Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Książka o Rumi wreszcie dostępna - zobacz zdjęcia monografii Rumi

Tomasz Modzelewski
Książkę "Historia Rumi od pradziejów do 1945 roku" wreszcie można kupić (księgarnia Epos w Rumi, ul. Starowiejska)
Książkę "Historia Rumi od pradziejów do 1945 roku" wreszcie można kupić (księgarnia Epos w Rumi, ul. Starowiejska)
W księgarni można już dostać publikację na temat historii Rumi - poinformował Urząd Miejski. Wydana książka to pierwszy tom dwuczęściowej monografii. Obejmuje historię Rumi "od pradziejów do 1945 roku".

O problemach z promocją monografii Rumi pisaliśmy w lutym tego roku. Radni dostali książkę już w grudniu, ale inni mieszkańcy nie mogli jej nawet kupić. O ile dowiedzieli się, że w ogóle została wydana. Urzędnicy zapowiedzieli, że książka promowana będzie, tyle że zorganizowane na początku marca spotkanie promocyjne było... zamknięte. Zobacz co pisaliśmy: Monografia Rumi - co z promocją książki?

Książka o historii Rumi

od kwietnia wreszcie jest dostępna w jednej z rumskich księgarni. Monografia Rumi została podzielona na kilka części: okresem od pradziejów do początków chrześcijaństwa, książąt wschodniopomorskich oraz czasami krzyżackimi zajął się Henryk Paner, a część obejmującą XVI - XIX wiek przygotował Edmund Kizik. Z kolei Tomasz Rembalski zajął się dziejami Rumi "w państwie prusko-niemieckim", a Bogusław Breza XX-leciem międzywojennym oraz czasem okupacji.

Zobacz też: Przedszkole Słoneczna Jedynka w Rumi - kiedy naprawdę powstało?

Książka, wydana w twardej oprawie, jest bogato ilustrowana. W "Historii Rumi od pradziejów do 1945 roku" w niej m.in. fotografie, na których jest przedwojenny wójt Hipolit Roszczynialski, cmentarz żołnierzy niemieckich, gdzie obecnie mieści się świetlica SP nr 1, a także obóz pracy jeńców wojennych. Na kolejnych zdjęciach uwieczniony został dworzec kolejowy z okresu XX-lecia międzywojennego, a także warsztat mechaniczny i kursantki z Uniwersytetu Ludowego w Zagórzu. Szkoła ta prowadziła wykłady z historii Polski i kultury narodowej. - Kursy dla młodzieży żeńskiej odbywały się latem, a dla męskiej zimą - napisał Bogusław Breza.

Do perełek trzeba zaliczyć zdjęcie Wojciecha Sabata wraz z rodzeństwem oraz fotografię żeńskiej sekcji Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, czy też projekt pierwszej szkoły elementarnej, która została wybudowana jeszcze w XIX w.
Jedyne, czego w monografii brakuje, to indeks haseł, dzięki któremu można byłoby wyszukać w książce interesujące nas pojedyncze elementy.

Zobacz też: Harcerze w Rumi mają już 80 lat

Publikacja "Historia Rumi od pradziejów do 1945 roku"

to pierwsze takie wydawnictwo, które ujrzało światło dzienne w ciągu ostatnich lat. Wcześniejsza monografia została wydana w latach 90. Ta nowa zawiera znacznie więcej informacji i jest wzbogacona fotografiami.

Książka o Rumi jest dostępna w księgarni Epos przy ul. Starowiejskiej. Publikacja powstała na zlecenie urzędu miejskiego.

Zobacz więcej: Historia Rumi - ciekawostki

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rumia.naszemiasto.pl Nasze Miasto