału prasowego PZU. - Art. 28 ustawy stosuje się odpowiednio. Wynika z niego, że jeśli nabywca pojazdu zawrze umowę z innym ubezpieczycielem, ale nie wypowie poprzedniego OC komunikacyjnego, wówczas ma dwie umowy i każdy z ubezpieczycieli ma prawo do składki. Spełnione zostały bowiem wszystkie przesłanki jej wznowienia na kolejny okres ubezpieczenia - tłumaczy.

Według PZU przedsiębiorca pośredniczący w sprzedaży powinien powiadomić nabywcę, że samochód jest już ubezpieczony; tym bardziej, że wykupił krótkoterminowe OC komunikacyjne.

- Jeśli tego nie zrobił, to nie dochował należytej staranności wymaganej od profesjonalisty i jego kontrahent może dochodzić naprawienia szkody. Mimo pośrednictwa w zakupie samochodu wszystkie prawa i obowiązki z umowy ubezpieczenia zawartej przez zbywcę przechodzą na nabywcę - dodaje Agnieszka Rosa.

Sprzedawca przepadł jak kamfora. Nie odbiera podanych na swojej stronie internetowej telefonów, a kobieta odbierająca telefony podane na innych portalach twierdzi, że to pomyłka. Panią Annę pozostawiono z koniecznością zapłaty 600 zł składki ubezpieczeniowej do PZU.

Krystyna Krawczyk dyrektor Biura Rzecznika Ubezpieczonych
Takich sytuacji w naszym kraju jest naprawdę dużo. Nie ma dokładnych danych, ale szacunkowe podawane przez prasę w ubiegłym roku wykazywały, że ubezpieczyciele w 2009 roku z tytułu podwójnego ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów uzyskali ok. 900 mln zł. W tym przypadku do wpadnięcia w pułapkę "podwójnego ubezpieczenia OC" doszło niestety zgodnie z prawem. Nabywca samochodu kupionego za pośrednictwem komisu, który nieoczekiwanie otrzymuje wezwanie do opłacenia rocznej składki, mimo że zawarł już z innym ubezpieczycielem umowę OC, najprawdopodobniej aby odzyskać te pieniądze, musi sprawę skierować do sądu przeciwko komisowi. Ten bowiem nie poinformował go, że oprócz "tymczasowej" 30-dniowej umowy ubezpieczenia OC zawartej przez komis dla tego samochodu, ważna była dwunastomiesięczna umowa obowiązkowego ubezpieczenia OC zawarta jeszcze przez poprzedniego właściciela pojazdu. Właśnie ta umowa nie została zapewne wypowiedziana, co spowodowało jej odnowienie z mocy ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o obowiązkowym ubezpieczeniu UFG i PBUK na kolejne 12 miesięcy i żądanie ubezpieczyciela jej opłacenia.
Dlatego dla bezpieczeństwa nabywcy podczas kupna samochodu - nie tylko za pośrednictwem komisu - należy od sprzedającego zażądać przekazania oryginału polisy OC wraz z potwierdzeniem, najlepiej na piśmie, czy w ostatnim okresie nie zmieniał ubezpieczyciela. Jeśli odpowiedź będzie twierdząca, należy zadać pytanie, czy skutecznie została wypowiedziana poprzednia umowa OC. Zachęcamy też do korzystania z ośrodka informacji prowadzonego przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Znając numer rejestracyjny pojazdu można na dany dzień uzyskać informacje o jego ubezpieczeniu . Jest to bezpłatna usługa. Rzecznik ubezpieczonych, dążąc do wyeliminowania sytuacji "podwójnego ubezpieczenia" OC wśród posiadaczy pojazdów, zgłosił szereg propozycji zmian w ustawie nad którymi aktualnie zaczęła pracować specjalna podkomisja sejmowa. Wśród licznych propozycji zmian jest i taka, która na ubezpieczycieli nakłada obowiązek informowania z odpowiednim wyprzedzeniem ubezpieczonych posiadaczy pojazdów o wysokości składki na kolejne 12 miesięcy ubezpieczenia umowy OC oraz o prawie i warunkach oraz skutkach jej wypowiedzenia. Jednak na razie jest to tylko projekt.

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bytow.naszemiasto.pl Nasze Miasto