Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Koronawirus. Grupa radnych Rumi apeluje o pomoc dla mieszkańców i przedsiębiorców

Tomasz Smuga
Tomasz Smuga
archiwum
Możliwość zwolnienia z podatku od nieruchomości, czy przedłużenie terminów płatności rat podatku od nieruchomości - to niektóre z postulatów 10-ciu radnych zawartych we wniosku skierowanym do burmistrza. Rajcy apelują w nim o pomoc mieszkańcom i przedsiębiorcom w trakcie pandemii koronawirusa.

- Rządowe tarcze antykryzysowe, to tylko część pomocy, ponieważ - biorąc pod uwagę wprowadzone zaostrzenia i całkowite zawieszanie działalności - nie zabezpieczą one w pełni możliwości dalszego funkcjonowania rumskich firm. Dlatego każda pomoc samorządowa, na miarę możliwości, jest nie tylko wskazana, ale wręcz wymagana do podjęcia w jak najszybszym terminie - mówi radny (Nasza Rumia) Bogdan Formella, jeden z wnioskodawców.

Stąd też 10-ciu rumskich radnych skierowało wniosek do burmistrza Rumi ws. pomocy mieszkańcom i przedsiębiorcom w trakcie pandemii koronawirusa. Rajcy w piśmie apelują m.in. możliwość zwolnienia z podatku od nieruchomości: gruntów, budynków i budowli związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, grupom przedsiębiorców, których płynność finansowa uległa pogorszeniu w związku z ponoszeniem negatywnych konsekwencji ekonomicznych z powodu COVID-19, czy podjęcie działań w celu obniżenia opłat eksploatacyjnych i innych obciążających przedsiębiorców prowadzących działalność na targowisku „Remsczie Renk”.

- Mamy przykład korporacji, które już dziś likwidują etaty. Dla nich przelicznik jest prosty - żadne dofinansowanie nie zrekompensuje kosztów utrzymania pracownika przy jednoczesnym braku możliwości wykonywana usług w swojej branży. Prościej jest zwolnić, poczekać na rozwój sytuacji, a później, w miarę poprawy, przyjąć na nowo do pracy.
Budżety państwa i samorządów to naczynia połączone. Już wiadomo, że zrealizowanie celów miasta będzie w tym roku nierealne, a strach pomyśleć, co się wydarzy, jeśli dojdzie do rozwoju kryzysu. Nawet najwięksi fachowcy nie są w stanie określić co będzie w przyszłym roku - mówi Formella. - Zróbmy więc wspólnie wszystko, aby na miarę możliwości pomóc rumskim firmom w obecnej ciężkiej sytuacji. Sam prowadzę działalność gospodarczą, więc wiec jak ciężko jest podjąć decyzję o utrzymaniu etatów, ale podjąłem decyzję, że - mimo tych trudności - nie zwolnię z pracy ani jednej osoby - podkreśla radny.

Rumski magistrat odpowiada, że "podejmują szereg działań, aby uchronić mieszkańców przed rozprzestrzenianiem się koronawirusa".

- Epidemia wpływa na wszystkich, również na samorządy. W tej sytuacji nie tylko obywatele oczekują pomocy od państwa, ale i gminy, które już liczą straty i zmuszone są dokonywać cięć w bieżących wydatkach. Mamy nadzieję, że wprowadzana przez rząd tarcza antykryzysowa okaże się wystarczająco skuteczna. Jako urząd również będziemy starali się pomóc wszystkim przedsiębiorcom, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji. Każdy przypadek będzie rozpatrywany indywidualnie - czytamy w odpowiedzi Urzędu Miasta w Rumi na nasze zapytanie.

Za przykłady pomocy samorządowej w trakcie pandemii miasto podaje:

• Wspólnie z pracownią reklamy „One” przekazujemy setki przyłbic ochronnych na rzecz lekarzy, pielęgniarek, załóg karetek wejherowskiego szpitala, policjantów i strażników miejskich, strażaków oraz pracowników socjalnych i terenowych. Ponadto wejherowski szpital, który leczy mieszkańców Rumi, otrzyma od gminy środki finansowe na zakup urządzenia służącego do dekontaminacji wnętrz ambulansów oraz powierzchni sprzętu medycznego. Miasto przekaże również pieniądze Powiatowej Straży Pożarnej w Wejherowie na zakup specjalistycznego pojazdu.

• Osoby starsze (60+), niepełnosprawne oraz znajdujące się w trudnej sytuacji życiowej mogą bezpłatnie otrzymać maseczki uszyte przez wolontariuszy i pracowników miejskich jednostek. Maseczki dostarczają mieszkańcom strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Rumi. Całe przedsięwzięcie koordynuje Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Rumi.

• Odpowiednio zabezpieczeni pracownicy Przedsiębiorstwa Usług Komunalnych w Rumi odkażają środkiem dezynfekującym przystanki, ławki, przejścia dla pieszych i sygnalizatory znajdujące się w miejskiej przestrzeni. W tym celu wykorzystywane są nowoczesne, wielofunkcyjne zamiatarki.

• Pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Rumi pomagają osobom starszym, chorym, niepełnosprawnym oraz przebywającym na kwarantannie poprzez zakup i dostarczanie żywności oraz produktów pierwszej potrzeby. Dodatkowo MOPS koordynuje działania wolontariackie i oferuje wszystkim mieszkańcom wsparcie psychologiczne.

• Miasto zdobyło rządowe dofinansowanie w wysokości 100 tysięcy złotych na zakup laptopów dla miejskich szkół. Nabyty w ramach ministerialnego programu sprzęt komputerowy umożliwia uczniom i nauczycielom realizację zdalnego nauczania podczas epidemii. Gdy sytuacja się unormuje, laptopy trafią do dwóch miejskich szkół w celu utworzenia pracowni informatycznych.

Poniżej prezentujemy całą treść wniosku przygotowanego przez grupę radnych:
Wniosek Radnych Miasta Rumi w sprawie informacji bieżącej oraz odroczenia lub umorzenia płatności, 10.04.2020 r.
“W związku z art. 24 Ustawy z dnia 8 marca 1990 r. Ustawy o samorządzie gminnym, art. 15p., art. 15zzzf, art. 15zzzg. 1. Ustawy z dnia 31 marca 2020 r. o zmianie niektórych ustaw w zakresie systemu ochrony zdrowia związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (zwana dalej „Ustawą”) przedkładamy poniższy wniosek w sprawie: informacji bieżącej oraz obniżenia obciążeń finansowych spoczywających na mieszkańcach Rumi, które wynikają z opłat lokalnych w związku z następstwami wystąpienia stanu epidemii COVID-19.
Zwracamy się do Burmistrza Miasta Rumi Pana Michała Pasiecznego z wnioskiem o:
1. przedstawienie informacji bieżącej na temat systemowych działań władz samorządowych miasta Rumi zrealizowanych w przedmiocie zabezpieczenia mieszkańców przed ryzykiem infekcji COVID-19;
2. pozytywne przychylenie się do ewentualnych wniosków podmiotów, których płynność finansowa ulegnie pogorszeniu w związku z ponoszeniem negatywnych konsekwencji ekonomicznych z powodu COVID-19 w myśl Art. 15zzzg. 1. Ustawy, który stanowi, że do czasu określenia przez Radę Miejską zasad udzielania ulg, o których mowa w art. 59 ust. 1 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych, dotyczących należności pieniężnych z tytułu oddania nieruchomości w najem, dzierżawę lub użytkowanie przypadających za okres stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii jednostce samorządu terytorialnego lub jej jednostkom organizacyjnym, wymienionym w art. 9 pkt 3,4 i 13 tej ustawy, należności te mogą być umarzane, terminy ich spłaty mogą zostać odroczone lub płatność tych należności może zostać rozłożona na raty przez Burmistrza. Do czasu podjęcia uchwały, o której mowa w art. 15zzzf Ustawy, Burmistrz może postanowić o odstąpieniu od dochodzenia należności, o których mowa w art. 15zzzf ust. 1 Ustawy.
W związku z dostępnością instytucji przewidzianych Ustawą podjętą przez Parlament RP zwracamy się do Burmistrza Miasta jak i Przewodniczącego Rady Miejskiej Rumi, Pana Krzysztofa Woźniaka z wnioskiem o wprowadzenie do porządku obrad Rady Miejskiej Rumi projektów aktów prawnych przewidujących:
1. możliwość zwolnienia z podatku od nieruchomości: gruntów, budynków i budowli związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, grupom przedsiębiorców, których płynność finansowa uległa pogorszeniu w związku z ponoszeniem negatywnych konsekwencji ekonomicznych z powodu COVID-19. w okresie od marca do końca września 2020 roku (termin na dzień 10 kwietnia 2020roku);
2. możliwość przedłużenia wskazanym grupom przedsiębiorców, których płynność finansowa uległa pogorszeniu w związku z ponoszeniem negatywnych konsekwencji ekonomicznych z powodu COVID-19, terminów płatności rat podatku od nieruchomości, płatnych w kwietniu, maju i czerwcu 2020 r. zgodnie z treścią Ustawy;
3. podjęcie działań w celu obniżenia opłat eksploatacyjnych i innych obciążających przedsiębiorców prowadzących działalność na targowisku „Remsczie Renk”;
4. pozytywne zaopiniowanie przyszłych wniosków o odstąpienie od dochodzenia należności o charakterze cywilnoprawnym przypadających miastu Rumia lub jej jednostkom organizacyjnym, wymienionym w art. 9 pkt 3, 4 i 13 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych, w stosunku do podmiotów, których płynność finansowa uległa pogorszeniu w związku z ponoszeniem negatywnych konsekwencji ekonomicznych z powodu COVID-19.
Z uwagi na potrzeby Rumian, aby nie przyczyniać się do pogłębiania ich już i tak trudnej sytuacji, władze samorządowe powinny podjąć zdecydowane i konkretne kroki w celu obniżenia danin publicznych należnych miastu.
Uważamy, że działania władz centralnych nie zwalniają władz samorządu terytorialnego z obowiązku podjęcia działań w ramach przysługujących im kompetencji, aby w tym trudnym czasie nie tylko nie przyczyniać się do pogłębiania niepewności w zakresie sytuacji gospodarczej mieszkańców, ale i podjąć aktywne działania, aby tę sytuację poprawić.
Mając na celu dobro mieszkańców apelujemy o bezzwłoczne podjęcie inicjatyw w przedmiocie realizacji wyżej wymienionych postulatów.”

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rumia.naszemiasto.pl Nasze Miasto