Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Elektrownia jądrowa na Kaszubach. W Urzędzie Gminy Choczewo rozmawiali o infrastrukturze towarzyszącej związanej z budową atomówki

OPRAC.:
Tomasz Smuga
Tomasz Smuga
W Urzędzie Gminy w Choczewie odbyło się spotkanie na temat statusu prac związanych z realizacją kolei i dróg - inwestycji towarzyszących budowie elektrowni jądrowej.

W spotkaniu zorganizowanym z inicjatywy wójta i radnych gminy Choczewo udział wzięli przedstawiciele Polskich Elektrowni Jądrowych, PKP Polskie Linie Kolejowe, Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Gdańsku oraz Nadleśnictwa Choczewo. Stronę samorządową reprezentowała również Starosta powiatu wejherowskiego.

- Poszczególne elementy infrastruktury towarzyszącej, takie jak drogi, kolej, sieci przesyłowe obejmą swoim zasięgiem zarówno gminę lokalizacyjną, na terenie której posadowiony zostanie obiekt jądrowy, jak i gminy ościenne. Prace realizowane będą na terenie całego województwa pomorskiego przez podmioty państwowe specjalizujące się w prowadzeniu takich inwestycji na poziomie ogólnopolskim: m.in. Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad, PKP Polskie Linie Kolejowe, czy Polskie Sieci Elektroenergetyczne SA - informuje w komunikacie Joanna Szostek, p.o. Kierownika Zespołu ds. Komunikacji i Zarządzania Interesariuszami w Polskie Elektrownie Jądrowe sp. z o.o.

Jak informuje PEJ "rozmowy z podmiotami odpowiedzialnymi za realizację konkretnych elementów infrastruktury towarzyszącej są obecnie na wstępnym etapie – omawiane są warianty tras i przebiegów."

- W kolejnym etapie wybrani wykonawcy przygotują koncepcje programowe, sporządzą szczegółowe analizy oraz projekty, następnie rozpocznie się uzyskiwanie decyzji administracyjnych, konsultacje społeczne, a docelowo realizacja poszczególnych inwestycji - tłumaczy Szostek.

Było to kolejne spotkanie przedstawicieli Polskich Elektrowni Jądrowych z władzami samorządów, w celu - jak podkreśla PEJ - budowania dialogu oraz wypracowania planu przyszłych wspólnych działań. Przypomnijmy, że w marcu tego roku, w Starostwie Powiatowym w Wejherowie, odbyły się rozmowy trójstronne dotyczące przyszłości regionu w związku z budową i eksploatacją elektrowni jądrowej. W spotkaniu uczestniczył Piotr Naimski - Pełnomocnik Rządu ds. Strategicznej Infrastruktury Energetycznej, Tomasz Stępień - Prezes Zarządu Polskich Elektrowni Jądrowych oraz sygnatariusze lutowego „Porozumienia o współpracy”, czyli włodarze dziesięciu lokalnych samorządów woj. pomorskiego.

Również w kwietniu br. po złożeniu Raportu środowiskowego do Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska, z inicjatywy spółki PEJ rozpoczęły się spotkania informacyjne, dla mieszkańców i samorządowców gminy Choczewo - lokalizacji wskazanej przez Polskie Elektrownie Jądrowe jako preferowanej dla posadowienia elektrowni jądrowej. Spotkania te kontynuowane były w maju, tym razem dla mieszkańców i włodarzy gmin Gniewino i Krokowa, czyli na terenach drugiej lokalizacji – „Żarnowiec”, która również została przebadana i opisana w Raporcie środowiskowym spółki PEJ.

- Prowadzone rozmowy ze stroną społeczną oraz władzami samorządowymi są adekwatne do obecnego etapu projektu budowy pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce. Spółka Polskie Elektrownie Jądrowe dokłada wszelkich starań aby realizacja inwestycji odbywała się przy jak najmniejszej ingerencji w życie mieszkańców i środowisko. Mając świadomość, jak istotne jest informowanie społeczności lokalnych o planach dotyczących budowy elektrowni - informuje Joanna Szostek.

Podkreślmy, że planowana inwestycja podzieliła mieszkańców. Część jest za powstaniem elektrowni, a druga ma odmienne zdanie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na wejherowo.naszemiasto.pl Nasze Miasto