Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Łatwiej zanocujesz na dziko w Lasach Państwowych

Tomasz Smuga
Tomasz Smuga
pixabay.com
Lasy Państwowe wyznaczą w każdym nadleśnictwie specjalne obszary leśne, gdzie miłośnicy nocowania w lesie będą mogli uprawiać swoje hobby bez obaw o naruszenie ustawy o lasach. Nowe miejsca będą do dyspozycji odwiedzających od 1 maja tego roku. Zanocować pod "gołym niebem" będzie można m.in. w powiecie wejherowskim.

Na terenie 430 nadleśnictw w Lasach Państwowych zostaną wyznaczone specjalne obszary leśne, gdzie miłośnicy nocowania w lesie będą mogli uprawiać swoje hobby bez obaw o naruszenie ustawy o lasach. Miejsca te będą do dyspozycji odwiedzających od 1 maja tego roku. Stare, funkcjonujące w okresie pilotażu obszary od tych nowo utworzonych będzie wyróżniała jedna rzecz, będzie można na ich terenie używać kuchenek gazowych.

- Ten program jest skierowany do wszystkich, którzy chcą przeżyć jakiś element adrenaliny, chcą wsłuchać się w przyrodę, chcą poznać jej piękno i uciec od szumu miasta - mówi Edward Siarka, pełnomocnik rządu ds. leśnictwa i łowiectwa. - Myślę, że ten program będzie się cieszył dużą popularnością, bo będzie funkcjonował na terenie całej Polski. We wszystkich nadleśnictwach znajdą państwo miejsca, gdzie będzie można na dziko zanocować w lesie.

Nocleg w udostępnionym miejscu będzie możliwy dla dziewięciu osób na dwie noce. Powyżej przedstawionych norm, należy zgłosić mailowo na adres danego nadleśnictwa proponowaną liczbę osób i dni pobytu, nie później niż 2 dni robocze przed planowanym noclegiem. Zgłoszenie wymaga potwierdzenia mailowego nadleśnictwa, które jest formalnym wyrażeniem zgody na pobyt.

- Po tym okresie pilotażowym przygotowaliśmy nową ofertę "Zanocuj w lesie". Jest poszerzona o to, że leśnych kompleksach promocyjnych, które w sposób szczególny mają służyć społeczeństwu będzie można nocować i dopuszczamy, to znaczy spróbujemy pilotażowo dopuścić możliwość korzystania z kuchenek gazowych. Zobaczymy, jak to zadziała dla bezpieczeństwa - mówi Andrzej Konieczny, dyrektor generalny Lasów Państwowych.

Osób chętnych do nocowania na dziko w lesie stale przybywa. Szacuje się, że sama społeczność związana z bushcraftem i survivalem, czyli nietypowymi formami aktywności terenowej, nastawionymi na minimalizm, samowystarczalność i długie przebywanie w lesie, liczy w Polsce ponad 40 tys. osób. Jest to program skierowany do miłośników lasu – ludzi odpowiedzialnych i dobrze przygotowanych do warunków terenowych.

Do końca kwietnia, wszystkie nadleśnictwa wyznaczą na swoim obszarze fragment lasu, w którym będzie można legalnie biwakować. Nie będzie tam żadnej dodatkowej infrastruktury! Sam las. Wszelkie informacje o lokalizacji obszarów będą wprowadzone do Banku Danych o Lasach i na stronach internetowych nadleśnictw.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dni Lawinowo-Skiturowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wejherowo.naszemiasto.pl Nasze Miasto