Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ekopatrol będzie sprawdzał śmieci

Olga Krzyżyk
Ekopatrol będzie sprawdzał śmieci
Ekopatrol będzie sprawdzał śmieci Olga Krzyżyk
Ekopatrol będzie sprawdzał śmieci: W Chorzowie rozpoczął się drugi etap tzw. „reformy śmieciowej”. Urzędnicy będą kontrolować pojemniki na śmieci. Ci którzy nie segregują, będą mieć zwiększoną opłatę. Na miasto wyszedł ekopatrol.

Ekopatrol będzie sprawdzał śmieci
Mieszkańcy Chorzowa będą musieli nauczyć się od nowa segregować śmieci. W mieście pojemników (zestawów) przeznaczonychdo selektywnej zbiórka odpadów jest ok. 600. Nie wszyscy mieszkańcy jednak prawidłowo segregują śmieci, dlatego miejscy urzędnicy postanowili sprawdzić zawartość kontenerów na śmieci i kontrolować, czy mieszkańcy prawidłowo segregują odpady i czy w ogóle to robią.

- Rozpoczynamy kolejną akcję, zachęcenia mieszkańców, by podjęli trud selektywnej zbiórki odpadów. Każdy powinien segregować śmieci- mówi Zuzanna Kurczek, dyrektor Wydziału Usług Komunalnych chorzowskiego magistratu.

- Ekopatrol polega na tym, że urzędnicy kontrolują kontenery na odpady zmieszane w mieście. Jeżeli odpady będą źle segregowane, to na kontener naklejona zostanie pomarańczowa, ostrzegawcza naklejka. Następnie będzie ponowna kontrola. Jeżeli sytuacja się nie poprawi, to na właściciela nieruchomości zostanie nałożona większa opłata - wyjaśnia Zuzanna Kurczek.

Na kontenerach urzędnicy mogą także nakleić zieloną naklejkę. To będzie informacja, że ekopatrol nie zauważył w pojemniku surowców wtórnych.

Na sesji rady miasta prezydent Chorzowa Andrzej Kotala ma złożyć projekt uchwały, w którym obniżona zostanie stawka za segregowanie odpadów, z 14 do 12 złotych.

- Jeśli radni poprą mój pomysł, to różnica między opłatą za odbiór segregowanych i niesegregowanych odpadów wyniesie 8 złotych- przekonuje prezydent.

Przypomnijmy, że obecnie mieszkańcy, którzy zadeklarowali segregowanie odpadów za wywóz śmieci płacą 14 zł od osoby w gospodarstwie domowym. Natomiast ci, co nie segregują odpadów, muszą zapłacić aż 20 zł od osoby.

- Od lat staram się segregować śmieci . Nawet myję szklane słoiki i dopiero je wyrzucam. Pojemniki selektywnej zbiórki odpadów mam w pobliżu domu, ale jeżeli byłyby dalej to bym podjeżdżała autem, by wyrzucić np. szkło czy plastik. To nie jest jakiś większy problem. Segregacja wchodzi w nawyk - mówi Grażyna Puchała, chorzowianka.

Niektórzy mieszkańy obawiają się, że wszystkie odpady trafiają do jednej śmieciarki. To nieprawda. - Mamy inne samochody na plastik i papier oraz inne na szkło. Plastik i papier są od siebie odgrodzone, więc jedno z drugim się nie pomiesza - tłumaczy Andrzej Szostak, pracownik spółki Alba zajmującej się wywozem śmieci w Chorzowie.

Segregujemy śmieci

Każdy z kolorowych pojemników przeznaczonych do segregacji odpadów ma przyklejoną specjalną naklejkę informacyjną z rodzajem odpadów, które można wrzucać do danego pojemnika. I tak do pojemnika niebieskiego - papier- wrzucamy: gazety, książki i inny papier, tektury i ścinki drukarskie.

Nie wolno wrzucać do niebieskiego pojemnika: opakowań kartonowych z jakąkolwiek zawartością, lakierowanego lub foliowanego papieru, tapet, kalki i zatłuszczonego papieru.

Do pojemnika żółtego - plastiki, metale i odpady wielomateriałowe wrzucamy: puste butelki plastikowe po napojach (np. typu PET),puste butelki plastikowe po kosmetykach i środkach czystości (np. po szamponach, płynach), plastikowe opakowania po żywności (np. kubki po jogurtach, margarynach), folie i torebki z tworzyw sztucznych, czyste kanistry plastikowe, opakowania stalowe i aluminiowe (puszki, pudełka, folie itp.), opakowania wielomateriałowe typu tetrapak (kartony po płynnej żywności).

Nie wolno wrzucać do żółtych pojemników: styropianu, gumy, pojemników po aerozolach, opakowań po medykamentach, opakowań i butelek po olejach spożywczych i samochodowych oraz smarach, puszek i pojemników po farbach i lakierach i opakowań po środkach chwastobójczych i owadobójczych.

Pojemnik zielony przeznaczony jest na szkło. Wrzucamy do niego: butelki i słoiki szklane po napojach i żywności, butelki po napojach alkoholowych i szklane opakowania po kosmetykach. Nie wolno natomiast wrzucać do zielonego pojemnika: szkła płaskiego (szyby okienne i samochodowe), szkła zbrojonego, luster (mają inną temperaturę topnienia od szkła opakowaniowego i nie stopią się razem z butelkami i słoikami), szklanek, kieliszków, szkła kryształowego, naczyń żaroodpornych, ceramiki (fajans, porcelana, naczynia typu arco, doniczki, miski, talerze), żarówek,świetlówek oraz kineskopów, szklanych opakowań farmaceutycznych i chemicznych z jakąkolwiek pozostałością zawartości.

Pojemnik brązowy przeznaczony jest na odpady zielone, czyli: obierki po warzywach i owocach, ogryzki, fusy z kawy i herbaty, części zielone roślin (np zwiędłe kwiaty, liście) i ziemię po przesadzaniu kwiatków doniczkowych.

Do brązowego pojemnika nie wrzucamy: żywności płynnej (np. resztek soków owocowych, mleka, jogurtów), resztek żywności, w tym mięsa i kości, żywności w workach foliowych, obornika, opakowań z jakąkolwiek zawartością, trawy z koszenia terenów zielonych, gałęzi z pielęgnacji ogrodów i wszystkich innych odpadów, co do których mamy wątpliwości, czy je zaliczyć do odpadów zielonych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chorzow.naszemiasto.pl Nasze Miasto