Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mieszkańcy Rumi wezmą udział w Ekstremalnym Rajdzie na Orientację „Harpagan” w Łęczycach

Tomasz Smuga
Tomasz Smuga
harpagan.pl/mat. pras.
Ekstremalny Rajd na Orientację „Harpagan” to największa impreza na orientację w Polsce. Dwa razy w roku, wiosną i jesienią gromadzi ponad 1200 uczestników, a jej baza jest zawsze zlokalizowana w województwie pomorskim. Najbliższy Harpagan odbędzie się w Porzeczu w gminie Łęczyce w dniach 16-18 października 2020 r. - Będzie to zupełnie nowe miejsce, do którego zawita Rajd – podkreślają organizatorzy. Na liście zgłoszeń znajdują się m.in. mieszkańcy Rumi.

Na czym to polega Ekstremalny Rajd na Orientację „Harpagan”? Uczestnicy przemierzają swoje trasy korzystając z otrzymanych na starcie kolorowych map, na których zaznaczone są tzw. punkty kontrolne. Ich charakterystyka jest bardzo zróżnicowana. Mogą to być zarówno elementy topograficzne (skrzyżowanie, górka, jezioro), jak i krajoznawcze (pomniki przyrody ożywionej i nieożywionej, punkty widokowe, inne ciekawe miejsca).

- Po odnalezieniu takiego punktu w terenie, dokonywane jest jego potwierdzenie, poprzez zbliżenie chipa elektronicznego do stacji stojącej przy punkcie (chipa można wypożyczyć w Bazie Rajdu). W zależności od chęci i możliwości, pamiętając o limicie czasowym obowiązującym na danej trasie, uczestnik następnie zmierza do mety. Kompas się przyda, ale można sobie poradzić bez niego – wyjaśnia Natalia Gruchała, rzecznik Rajdu „Harpagan”.

Uczestnicy mają do wyboru jedną z 9 przygotowanych przez organizatorów tras: 5 tras pieszych TP100,TP50,TP50nocna,TP25 oraz zupełnie nową trasę TP25nocna. Na osoby preferujące start na dwóch kółkach czekają 3 trasy rowerowe TR100,TR200,TR50. Są również trasy mieszane TM150- 50 km pieszo + 100 km rowerem.

Zapisy do zawodów trwają. Można się rejestrować za pośrednictwem strony http://www.harpagan.pl/rajd/.

- Wybór Porzecza na miejsce Bazy jest nieprzypadkowy. Staraliśmy się wybrać najatrakcyjniejsze miejsce, które spełni wszystkie nasze jak i uczestników wymagania, a także będzie dostosowane do obecnej sytuacji. Porzecze oferuję bliskość natury ale i dużo okolicznych wzniesień – mówi Natalia Gruchała.

Nowością jest program rajdu, który ze względu na konieczność zmniejszenia natężenia ruchu w bazie imprezy oraz panujące obostrzenia został wydłużony.

- Harpaganowe emocje potrwają aż 3 dni! Jako pierwsze, w piątkowy wieczór, z placu startowego wyruszają trasy: piesze 100 km, 50 km, 25 km oraz mieszana 150 km. W sobotę rano – rowerowe 50, 100 i 200 km. A ostatniego dnia w niedzielę pozostałe piesze: 25 oraz 50 km. Najlepiej o dobrej organizacji świadczy fakt, że na każdej edycji 60-70% to osoby, które już wcześniej brały udział w przynajmniej jednej edycji, których do tej pory odbyło się ponad 50 – zauważa rzeczniczka rajdu.

Organizatorzy dodają, że w tej edycji nie odbędą się trasy TP10 oraz TR20.

- Orientacja jest świetnym sposobem na spędzenie wolnego czasu z rodziną czy przyjaciółmi, bowiem łączy aktywność fizyczną i umysłową, w pięknych okolicznościach przyrody – zachęcają organizatorzy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Trener Wojciech Łobodziński mówi o sytuacji kadrowej Arki Gdynia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rumia.naszemiasto.pl Nasze Miasto