Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mieszkanie (nie) ogrzewane - kiedy rozpoczyna się sezon grzewczy w lokalnych spółdzielniach mieszkaniowych?

Alicja Choinka
Alicja Choinka
Alicja Choinka
Nadejście kalendarzowej jesieni oznacza zwykle także rozpoczęcie sezonu grzewczego. Jak się jednak okazuje nie jest to reguła. - W nocy potrafi być już zimno. A nadal nie mamy włączonego ogrzewania. Zastanawiam się dlaczego - mówi jedna z naszych czytelniczek.

Mieszkanka jednego z bloków przy ulicy Ofiar Piaśnicy zgłosiła się do nas z interwencją dotyczącym braku ogrzewania w mieszkaniu. Budynek, w którym mieszka podlega pod zarząd Spółdzielni Mieszkaniowej ,,Energetyk”.

Brak ogrzewania dla zgłaszającej problem jest niezrozumiały ze względu na to, że przez cały czas uiszczała ona opłatę. - Przecież co miesiąc, nawet w okresie letnim, około 50 zł z naszego czynszu idzie na CO. To w takim razie na co przeznaczane są te pieniądze

– zastanawia się.

Kiedy więc zostanie włączone ogrzewanie?

Sezon grzewczy trwa od 1 października danego roku do 30 kwietnia roku następnego. W tym czasie pobierane są zaliczki na pokrycie kosztów dostawy ciepła do ogrzania mieszkań

- informuje Marek Kołodziejski, prezes zarządu SM „Energetyk”.

Wcześniejsze rozpoczęcie lub późniejsze zakończenie sezonu grzewczego spowodowane może być m.in. temperaturą powietrza.

Wielu zarządców stosuje dawną zasadę, zgodnie z którą trzy następujące po sobie dni z temperaturą powietrza o godzinie 21 poniżej 10°C są wskazaniem do uruchomienia ogrzewania

- podkreśla prezes zarządu SM Energetyk.

W przypadku, gdy mieszkańcy zaczynają zgłaszać potrzebę włączenia ogrzewania spółdzielnia zwraca się o opinię do Rad Nieruchomości.

Rozpoczęcie dostaw ciepła zależne jest także od gotowości dostawcy, a także budynków administrowanych przez spółdzielnie. Większość należących do SM ,,Energetyk” zasilanych jest z tzw ,,węzłów grupowych”, co oznacza, że nie tylko nie mają indywidualnych wymienników ciepła, ale także zasilane są z tego samego źródła co budynki podlegające pod innych zarządców. W związku z tym, aby uruchomiony został dany węzeł, musi zgłosić się 30% wszystkich przyłączonych do niego budynków.

Pozostaje jeszcze kwestia opłaty w wysokości 50 zł uiszczanej przez cały okres letni.

Opłata pobierana w sezonie letnim jest opłatą stałą, wynikającą z przepisów ustawy Prawo energetyczne oraz taryf zatwierdzanych przez prezesa URE

- informuje Marek Kołodziejski.

Opłata stała jest pobierana przez cały rok i nie zależy od wielkości faktycznie dostarczonej energii cieplnej; zarządcy nieruchomości, w tym też spółdzielnie mieszkaniowe, są zobowiązani przepisami ustawy do pobierania tej opłaty od mieszkańców w zarządzanych budynkach i odprowadzania jej do przedsiębiorstwa energetyki cieplnej, z którym posiadają zawartą umowę o dostawę ciepła.

W Spółdzielni Mieszkaniowej ,,Energetyk” oraz Wejherowskiej Spółdzielni Mieszkaniowej sezon grzewczy dopiero się rozpocznie się 1 października. Znajdująca się w Rumi Spółdzielnia Mieszkaniowa ,,Janowo”w tym roku włączyła już ogrzewanie.

Mieszkańcy budynków administrowanych przez SM,,Janowo” w Rumi ciepłe kaloryfery mają już od 20 września. Rozpoczęcie sezonu grzewczego zależne jest od temperatury na zewnątrz W kwestii opłat za ogrzewanie nastąpiły w tym roku cztery zmiany. Pierwsza weszła w życie od dnia 1 lutego, druga w maju, trzecia zaczęła obowiązywać od dnia 1 sierpnia. Obecnie stawki za ogrzewanie zostały ustalone w wyniku opłat czynszowych od 1 października.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wejherowo.naszemiasto.pl Nasze Miasto