Leśny Kompleks Promocyjny obchodzi 25. urodziny. Okolicznościowe spotkanie w Filharmonii Kaszubskiej

Alicja Choinka
Alicja Choinka
Udostępnij:
W poniedziałek, 22 listopada odbyło się uroczyste Posiedzenie Rady Naukowo-Społecznej Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Lasy Oliwsko-Darżlubskie”. Spotkaniu towarzyszyły prelekcje oraz część dyskusyjna. LKP istnieje już od 25 lat.

Uroczyste spotkanie w Filharmonii Kaszubskiej w Wejherowie, któremu towarzyszył jubileusz 25-lecia LKP, rozpoczęło się od części referatowej, w ramach której głos zabrali: Janusz Mikoś, Nadleśniczy Nadleśnictwa Gdańsk, Piotr Karbownik, zastępca Nadleśniczego Nadleśnictwa Wejherowo oraz prof. dr hab. inż. Jarosław Socha z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie.

Dwie pierwsze prelekcje dotyczyły działalności Leśnych Kompleksów Promocyjnych, a także stanowiły posumowanie lat działalności. W ramach trzeciej pn. „Zmiany produkcyjności lasów i ich konsekwencje dla gospodarki leśnej”, na podstawie badań naukowych prowadzonych w Polsce i za granicą, omówione zostały kwestie zagrożenia utrzymania trwałości lasów  w perspektywie zmian klimatycznych.

W dłuższej perspektywie płynna reakcja lasów na suche warunki może się gwałtownie zmienić, prowadząc do nieproporcjonalnej śmiertelności wywołanej przez skumulowane warunki stresowe. Częste susze o niskiej intensywności miały silniejszy wpływ na śmiertelność lasów niż intensywność najbardziej suchych warunków

- powiedział podczas prezentacji prof. dr hab. inż. Jarosław Socha.

Gospodarka leśna zapewnia trwałość lasu i to trzeba sobie jasno powiedzieć

– mówił Piotr Karbownik, Zastępca Nadleśniczego Nadleśnictwa Wejherowo.

Umożliwiając powstanie wszystkich faz rozwojowych drzewostanu, roślin powoduje to, że możemy powiedzieć jedno – lasu nam nie zabraknie. On będzie inny, musi być zmienny co do gatunków, przestrzeni, wzrastania, czyli wieku, ale właśnie ta zmienność gatunkowa, wiekowa powoduje po pierwsze to, że możemy mówić o pewnej stabilności jego trwania, odporności i o tym, że zawsze będzie. Oczywiście to słowo "zawsze" musi mieć pewien margines. Nie da się przewidzieć kataklizmów w tym zakresie, ale dla normalnego cyklu rozwojowego taka zmienność gwarantuje jego funkcjonowanie.

W trakcie uroczystości poruszone zostały także kwestie dotyczące roli lasów w aglomeracjach miejskich oraz współpracy między Nadleśnictwem a władzami samorządowymi.

Wejherowo jest miastem, które leży w pradolinie rzeki Reda to sprawia, że okalają nas lasy. Dzięki wzorowej współpracy z Nadleśnictwem możemy pochwalić się naprawdę pięknymi i zalesionymi okolicami, za co chciałbym serdecznie podziękować oraz złożyć najserdeczniejsze życzenia przedstawicielom Nadleśnictwa Wejherowo oraz Gdańsk

– powiedział prezydent Wejherowa, Krzysztof Hildebrandt.

Ćwierć wieku działalności

Od 25 lat mamy szczęście posiadać dwa Leśne Kompleksy Promocyjne. Idea takich kompleksów, na początku lat 90., miała przekonać ludzi do połączenia rożnych funkcji lasu. Lasy Państwowe od dawna realizują politykę zrównoważonej gospodarki leśnej, gdzie są trzy filary: wszystko, co związane jest z ochroną środowiska , część gospodarczą - produkujemy drewno, które jest produktem ekologicznym, a także funkcja społeczna. Leśne Kompleksy Promocyjne mają pokazać, że możliwe jest pogodzenie tych trzech funkcji, że prowadzimy  wzorcową gospodarkę, która je łączy

– mówił Bartłomiej Obajtek, Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Gdańsku.

Jak podkreślił dyrektor RDLP w Gdańsku, infrastruktura, która powstała przez 25 lat istnienia LKP daje gminom i społeczeństwu wiele możliwości.

Uwypuklamy to działanie. Pokazujemy, że możemy robić trasy rowerowe, miejsca postoju, wiązać funkcje, które są niezbędne samorządom z naszymi działaniami, ze społecznym oczekiwaniem, ale też nie zamykać funkcji gospodarczej, która jest niezbędna do przebudowy drzewostanów. Zmienia się nie tylko klimat, wiek drzewostanu, ale też udział gatunków liściastych w ich składzie. Mając dokładne badania, wiemy co robić, w jakim etapie i przez ile lat, aby osiągnąć zakładane cele

– mówił.

Jak czytamy na stronie internetowej Nadleśnictwa Gdańsk, Leśny Kompleks Promocyjny "Lasy Oliwsko-Darżlubskie" powstał w roku 1996. Północna część tego obszaru o powierzchni ponad 40 tys. ha zarządzana jest przez Nadleśnictwo Wejherowo, południowa — przez Nadleśnictwo Gdańsk. Ponad 71 % powierzchni kompleksu zajmują lasy liściaste.

Drugim Leśnym Kompleksem Promocyjnym, który funkcjonuje na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Gdańsku, jest LKP „Lasy Elbląsko-Żuławskie”, który został utworzony w roku 2011.

Ponad 1 200 tys. ha powierzchni

Czym są Leśne Kompleksy Promocyjne? Jak czytamy na oficjalnej stronie internetowej Lasów Państwowych, są to „duże, zwarte obszary lasu”, które wchodzą w skład jednego lub kilku nadleśnictw. Pokazują one, iż możliwe jest osiągnięcie kompromisu między najważniejszymi zadaniami leśnictwa, czyli: gospodarką leśną (której celem jest m.in. produkcja drewna), ochroną przyrody, badaniami naukowymi oraz edukacją.

W LKP testuje się nowe technologie leśne oraz prowadzi prace badawcze i doświadczenia, których efekty są następnie wdrażane w całych Lasach Państwowych. Szkoli się tam także służbę leśną.

W skład Rad Naukowo-Społecznych LKP wchodzą przedstawiciele władz lokalnych, autorytety ze świata nauki, a także reprezentacji organizacji samorządowych, przemysłu drzewnego, mediów czy też osoby, które cieszą się szczególnym zaufaniem lokalnych społeczności. Jest to forum współpracy leśników ze społeczeństwem.

Jak informują Lasy Państwowe, Leśne Kompleksy Promocyjne stanowią oryginalną, rodzimą ideę promowania ekologicznego leśnictwa. Jedyny porównywalny odpowiednik w Europie stanowi szwedzka koncepcja lasu modelowego, a poza kontynentem – inicjatywa kanadyjska.

W Polsce jest 25 Leśnych Kompleksów Promocyjnych o łącznej powierzchni ok. 1 279 tys. ha. Największą powierzchnię łącznie (137 229 ha) zajmuje LKP „Puszcza Notecka” obejmujący nadleśnictwa: Potrzebowice, Wronki, Krucz (RDLP Piła), Sieraków, Oborniki (RDLP Poznań), Karwin, Międzychód, Skwierzyna (RDLP Szczecin), najmniejszą (10 926 ha) – LKP „Puszcza Niepołomicka” obejmujący Nadleśnictwo Niepołomice (RDLP w Krakowie).

 

Nowe obostrzenia od 15 grudnia!

Wideo

Materiał oryginalny: Leśny Kompleks Promocyjny obchodzi 25. urodziny. Okolicznościowe spotkanie w Filharmonii Kaszubskiej - Wejherowo Nasze Miasto

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie