Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dzień Babci i Dziadka 2021. Na Pomorzu mamy więcej babć niż dziadków

OPRAC.: ts
pixabay.com
21 i 22 stycznia obchodzimy święto babci i dziadka. Z tej Urząd Statystyczny w Gdańsku przygotował dane dotyczące województwa pomorskiego za 2019 r. Z danych wynika, że w województwie pomorskim mamy więcej babć niż dziadków.

Na Pomorzu prawie 24 proc. wszystkich mieszkańców regionu, to osoby powyżej 60. r. ż. Jest to w sumie ponad 556 tys. osób. Większość, bo ponad 318 tys., stanowią panie (13,6 proc.). Natomiast mężczyzn jest 238,3 tys. (10,2 proc.).

Liczby dokładnie pokazują, że nasze społeczeństwo się starzeje, bo dziadków jest więcej niż wnuków. Według danych indeksu starości na 100 osób do 14. r. ż. przypada 101 seniorów, w miastach to 128, a na wsiach 63 osoby powyżej 65. r. ż. Ponadto, według wskaźnika wsparcia międzypokoleniowego na 100 osób w wieku 50-64 lat przypada 10 seniorów powyżej 85 lat, w miastach to 12, a na wsi 7 osób starszych.

Według prognoz, osoby 60 + przeżyją ponad 20 lat na emeryturze, dłużej mieszkańcy miast (ponad 24 lata) niż wsi (prawie 20 lat). Bez względu na miejsce zamieszkania panie będą żyły o ponad 4 lata dłużej niż panowie.

Dzień Babci i Dziadka - policja radzi

W kilku ostatnich latach seniorzy najczęściej padali ofiarami kradzieży, włamań i oszustw. Przestępcy wykorzystują łatwowierność i obniżony poziom czujności starszych i samotnych osób. Jednym z najczęściej popełnianych przestępstw na szkodę osób starszych jest oszustwo dokonywane metodami „na wnuczka” i „na policjanta”.

- Jest ono szczególnie dotkliwe, ponieważ bardzo często seniorzy w wyniku działania oszustów tracą oszczędności całego życia. Blisko 80 procent pokrzywdzonych stanowią osoby powyżej 70 roku życia - informuje Komenda Powiatowa Policji w Wejherowie.

Na "wnuczka"
Przestępca telefonuje do ofiary rozpoczynając rozmowę, nie przedstawia się, w zależności od głosu mówi babciu/dziadku, ciociu/wujku „To ja. Nie poznajesz mnie”. Tak ukierunkowuje ofiarę, żeby ta sama podała mu imię osoby dla siebie bliskiej. Tym samym podświadomie utwierdza ją w przekonaniu, że rozmawia z wnuczkiem. W trakcie rozmowy wmawia, że znalazł się w bardzo trudnej sytuacji życiowej np. spowodował wypadek i musi zapłacić, żeby uniknąć kary lub też ma niepowtarzalną okazję zarobienia dużych pieniędzy np. zakup samochodu po okazyjnej cenie. Legend jest wiele. Celem działania jest przekonanie rozmówcy o konieczności natychmiastowej pomocy. Następnie stara się ustalić ile oszczędności ma babcia, w domu czy w banku. Jeżeli jest to zadowalająca dla niego kwota prosi o spakowanie pieniędzy. Natomiast, jeżeli kwota jest niewystarczająca wysyła ją po pieniądze np. do bankomatu, znajomych, sąsiadów lub banku. Jeżeli rozmówca posiada duże oszczędności w banku namawia do ich wypłacenia. Oszust prosi o przygotowanie gotówki lub przelanie pieniędzy na wskazane konto bankowe. Zazwyczaj są to konta firm zajmujących się szybkimi międzynarodowymi transferami gotówki. W przypadku odbioru gotówki przysyła „zaufaną osobę” argumentując to brakiem możliwości osobistego odbioru.

Na "policjanta"
Sposób działania sprawców jest taki sam jak w przypadku metody na wnuczka z tym, że jeszcze w trakcie pierwszego połączenia rozmowa nagle zostaje przerwana lub też zaraz po jej zakończeniu, do pokrzywdzonej/go dzwoni osoba podająca się za policjanta lub funkcjonariusza CBŚP i mówi, że wie o wcześniejszym telefonie i że Policja właśnie prowadzi działania/akcję/operację mającą na celu zatrzymanie sprawców, którzy przed chwilą dzwonili. Prosi o przekazanie im pieniędzy. Jednocześnie zapewnia, że wszystko jest kontrolowane przez Policję. Namawia seniora do współpracy argumentując to zatrzymaniem przestępców i uniknięciem przez innych potencjalnych pokrzywdzonych życiowego dramatu.

Policjanci zauważają, że w ostatnim czasie oszuści zmodyfikowali swój sposób działania i podczas rozmowy nakłaniają seniora do przekazania swojego loginu i hasła do konta bankowego internetowego, bądź proszą o zainstalowanie pewnego programu na komputerze czy telefonie, dzięki któremu będą mieli możliwość sterowania urządzeniem i zalogowania się do konta.

- Pamiętajmy, że policjanci tak nie działają, nie proszą o pieniądze i o dane do logowania do konta bankowego. Kiedy przez telefon ktoś poprosi Ciebie o takie informacje natychmiast rozłącz się i powiadom o tym prawdziwych funkcjonariuszy - przypomina Komenda Powiatowa Policji w Wejherowie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wejherowo.naszemiasto.pl Nasze Miasto