Festiwal polskiej animacji O!PLA po raz kolejny w Stacji Kultura w Rumi

Tomasz Smuga
Tomasz Smuga
Stacja Kultura w Rumi zaprasza na kolejną odsłonę Ogólnopolskiego Festiwalu Animacji O!PLA. 9 marca o godz. 18 odbędzie się pokaz konkursowy w kategorii Profesjonalnej dla dorosłych (animacje dla widowni w wieku 15+).

Festiwalowe filmy są podzielone na kilka kategorii: profesjonalna – tu prezentują się twórcy, którzy działają od lat w polskiej kinematografii np. Piotr Dumała, debiutanci oraz studia filmowe. Studencka – etiudy realizowane w szkołach filmowych i na kierunkach artystycznych. OFF&Go!, Animowane fraszki i Formanimy – animowane filmy offowe, eksperymenty. Animowany wideoklip – kategoria im. Yacha Paszkiewicza, w której można obejrzeć klipy do piosenek różnych artystów m.in. Pablo Pavo i Ludzików, Bass Astral x Igo, Fish Emade czy Lecha Janerki.

- Pokażemy 9 filmów w kategorii Profesjonalnej, projekcja potrwa około 90 minut. Po zakończeniu pokazów odbędzie się głosowanie na film, który najbardziej podobał się publiczności. Wyniki zostaną wysłane do Łodzi. Rumska publiczność jest jednym z ogniw decydujących o wygranej filmu w tej kategorii! Warto wziąć udział w pokazie i zobaczyć, że polska animacja stoi na bardzo wysokim poziomie i porusza ważne tematy. Wstęp wolny! Zapraszamy! - zachęca Stacja Kultury w Rumi.

CZYM JEST „O!PLA”

Realizowany od 2013 roku OGÓLNOPOLSKI FESTIWAL ANIMACJI “O!PLA” („O!PLA oznacza: „O! Polska Animacja”, ale też „Oh! People Love Animation”) jest niezależną inicjatywą będącą przede wszystkim próbą odzyskania kontaktu i (od)budowania relacji pomiędzy polskim widzem (w każdym wieku!), a polską animacją autorską, a także promocją, w kraju i za granicą, jednej z najważniejszych dziedzin polskiej sztuki.

W ciągu sześciu lat swego istnienia O!PLA stała się rozpoznawalną i szanowaną na całym świecie marką promującą i wspierającą polską animację, zaś zamierzony na początku cel (od)budowy relacji Artysta-Widz-Artysta jest konsekwentnie i z sukcesem realizowany.

KAŻDY PROJEKT TO KONKRETNY CZŁOWIEK, CZYLI KTO STOI ZA FESTIWALEM „O!PLA”

PIOTR KARDAS (ur. 13.06.1984 w Łodzi) – pomysłodawca i główny organizator Ogólnopolskiego Festiwalu Animacji O!PLA (2013-), Rising of Lusitania – AnimaDoc Film Festival w Liverpool’u (2019-), a także projektów: Animation Across Borders i O!PLA FOCUS ON POLAND (O!PLA ACROSS THE BORDERS). Inicjator i dyrektor programowy Międzynarodowego Festiwalu Animacji CRAFT w Yogyakarcie (2017-). Koordynator polskiej edycji StopTrik International Film Festival (2016-). Kurator i juror na festiwalach filmowych (Białoruś, Brazylia, Chorwacja, Hiszpania, Niemcy, Norwegia, Polska, Rumunia, Serbia, Słowenia, Włochy). Stale współpracuje z festiwalami i instytucjami kultury na cały świecie.

ACID RAIN (2019, 26:16), Tomek Popakul | ANIMOON
Gdzieś w Europie Wschodniej. Młoda ucieka z domu, jak najdalej od szarej miejscowości. Tak poznaje Chudego – trochę niezrównoważonego dziwaka, który mieszka w kamperze i całymi dniami załatwia swoje niekoniecznie legalne sprawunki. Ich wspólna droga prowadzi w coraz dziwniejsze rejony.

Tomek Popakul urodził się w 1986 roku. Jest absolwentem PWSFTviT w Łodzi na kierunku animacja i efekty specjalne. Równolegle przez rok studiował też scenariopisarstwo. Zrealizował kilka filmów z czego dyplomowy „Ziegenort” był pokazywany na wielu międzynarodowych festiwalach i zdobył liczne nagrody na całym świecie. Wziął udział w programie rezydencji Animation Artist in Residence Tokyo organizowanym przez Japan Image Council (JAPIC) gdzie zrealizował film „Black”.

LAUREAT SPECJALNEGO WYRÓŻNIENIA O!PLA 2017 ZA FILM BLACK / CZERŃ (Kategoria Poza Polską)

DESZCZ (2019, 05:00), Piotr Milczarek | FUMI Studio
„Deszcz” to lekki, krótki film animowany, opowiadający o zbiorowej świadomości. O tym, że brak jakiejkolwiek odpowiedzialności za własne czyny sprawia, że bezrefleksyjnie idziemy za tłumem, co może doprowadzić do tragedii. To również film o próbie walki jednostki ze zbiorową hipnozą i o konsekwencjach zarówno dla niej, jak i tłumu.

Piotr Milczarek (rocznik ‘77) urodził się i mieszka w Łodzi. Studiował animację i efekty specjalne w PWSFTviT, gdzie obecnie pracuje jako asystent. Wyreżyserował m.in. etiudy „Komiks”, „Wojna światów”, „Pan Pan” i „Karaluch”, jest współautorem scenariusza do „Moonshine” Michała Poniedzielskiego, pracował przy wielokrotnie nagradzanej „Świtezi” Kamila Polaka (scenorys, prace plastyczne), a także jako animator przy filmach „Miasto Płynie” Balbiny Bruszewskiej oraz „Radostki” Magdaleny Osińskiej. Na co dzień opracowuje storyboardy do filmów reklamowych.

ŁOWY (2019, 08:40), Mateusz Jarmulski | ANIMOON
Miasteczko otoczone lasami i jeziorami, gdzieś w północnej części Polski. Kilkanaście domów i gospodarstw oraz mały barokowy kościół. Bohater – jedenastoletni chłopiec spędza tutaj ostatni miesiąc wakacji. Zaczytany w przygodowych powieściach o Dzikim Zachodzie, jest głodny przygód i doświadczeń. Eksploruje okolicę, wyposażony w reporterski magnetofon i łuk. Niewinna przygoda nagle przestanie być zabawą. To co chłopiec przeżyje w ten letni wieczór zostanie w nim na długo.

Mateusz Jarmulski jest reżyserem filmów animowanych, scenarzystą i animatorem. Ukończył PWSFTviT w Łodzi na kierunku animacji. Pracował w studiu Se-Ma-For, gdzie zajmował się efektami specjalnymi do filmu „Piotruś i Wilk” (Oscar 2008). Współpracował także przy produkcji filmu „Świteź” Kamila Polaka. Pracował w zespole tworzącym multimedialne projekcje dla Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Jego filmy były emitowane, pokazywane i nagradzane na wielu festiwalach m in. w Stuttgarcie, Seulu, Belgradzie czy Hiroszimie. Obecnie uczy animacji w Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych na wydziale Sztuka Nowych Mediów na ścieżce anglojęzycznej. Serial dla dzieci przedszkolnych „Przytul mnie”, który wyreżyserował spotkał się z pozytywnym przyjęciem wśród publiczności telewizyjnej i festiwalowej. „Łowy” to jego najnowszy film autorski.

METRO (2019, 10:00), Natalia Krawczuk | WJTeam
„Metro” to krótka opowieść o życiu motorniczego o imieniu Arsenij, który bardzo kocha swoją pracę. Jest tylko jedna rzecz, która mu w niej przeszkadza – pasażerowie. Pewnego dnia postanawia dać im nauczkę.

Natalia Krawczuk – ukończyła wydział Etnologii i Antropologii Kulturowej na Uniwersytecie Warszawskim oraz Animację w Szkole Filmowej w Łodzi. W przerwie między studiami pracowała w agencji PR oraz państwowych instytucjach kultury. Obecnie kontynuuje naukę na studiach doktoranckich w Szkole Filmowej w Łodzi oraz pracuje jako animator-freelancer.

LAUREATKA SREBRNEGO TOBOŁKA O!PLA 2015 ZA WIDEOKLIP MOJA IDENTYFIKACJA DLA ZESPOŁU AMPERA oraz BRĄZOWEGO TOBOŁKA O!PLA 2017 ZA FILM PIES SCHROEDINGERA (Kategoria Szkolna).

OSTATNIA WIECZERZA (2019, 13:00), Piotr Dumała | FUMI Studio
Dramat grupy mężczyzn siedzących za stołem, poruszających się w rytm współczesnej muzyki na kwartet smyczkowy czyli Ostatnia Wieczerza Jezusa i 12 Apostołów.

Piotr Dumała (1956), reżyser filmów animowanych i fabularnych, grafik, prof. Szkoły Filmowej w Łodzi, Konstfack College w Eksjo, Harvard University w Cambridge. Najważniejsze filmy: „Czarny Kapturek”, „Łagodna”, „Ściany”, „Wolność nogi”, „Franz Kafka”, „Zbrodnia i kara”, „Las” (fab.). Ponad 70 nagród za twórczość filmową. Najważniejsze nagrody: Grand Prix Kraków, Grand Prix Zagrzeb, Grand Prix Espinho, Nagr. Specjalna Jury Annecy, Nagr. Specjalna Jury Gdynia.

LAUREAT SREBRNEGO TOBOŁKA O!PLA 2015 ZA FILM HIPOPOTAMY (Kategoria Profesjonalna)

RE-CYCLE (2019, 06:21), Mateusz Lenart | Studio Munka – SFP
Żyjący samotnie w świecie bez światła i nadziei bohater zatraca się w pogoni za utraconą przeszłością. Cykl, w który wpada po stracie wszystkiego co kochał, jest jedynym co zna. Jest także osobistym więzieniem, z którego nie potrafi się już uwolnić.

Mateusz Lenart – absolwent Wydziału Grafiki na Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. Laureat Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Dyrektor artystyczny, grafik, ilustrator, reżyser pracujący w przestrzeni 2D i 3D przy produkcji gier, reklam i filmów. Laureat wielu nagród artystycznych, m.in. prestiżowej nagrody Paszport Polityki w kategorii Kultura Cyfrowa w 2018 roku za grę „Observer”. Pierwsze miejsce w Ogólnopolskim Triennale Rysunku w Lubaczowie za tryptyk „Ślady czasu” w 2011 roku.

SILNY NIEZALEŻNY KOSMOS (2018, 10:37), Damian Krakowiak | FUMI Studio
„Silny niezależny kosmos” to fikcyjna historia małżeństwa rozdzielonego olbrzymim dystansem, przestrzenią i czasem. Żyjący na dwóch zupełnie różnych płaszczyznach bohaterowie konfrontują się z rzeczywistością próbując odnaleźć sens nie do końca jasnej sytuacji w której się znaleźli.

Damian Krakowiak. Urodzony w 1992 roku. W 2017 roku ukończył studia w Szkole Filmowej w Łodzi na wydziale Animacji, podczas których zrealizował 5 szkolnych etiud. Od 2017 roku pracuje w Warszawie jako animator 2D/3D. W swoich animacjach opowiada smutne, nostalgiczne i przepełnione sentymentalizmem historie zwyczajnych ludzi i ich problemów.

LAUREAT ZŁOTEGO TOBOŁKA O!PLA 2017 ZA FILM HEL (Kategoria Szkolna)

STORY (2019, 04:50), Jola Bańkowska | Studio Munka – SFP/Letko
STORY to ironiczny ciąg kilkunastu scenek, opowiadających o przenikaniu się codzienności ze światem cyfrowym. Oglądany przez „story”, popularną dziś funkcję na większości mediów społecznościowych, przedstawia ludzi samotnych, zagubionych, a czasem już obojętnych na otaczającą ich rzeczywistość.

Jola Bańkowska (1992) – w latach 2012 – 2017 studentka Wydziału Grafiki na warszawskiej ASP, ilustratorka, reżyserka filmów animowanych. Dwukrotna laureatka Adobe Design Achievement Awards oraz stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2016).

LAUREATKA SPECJALNEGO WYRÓŻNIENIA O!PLA 2017 ZA ANIMOWANĄ FRASZKĘ BIOTOP

WIECZÓR (2019, 03:20), Marcin Giżycki | Fundacja Czarny Karzeł
Czterech mężczyzn czeka na w pustynnym pejzażu na tramwaj. Film zainspirowany obrazem pioniera polskiej animacji Zenona Wasilewskiego.

Marcin Giżycki. Historyk sztuki i filmu, krytyk, reżyser, scenarzysta, fotograf. Profesor w Polsko- Japońskiej Akademii Technik Komputerowych. Wykładowca w Rhode Island School of Design w Providence (USA). Dyrektor artystyczny Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych „Animator” w Poznaniu. W latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku pracował w redakcjach „Literatury” i „Projektu”. Był redaktorem naczelnym kwartalnika „Animafilm”, organu Międzynarodowego Stowarzyszenia Twórców Filmów Animowanych ASIFA. Autor książek i artykułów z zakresu historii sztuki i filmu. Laureat wielu festiwali filmowych. Zrealizował kilkadziesiąt filmów dokumentalnych, animowanych, eksperymentalnych i krótkich aktorskich.

LAUREAT BRĄZOWEGO TOBOŁKA O!PLA 2017 ZA FILM MONUMENT (Kategoria FORMANIMY)

BEZ ŚCIEMY: Na scenie

Wideo

Materiał oryginalny: Festiwal polskiej animacji O!PLA po raz kolejny w Stacji Kultura w Rumi - Rumia Nasze Miasto

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3