Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Maraton Pisania Listów na Pomorzu 2016. Amnesty International podpowiada, jak napisać list

AMN
30 szkół, klubów i kawiarni na Pomorzu pracuje nad organizacją imprezy znanej pod nazwą Maraton Pisania Listów. Tegoroczna akcja Amnesty International ma się odbyć między 1 a 11 grudnia.

Choć do tegorocznego Maratonu Pisania Listów pozostały jeszcze ponad dwa tygodnie na Pomorzu aż się roi od instytucji, które już zadeklarowały organizację takiej akcji. Aż 30 szkół, klubów, kawiarni, itp. z naszego województwa już pracuje nad organizacją imprezy. Tegoroczna akcja Amnesty International ma się odbyć między 1 a 11 grudnia, więc jest jeszcze czas, by zgłosić kolejne takie miejsca.

Maraton Pisania Listów w Gdańsku w 2015.

Na Pomorzu akcja odbędzie się nie tylko w większych miastach, czyli w Gdańsku, Gdyni, Rumi czy Słupsku. Już chęć organizacji Maratonu zgłosiło też m. in. Wicko, Bielkówko, Stężycka, Chmielno czy Łebunia.

- Maraton Pisania Listów odbywa się co roku w ramach świętowania Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka, który przypada 10 grudnia. Wysyłamy apele do władz oraz listy solidarności do osób, których prawa są łamane. Im więcej listów napiszemy, tym większa szansa, że uda nam się poprawić los danego bohatera lub bohaterki - tłumaczy Draginja Nadażdin, dyrektor polskiego oddziału Amnesty International.

Jak podkreślają członkowie stowarzyszenia naprawdę warto się w to zaangażować, bo rezultaty akcji są widoczne od razu.
- Już w trakcie Maratonu otrzymujemy wiele dobrych wiadomości. Ludzie są uwalniani z więzień, władze reagują na nasze apele, złe prawo jest zmieniane. Listy są ogromnym wsparciem dla bohaterów i ich bliskich. Dają im siłę i nadzieję w walce o swoje prawa - opowiada Draginja Nadażdin.

W tym roku do udziału zachęca np. Yecenia Armenta Graciano z Meksyku, która odzyskała wolność właśnie po ubiegłorocznym Maratonie. Teraz listy będą wysyłane w obronie 11 innych osób z całego świata, m.in. Edwarda Snowdena z USA, Shawkana z Egiptu czy Ereny Keskiny z Turcji.

Aby więc sprawdzić, gdzie osoba z zewnątrz może przyjść i napisać taki list, wystarczy zajrzeć na mapę Amnesty International, która znajduje się na stronie internetowej amnesty.org.pl.

- W 2015 r. setki tysięcy ludzi podjęły ponad 3,7 mln akcji w ponad 200 krajach i terytoriach na całym świecie. W Polsce napisaliśmy 270 235 listów. Zorganizowaliśmy akcje w ponad 600 miejscach w całym kraju. Wierzymy, że w tym roku Maraton znowu odniesie sukces – mówi dyrektor polskiego oddziału Amnesty.

Po raz pierwszy Maraton Pisania Listów został zorganizowany w Polsce w 2001 roku. Na pomysł akcji wpadli aktywiści i aktywistki warszawskiej grupy lokalnej Amnesty. W następnych latach akcja rozpowszechniała się na inne kraje.

Jak napisać list?

Najpierw warto zapoznać się z opisem sylwetki osoby, w sprawie której chcemy pisać. Warto również skorzystać ze wskazówek przygotowanych przez Amnesty International. Należy kierować się 5 podstawowymi zasadami: piszemy krótko, jesteśmy uprzejmi, opieramy się na faktach, mamy pozytywne nastawienie i nie ukrywamy się – warto napisać, kim jesteśmy, czym się interesujemy. Dzięki temu możliwe, że otrzymamy odpowiedź, a nasz list będzie również bardziej autentyczny. Znajomość języków obcych nie jest wymagana, listy można pisać po polsku. Warto wówczas podkreślić w treści listu nazwisko osoby, w sprawie której piszemy, żeby ułatwić adresatowi przyporządkowanie listu do konkretnej sprawy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto