Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kardiolodzy z Wejherowa wdrożyli innowacyjną metodę leczenia [ZDJECIA]

Alicja Choinka
Alicja Choinka
Wejherowscy kardiolodzy wykonali trzy zabiegi wszczepienia tzw. przedsionkowego regulatora przepływu AFR u pacjentów dotkniętych ciężką niewydolnością serca. Zabiegi takie wykonywane są pojedynczo. Pierwszy raz w Polsce pierwszy raz szczepienie AFR udało się przeprowadzić w zeszłym roku w Klinice Kardiologii Dziecięcej i Wad Wrodzonych Serca GUM-edu. Wówczas pacjentką była 12 – letnia dziewczynka.

Trzy zabiegi wszczepienia tzw. przedsionkowego regulatora przepływu AFR (ang. Atrial Flow Regulator) u pacjentów chorujących na ciężko niewydolność serca wykonano w poniedziałek, 20 stycznia w Pracowni Kardiologii Inwazyjnej Kaszubskiego Centrum Chorób Serca i Naczyń w Szpitalu Specjalistycznym im. Floriana Ceynowy w Wejherowie (wchodzącym w skład Szpitali Pomorskich sp. z o.o.).

Przeprowadził je zespół składający się z lekarzy: Łukasz Lewicki, Maciej Karwowski, Sebastian Liedtke, Wojciech Piotrowicz; pielęgniarek: Grażyny Milewskiej, Bożeny Wojtas, Ewy Kurek oraz techników: Anny Kaczmarek i Kamila Grzeli.

 Terapia polega na wytworzeniu w przegrodzie międzyprzedsionkowej serca za pomocą igły oraz balonika otworu, a następnie implantacji specjalnie zaprojektowanego krążka z otworem o średnicy 8 mm zbudowanego z nitinolowej plecionki

- tłumaczy dr n. med. Łukasz Lewicki, kierownik Pracowni Kardiologii Inwazyjnej. -

Ten regulator przepływu umożliwia dekompresję obciążonego lewego przedsionka i redukcję ciśnienia napełniania lewej komory serca, co z kolei prowadzi do zmniejszenia objawów niewydolności serca.

Po raz pierwszy taki zabieg udało się przeprowadzić w ubiegłym roku w Klinice Kardiologii Dziecięcej i Wad Wrodzonych Serca Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Pacjentką była 12 – letnia dziewczynka.
Wydarzenie to stawiło dla wejherowskich kardiologów inspirację do tego, aby spróbować zastosować to urządzenie u dorosłych pacjentów z ciężką niewydolnością serca, w przypadku których wyczerpane zostały standardowe metody leczenia.

Na świecie wykonywane są tylko pojedyncze takie zabiegi, głównie u pacjentów z ciężkim nadciśnieniem płucnym. W Polsce, jak dotąd wszczepiono cztery implanty (2 w Gdańsku, 1 w Poznaniu i 1 w Krakowie)

– mówi dr hab. Marek Szołkiewicz, Ordynator Oddziału Kardiologii i Angiologii Interwencyjnej Szpitala Specjalistycznego w Wejherowie.

Jak podkreślają przedstawiciele Szpitala Specjalistycznego im. Floriana Ceynowy w Wejherowie, trzy zabiegi, których kardiolodzy podjęli się w poniedziałek stanowią wstęp do rozpoczętego autorskiego naukowego projektu badawczego, który ma na celu opracowanie terapii, która stanowić będzie szansę dla osób dotkniętych krańcową niewydolnością serca.

Wejherowscy kardiolodzy planują wykonanie kolejnych zabiegów w najbliższym czasie.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wejherowo.naszemiasto.pl Nasze Miasto