Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Malborka nie ma w rządowym programie "Rozwój lokalny". Wniosek miasta nie przeszedł do drugiego etapu

Radosław Konczyński
Fot. Radosław Konczyński
Nie wiadomo, czy... śmiać się, czy płakać. Bo tę informację można rozpatrywać dwojako. Z jednej strony: że nie jest tak źle (więc wypadałoby się cieszyć, czyli śmiać); z drugiej strony: koło nosa przejdą duże pieniądze. Malborski samorząd nie został zakwalifikowany przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej do tzw. programu dla biednych miast. Oficjalna nazwa programu to "Rozwój lokalny", przygotowany on został dla samorządów, którym grozi stagnacja, zacofanie społeczne i gospodarcze.

Program „Rozwój lokalny”, który będzie czerpał środki z tzw. funduszy norweskich, został specjalnie opracowany, by wesprzeć mniejsze ośrodki z najtrudniejszą sytuacją rozwojową. Malbork znalazł się na liście 255 średnich miast, które tracą funkcje społeczno-gospodarcze. Wytypowała je Polska Akademia Nauk na potrzeby rządowej Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju.

Rząd planuje pomóc mniejszym miejskim ośrodkom, najbardziej zagrożonym stagnacją. Władze Malborka postanowiły skorzystać z okazji i złożyły w konkursie ogłoszonym wtedy jeszcze przez Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju tzw. zarys projektów, czyli pewną wstępną wizję rozwoju. Wpłynęło 213 wniosków, spośród których ten zatytułowany „Malbork - miasto dobrego życia” przeszedł ocenę formalną. Teraz znane są już wyniki pierwszego etapu naboru.

O wynikach poinformowało już, po zmianie nazwy resortu, Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej.

- Komitet ds. Wyboru Projektów na podstawie rekomendacji ekspertów oceniających podjął decyzję o wyborze 54 zarysów projektów do II etapu naboru oraz umieszczeniu 13 zarysów projektów na liście rezerwowej. Operator programu dokonał następnie formalnego zatwierdzenia powyższych list - informuje MFiPR.

Lista podstawowa liczy 54 wnioski, a rezerwowa - 13. Malborka nie ma na żadnej z nich. Najniżej oceniony wniosek na liście rezerwowej, złożony przez Braniewo, otrzymał 171 pkt. Malbork dostał 156 pkt.

Ministerstwo wyjaśnia, że ten wybór jest ostateczny i wnioskodawcom nie przysługuje odwołanie. Władze Malborka dowiedzą się, dlaczego ich "zarys projektu" nie został zakwalifikowany, bo każdy wnioskodawca otrzyma drogą mailową karty oceny merytorycznej wypełnione przez ekspertów, którzy oceniali dany projekt.

- Serdecznie gratulujemy 54 miastom wybranym do kolejnego etapu, co oznacza okres intensywnej pracy nad przygotowaniem kompletnej propozycji projektu (wraz z Planem Rozwoju Lokalnego i Planem Rozwoju Instytucjonalnego) przy kompleksowym wsparciu ze strony ekspertów Związku Miast Polskich oraz Instytutu Rozwoju Miast i Regionów. Czas trwania tej fazy będzie uzależniony od tempa prac wnioskodawców i przebiegu współpracy z wyżej wymienionymi ekspertami. Potrwa ona minimum 6 miesięcy - wyjaśnia Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej.

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto