Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ceny opału w Wejherowie

Adam Oseńko, ts
Adam Oseńko
Opał to nieodłączny element gospodarstw domowych ogrzewanych piecami, który w sezonie zimowym nabiera szczególnego znaczenia. Podstawowe surowce opałowe to drewno oraz węgiel (olej i gaz należą już do droższych technologii). Postanowiliśmy zatem przyjrzeć się ich cenom i dostępności w Wejherowie i okolicach.

Drewno w Nadleśnictwie Wejherowo można kupić w tym roku (pierwszy kwartał) średnio po 170-190 zł za metr sześcienny (w tym VAT 8%). Należy tu podkreślić różnicę pomiędzy metrem sześciennym, a metrem przestrzennym. Ten drugi jest to porcja ułożonego drewna kominkowego, która wraz z wolnymi przestrzeniami pomiędzy polanami zajmuje objętość 1 m3.

- Klienci indywidualni często mylą te dwie definicje, później występują zupełnie niepotrzebne spory - mówi Kazimierz Korzeniewski, zastępca nadleśniczego z Wejherowa. - W zeszłym roku sprzedaliśmy 20 tys. metrów sześciennych drewna. Mieszkańcy kupowali średnio 10 m3, maksymalnie 30.

Jak dodają leśnicy, najlepsza pora na kupno to wiosna, w celu sezonowania drewna, późnym latem nadleśnictwo otwiera rynek dla rynku pozalokalnego.
- Klient samodzielnie i na własny koszt w ciągu 7 dni organizuje wywóz drewna z lasu, po uiszczeniu opłaty i otrzymaniu asygnaty lub faktury w nadleśnictwie lub leśnictwie - tłumaczą specjaliści.

Nadleśnictwo Wejherowo mieści się przy ul. Sobieskiego i działa codziennie od poniedziałku do piątku w godz. 8-13.
Z kolei węgiel jest surowcem łatwiej dostępnym, w samym Wejherowie jest kilka składów. Najsłynniejszy na ul. Tartacznej prowadzi Marek Domarus, który już od 18 lat zaopatruje główny popyt w mieście. Klienci najchętniej obecnie kupują ekogroszek.Ten rodzaj węgla jest jednak najdroższy i kosztuje już prawie 800zł/t.(zwykły groszek ok. 600, miał ok. 500)
- Wymaga on jednak odpowiedniego pieca bezobsługowego, wtedy spełnia funkcję ekologiczną - tłumaczy Marek Domarus.

Podobnie jak drewno, tak i węgiel od marca zazwyczaj tanieje.
- Warto więc poświęcić mu zagadnieniu trochę czasu i odpowiednio zaplanować zakup opału na przyszły rok, najlepiej już pod koniec obecnego okresu grzewczego, aby następne święta były równie albo bardziej ciepłe od minionych - radzą fachowcy. - W końcu opał to zazwyczaj jeden z większych wydatków w roku dla wielu rodzin mających dom, więc muszą samodzielnie zadbać o ogrzewanie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na wejherowo.naszemiasto.pl Nasze Miasto