18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Chór św. Cecylii, Rumia: Początki [ZDJĘCIA]

Mat. org., opr. TM
Chór św. Cecylii, Rumia
Chór św. Cecylii, Rumia Mat. arch.
Chór św. Cecylii, Rumia: Jakie były jego początki, które sięgają okresu XX-lecia międzywojennego. Historia zespołu sięga roku 1921, kiedy to w nowo konsekrowanym kościele zaczął się zawiązywać amatorski ruch śpiewaczy... Zobacz [ZDJĘCIA]

Chór św. Cecylii, Rumia: Początki

Historia zespołu sięga roku 1921, kiedy to w nowo konsekrowanym kościele p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego zaczął się zawiązywać amatorski ruch śpiewaczy dla uświetnienia uroczystości parafialnych. Kronika Chóru w następujący sposób przedstawia owe wydarzenia: w 1922 z inicjatywy nowego proboszcza Pawła Kurowskiego rozpoczęto formowanie grupy śpiewaczej, której zadaniem było śpiewanie „na głosy” podczas ważniejszych uroczystości.

Pierwsze formalne zebranie odbyło się w dniu Patronki Muzyki Kościelnej 22 listopada 1923 roku. Chór otrzymał nazwę "Kółko Św. Cecylii w Rumi", a kuratorem został wybrany ówczesny proboszcz ks. Paweł Kurowski. Kółko śpiewacze rozwijało się, raz w miesiącu odbywały się zebrania plenarne, a w dzień Św. Cecylii –Walne Zebrania połączone z wieczorkiem towarzyskim.

Latem urządzano wycieczki, a w miejscowościach docelowych chór występował w kościołach z repertuarem muzyki sakralnej. W 1930 roku patronat nad chórem przejął pierwszy kuratus Zagórza Ks. Franciszek Kirstein. Dzięki jego działalności zespół znacznie się powiększył, gdyż chodząc po kolędzie werbował nowych członków.

Począwszy od roku 1931 rozpoczęto w sali pana Szymańskiego w Rumi uroczyste akademie oraz koncerty kolęd, a w 1932 zorganizowano udany wieczór pieśni Stanisława Moniuszki. Poza tym odbywały się dość często wieczorki towarzyskie i taneczne w celach dochodowych, gdyż wszystkie wydatki związane z prowadzeniem śpiewu pokrywano z własnych funduszy chóru. Dla oszczędności, członkowie chóru sami przepisywali nuty na poszczególne głosy.

Chór św. Cecylii, Rumia: Początki

W tym czasie chór miał dwóch dyrygentów- pan L. Burandt (organista) do występów w kościele, oraz pan. Maciejewski (nauczyciel śpiewu z miejscowej szkoły) do występów poza terenem, z repertuarem świeckim. W latach 1933-1937 stanowisko organisty i dyrygenta sprawował Leon Stankowski.

W tym okresie znacząco wzrosła ilość występów (regularne akademie w Sali pana A. Radtkego w Rumi - późniejsze Kino Aurora), oraz nastąpiła reorganizacja i zmiana nazwy na „Chór Św. Cecylii Rumia”. Wtedy też zespół przystąpił do „Związków Chórów Śpiewaczych” w Wejherowie. W 1937 roku do pomocy w prowadzeniu chóru stanął ks. Alojzy Knitter, który stawiał wysokie wymagania, wprowadził ścisłą dyscyplinę, a okres jego działalności był bardzo wydajny.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rumia.naszemiasto.pl Nasze Miasto