Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gminny Ośrodek Kultury w Luzinie dociera z kulturą do domów [ZDJĘCIA]

Alicja Choinka
Alicja Choinka
Gminny Ośrodek Kultury w Luzinie prowadzi inicjatywę pod nazwą ,,Nie damy się!/Kultura w Twoim domu”. W ramach przedsięwzięcia zrzeszone w nim podmioty regularnie dodają nowe filmy o różnorodnej treści na fanpage wydarzenia.

Gminny Ośrodek Kultury w Luzinie zainicjował akcję pod nazwą ,,Nie damy się!/Kultura w Twoim domu”. Dzięki niej zarówno ośrodek jak i zrzeszone w ramach inicjatywy podmioty mogą docierać do odbiorców on – line, bez konieczności wychodzenia z domu. Pomysłodawcą akcji jest Rafał Płotka, dyrektor GOK Luzino.

Pomysł na stworzenie projektu „Kultura w Twoim domu” zrodził się z dnia na dzień. W związku z sytuacją epidemiczną w kraju jako instytucja kultury działamy w trybie zamkniętym – nie wychodzimy do ludzi, ale także nie wpuszczamy nikogo do środka. Musieliśmy odwołać szereg wydarzeń, nad którymi długo pracowaliśmy. Pomyślałem, że my, Gminny Ośrodek Kultury w Luzinie, moglibyśmy wejść do internetu

– mówi dyrektor GOK Luzino.

Wszystkie filmy publikowane na stronie wydarzenia są dostosowane najmłodszych odbiorców. Rodzic może odtwarzać je bez obawy o to, że dziecko trafi na nieodpowiednie treści.

Inicjatywa, która wyszła z jednego ośrodka kultury, szybko zaczęła zrzeszać inne instytucje. Z początku pomysł miał opierać się na tworzeniu audycji na żywo wraz z ośrodkami lokalnymi: Gminnym Ośrodkiem Sportu, Rekreacji i Turystyki oraz Biblioteką Publiczną. Okazało się, że pomysł, aby prowadzić działalność kulturalną w internecie zrodził się także w innych obiektach, usytuowanych mniej lub bardziej dalekich miastach, m.in. w Słupsku:

To był moment, w którym zrozumiałem, że wspólną pracą, w szerokim partnerstwie mamy szansę zrobić coś wyjątkowego, rzecz która trafi w różne kategorie wiekowe i zainteresowania. Tak samo myśleli moi rozmówcy. Aktualnie to ponad 24 podmioty. Do wspólnego projektu włączyły się instytucje kultury i sportu, media, osoby fizyczne - mówi Rafał Płotka

.

Partnerzy, którzy biorą udział w projekcie są jego współorganizatorami. Działania odbywają się na równych zasadach. Każda z instytucji publikuje na swoich fanpage’ach wydarzenie ,,Nie damy się! Kultura w Twoim domu”. Tam zamieszczają treści, które przygotowywane są specjalnie na potrzeby projektu.

Fundacja Pomysłodajnia np. przedstawia teatr dla dzieci, zespół Tatk je złi, który opracował jingiel całej akcji warsztaty instrumentalne, Filharmonia Kaszubska zaprezentuje spektakle własnej produkcji, a Weronika Korthals opracowaną przez Romana Drzeżdżona piosenkę kaszubską na czas pandemii. Wśród osób prywatnych, które zgłosiły się do udziału w inicjatywie jest m.in. stolarz Maciej Gabrychowicz, który uczy dzieci z rodzicami np. jak zbudować karmnik dla ptaków, instruktor fitness Izabela Mielcarek, która wraz ze swoją córką Tosią przeprowadza cykl zajęć ruchowych dla dzieci, Kinga Blokus prowadząca pracownię piernika czy instruktorzy języków Marcin Mutke przygotowujący lekcje angielskiego oraz Adam Hebel odpowiadający za ciekawe zajęcia przedstawiające dzieciom w przystępny sposób język kaszubski. Gminny Ośrodek Sportu Rekreacji i Turystyki dba o ścieżkę sportową – codziennie rano publikowane są treningi rozruchowe

– tłumaczy dyrektor GOK Luzino.

Nie sposób wymienić wszystkich więc zaakcentuję tylko, że Miejska Biblioteka z Wejherowa przygotowuje teatrzyk Kamishibai, Centrum Kultury w Linii przedstawia legendy kaszubskie, a Gminny Ośrodek Kultury w Luzinie wespół z Biblioteką i Centrum Kultury Gminy Wejherowo, Gminnym Centrum Kultury w Cewicach i Gminna Instytucja Kultury i Biblioteka w Łęczycach z siedzibą w Strzebielinie przedstawiają m.in. warsztaty twórcze i kreatywne. Mamy też kącik historyczny, w którym prezes Stowarzyszenia ,,Pułk Czarnieckiego” Krzysztof Zdunkowski przedstawi pogadankę na temat Polski sarmackiej, zaprezentuje kilka ciekawych faktów czy strój z epoki.

W wydarzenie zaangażowały się także autorki książek dla dzieci: Magdalena Kryger ( ,,Wróżka Zuzia i cudowne dzieci”), która w prowadzonym przez siebie cyklu w przystępnym języku opowiada m.in. o pracy lekarza oraz Katarzyna Keller (,,Z kajetu Kajetana”, ,, W koło Macieju”), która publikuje cykl prowadzonych przez siebie warsztatów.

Autorzy projektu działają ,,na żywo”, są w stałym kontakcie, wymieniają się informacjami i przygotowują harmonogram na następny dzień.

Należy pamiętać, że wszystko stało się bardzo szybko. W środę jako GOK chcieliśmy robić instruktarze online, w czwartek chcieliśmy działać z lokalnymi instytucjami, a już w sobotę współpracowaliśmy z uczestnikami z całej Polski

– podkreśla Rafał Płotka. -

Istotą sprawy jest to, że ludzie zaangażowani w akcję Nie damy się! Kultura w Twoim Domu! zaczęli emanować energią, przestali myśleć, o tym co dzieje się wokół. Osoby pracujące przy projekcie są niezwykle kreatywne i potrzebują bodźców, przelewania swoich myśli w działanie. Grafika została przygotowana „na kolanie” w bezpłatnym programie, ot tak na potrzeby uruchomienia wydarzenia, ale myślę, że ma to swój urok, tak samo jak fakt, że treści są opracowywane ad hoc, często w domach za pomocą telefonów.

- dodaje.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wejherowo.naszemiasto.pl Nasze Miasto