Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kaszubska Liga Buczki wystartowała w Luzinie [ZDJĘCIA]

Mat. pras./TS
Gra oparta o dziewiętnastowieczną zabawę obecnie przeżywa swój renesans jako dyscyplina sportowa przypominająca hokej. W sobotę, 17 sierpnia, odbyła się inauguracja Kaszubskiej Ligi Buczki w Luzinie. W formule “każdy z każdym” zmierzyły się cztery zespoły: Òska Lëzëno (Osa Luzino), Gromówka Żukòwò (Burza Żukowo), Czôrné Pùjczi Strzebielëno (Czarne Koty Strzebielino) oraz Krëbanë Brusë (Krëbanë Brusy).

W sezonie 2019/20 odbędą się jeszcze trzy takie turnieje (najbliższy 28 września w Brusach). Po pierwszym spotkaniu liderem z kompletem punktów jest zespół z Luzina. 6 punktów zabrali ze sobą Krëbanë Brusë, jedno zwycięstwo dające 3 punkty odniosła drużyna ze Strzebielina.

Historia sportu

Bùczka, czyli “świnka” to dawna gra polegająca na uderzaniu kijami kamienia tak, by trafił do wykopanego dołu (zagonienie świnki do chlewa).

- Dzisiaj zamiast kamienia mamy piłkę tenisową, doły zastąpiły okrągłe strefy punktowe. Współczesne zasady umożliwiają dynamiczną, ciekawą dla oka grę, która zdobywa coraz więcej sympatyków. Inauguracja pierwszego sezonu Ligi 17 sierpnia, to historyczny moment również nawiązujący do Święta Flagi. Poznawanie zasad dawnej gry i ustalanie współczesnych zaczęło się w 2017 roku w Luzinie - mówi Adam Hebel, organizator ligi.

**

Rozgrywki ligowe**

Kaszëbskô Liga Bùczczi działająca przy Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej organizuje cztery turnieje ligowe w roku. Obecnie rozgrywki liczą cztery drużyny. Nieprzypadkowo miejscem inauguracji jest Luzino, w którym Gminny Ośrodek Sportu, Rekreacji i Turystyki oraz miejscowy LZS są bardzo życzliwe dla rozwoju kaszubszczyzny w sporcie. Jak mówi Piotr Klecha, przewodniczący pomorskiego LZS i dyrektor GOSRiT Luzino - "ta wieś zna swoje korzenie i wyraża to w sporcie zarówno poprzez kaszubskie nazewnictwo różnych rozgrywek, jak i wsparcie dla tradycyjnych dyscyplin sportowych"
.
Puchar dla lidera po pierwszych rozgrywkach również nawiązuje do tradycji - ma on kształt diabelskich skrzypiec, instrumentu obrzędowego.

- Kaszubski język i kultura są zagrożone wymarciem, ale nie brakuje inicjatyw kultywujących nasze dziedzictwo i rozwijających to, co dla nas ważne. Treningi Bùczki odbywają się po kaszubsku, a wydarzenia sportowe są okazją do manifestowania swojej tożsamości - podkreśla Hebel.


Tabela ligowa po pierwszym turnieju:

1. Òska Lëzëno 9 pkt
2. Krëbanë Brusë 6
3. Czôrné Pùjczi Strzebielëno 3
4. Gromówka Żukòwò 0

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Trener Wojciech Łobodziński mówi o sytuacji kadrowej Arki Gdynia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wejherowo.naszemiasto.pl Nasze Miasto