Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Chcą utworzyć Muzeum Sportu Wiejskiego. W Luzinie podpisano list intencyjny

Tomasz Smuga
Tomasz Smuga
GOSRiT Luzino
W 2021 roku Ludowe Zespoły Sportowe będą obchodzić jubileusz 75-lecia swojego istnienia. Jednym z elementów obchodów jest tworzona od roku wystawa pamiątek związanych z działalnością LZS. Z tej okazji w Luzinie podpisany został list intencyjny pomiędzy Pomorskim Zrzeszeniem LZS, Gminą Luzino oraz Narodowym Instytutem Kultury i Dziedzictwa Wsi, którego celem będzie utworzenie Muzeum Sportu Wiejskiego.

Pomorskie Zrzeszenie LZS wspólnie z Narodowym Instytutem Kultury i Dziedzictwa Wsi rozpoczyna poszukiwanie środków zewnętrznych na otwarcie Muzeum Sportu Wiejskiego. Ekspozycja pozyskiwanych pamiątek odbywać się będzie w kilku formach.

- Pierwsza z nich to tworzenie mobilnych, zewnętrznych tablic, na których eksponowane będą historie ważnych postaci ruchu sportowego Ludowych Zespołów Sportowych na przestrzeni mijających 75 lat. W tym m in. olimpijczyków wywodzących się ze środowiska wiejskiego, czy znanych piłkarzy oraz ważnych wydarzeń sportowych, postaci, działaczy itd. - wyjaśnia Piotr Klecha, prezes Pomorskiego Zrzeszenia Ludowych Zespołów Sportowych.

Jednym z pomysłów, jaki mają inicjatorzy mobilnego muzeum jest też zakup starego autobusu, który ma jeździć na imprezy i zawody sportowe organizowane przez LZS.

- Autobus z zewnątrz byłby "oplakatowany" starymi zdjęciami i artykułami z gazet z historii sportu wiejskiego. W środku była by zmienna ekspozycja z pamiątkami sportowymi. Autobus był by dostępny dla uczestników imprezy jako dodatkowa atrakcja - tłumaczy Klecha.

Ponadto planowane jest również utworzenie muzeum wirtualnego.

- Już zaczęliśmy digitalizację pamiątek, w tym również kronik sportowych, które w tradycji LZS miały bardzo duże znaczenie. Ostatnim etapem jest utworzenie w Luzinie stacjonarnego, ogólnodostępnego muzeum, gdzie eksponowane by były zebrane na przestrzeni lat, pamiątki sportowe - opowiada prezes Pomorskiego Zrzeszenia LZS.

W Luzinie list intencyjny podpisali p.o. dyrektora Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi Karol Jan Krajewski, wójt gminy Luzino Jarosław Wejer oraz prezes Pomorskiego Zrzeszenia LZS Piotr Klecha. Warto dodać, że do organizacji muzeum - oprócz partnerów listu intencyjnego - zaproszona została zarówno Rada Główna LZS oraz wojewódzkie zrzeszenia LZS z całej Polski.

Jeśli chodzi o przyszłoroczne obchody 75-lecia LZS, to pomorskie zrzeszenie na swoim terenie planuje zorganizować wystawę plenerową z ważnymi postaciami i wydarzeniami, która pokazywana będzie na imprezach wojewódzkich oraz chcą zorganizować galę z tej okazji, na która zaproszeni zostaną zarówno aktualni sportowcy, działacze i partnerzy LZS jak i znaczące postacie, które tworzyły ruch LZS na przestrzeni lat.

Z kart historii dowiemy się, że za narodziny Ludowych Zespołów Sportowych uznaje się rok 1946. Pierwszy LZS założono w 1946 we wsi Czarnowąsy w dzisiejszym województwie opolskim. Rodowód działalności LZS sięga jednak okresu jeszcze wcześniejszego. Już w latach 1927-28 w ramach działalności kulturalno-oświatowej Związku Młodzieży Wiejskiej RP „Wici” powstawały pierwsze koła i kluby sportowe. Pierwsze LZS-y na terenie byłego województwa gdańskiego powstały w październiku 1946 roku w miejscach, na których zachowała się tradycja przedwojennego TG „Sokół”, przede wszystkim na ziemi starogardzkiej. Jednymi z pierwszych był LZS Jaroszewy w gminie Skarszewy oraz na terenach powiatów nowodworskiego, malborskiego, puckiego i wejherowskiego.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wejherowo.naszemiasto.pl Nasze Miasto