Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kolejne zatrzymanie w sprawie tzw. odwróconego łańcucha dystrybucji leków [ZDJĘCIA]

KWP Gdańsk/AC
Zatrzymano kolejnych 16 osób uwikłanych w tzw. odwrócony łańcuch dystrybucji leków. Grozi im nawet do 15 lat pozbawienia wolności. Nad sprawą dotyczącą nielegalnej dystrybucji leków pracowali policjanci z Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą i Korupcją z Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku pod nadzorem Prokuratury Regionalnej.

W październiku 2019 roku zatrzymano 16 osób. Wówczas policjanci wraz z funkcjonariuszami Krajowej Administracji Skarbowej, Agencją Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz przedstawicielami Ministerstwa Zdrowia weszli do kilku mieszkań i aptek na terenie Trójmiasta, oraz Warszawy i Włocławka.

Przeszukano pomieszczenia zajmowane przez firmy uczestniczące w procederze, zabezpieczono ok. 1900 opakowań leków oraz dokumentację finansowo – księgową i sprzęt elektroniczny. Na kontach sprawców zablokowano ponad 10 milionów złotych. Wówczas na poczet przyszłych kar zabezpieczono luksusowe samochody i biżuterię o łącznej wartości 800 tys. złotych a także ponad pół miliona złotych.

Podczas akcji, w której (w samym Trójmieście) brało udział ponad 200 funkcjonariuszy. Na terenie całego kraju przeszukano 30 miejsc. Oprócz funkcjonariuszy z gdańskiej komendy miejskiej w działaniach brali udział policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku i Komendy Głównej Policji oraz funkcjonariusze z różnych jednostek, na terenie których prowadzono przeszukania.

Na początku roku 2020 zatrzymano kolejne 16 osób.

Funkcjonariusze podczas swojej pracy dokładnie przeanalizowali dotychczas zgromadzony materiał procesowy, zdobyli kolejne informacje i ustalili następne osoby uwikłane w tzw. odwrócony łańcuch dystrybucji leków. Sprawcy to kierownicy i pracownicy aptek w trójmieście, Rumi, Wejherowie, Redzie oraz w Pszczółkach

– informuje Komenda Wojewódzka Policji w Gdańsku.

Podczas koordynowanych działań do kilkunastu mieszkań ustalonych osób o godzinie 6:00 weszło jednocześnie ponad 40 policjantów z Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku i Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku zwalczających przestępczość gospodarczą oraz kilkudziesięciu funkcjonariuszy Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

Sprawcy w ramach tzw. odwróconego łańcucha dystrybucji, na podstawie fałszywych dokumentów zapotrzebowania, skupowali z aptek deficytowe leki, głównie ratujące życie, a następnie znacznie drożej sprzedawali je m.in. za granicę. Nielegalna działalność dotyczyła m.in. leków po przeszczepowych, stosowanych w leczeniu onkologicznym, przeciwzakrzepowych i kardiologicznych, w tym leków deficytowych ratujących życie

– informuje KWP w Gdańsku.
Zatrzymani usłyszeli zarzuty dotyczące m.in. prania brudnych pieniędzy, fałszowania dokumentów oraz udziału w zorganizowanej grupie przestępczej. Grozi im do 15 lat pozbawienia wolności.

Wejherowo

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wejherowo.naszemiasto.pl Nasze Miasto