Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Grupa Pipes and Drums zagrała na dudach w Dubaju. Wystąpili z okazji 40-lecia ZEA

Janusz Strzelczyk
Grupa Pipes and Drums wystąpiła w stolicy Zjednocznych Emiratów Arabskich z okazji 40 rocznicy powstania ZEA. To kolejni częstochowscy artyści, którzy tam pojechali.

Częstochowska grupa dudziarzy Pipes and Drums wystąpiła w Dubaju, w wielkim koncercie z okazji 40-lecia Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

– Zostaliśmy zaproszeni do Dubaju – mówi Tomasz Ujma, szef zespołu. – Polecieliśmy w składzie dziesięcioosobowym. Byliśmy tam 6 dni. Mieliśmy jedną próbę i występ w ramach wielkiego koncertu jubileuszowego. Mieliśmy sporo czasu na zwiedzanie, pływanie w Zatoce Perskiej. Dubaj burzy stereotypy o Arabach. Jest tam bardzo czysto, wszystko dobrze zorganizowane.

Gospodarze hucznie świętowali jubileusz emiratów. Auta malowali sprayem, mieli też pomalowane twarze, kolorowe szaliki. Częstochowianie pływali między innymi przy Palmowych Wyspach. Są to sztuczne wyspy. Usypywanie pierwszej sztucznej wyspy Jumeirah rozpoczęto w 2001 roku. Największa z nich ma 18 km długości i 400 km linii brzegowej. Wszystkie wyspy otaczają łuki falochronów, które chronią je przed dużymi falami morskimi. Na Jumeirah powstał ogromny kompleks hotelowy Atlantis.

Jednak samo wejście do hotelu jest bardzo drogie.
Częstochowscy dudziarze koncertują w całej Europie. W Dubaju byli po raz pierwszy, ale może nie ostatni.
Pipes and Drums nie byli pierwszymi częstochowianami w Zjednczonych Emiratach Arabskich. Plenerowa ekspozycja złożona z 31 kompozycji rzeźbiarskich autorstwa Jerzego Kędziory była wystawiana w Dubaju.

Odbyło się to w ramach projektu artystycznego Under the Dubai Sky, Creating Balance by Jotka. Jotka to przydomek Kędziory, zdobywającego światową sławę jako autora rzeźb balansujących, zawieszonych na linach i utrzymujących się w pionie jakby na przekór prawom fizyki. Ekspozycja zaaranżowana została na terenie Rządowego Centrum Finansowego w Dubaju, zaś jej wernisaż towarzyszył inauguracji Międzynarodowego Tygodnia Biznesu i Kultury. Odbyły się też warsztaty twórcze na Dubajskim Uniwersytecie Amerykańskim, z udziałem grupy studentów i wykładowców, którym artysta opowiadał o tajnikach swej twórczości. Na koniec wspólnie wykonano uskrzydloną, balansującą rzeźbę. Została ona zlicytowana na cele charytatywne przez dom aukcyjny Christie, na stałe pozostanie właśnie w Dubaju. Większość prac, które znalazły się na Bliskim Wschodzie oderwana jest od ziemi, balansuje na linach w powietrzu. Niesamowicie wyglądały na tle nowoczesnych biurowców i drapaczy chmur.

Prace wystawiali w Zjednoczonych Emiratach Arabskich także inni czę-stochowianie prof. Marian Jarzemski z córką Bogną, Tomasz Sętowski.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto