Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mieszkaniec Rumi ukarany mandatem za spalanie odpadów. Stwierdzono przekroczenie zawartości cynku o 292 proc.!

Tomasz Smuga
Tomasz Smuga
SM Rumia
Przekroczenie zawartości cynku o 292 proc, baru o 44 proc. i antymonu o 33 proc. - stwierdzono na podstawie badań próbek popiołu, które pobrano z pieca jednego z mieszkańców Rumi. Straż miejska na rumianina nałożyła maksymalnie wysoki mandat karny za palenie odpadów.

Sezon grzewczy trwa. Nie wszyscy jednak do ogrzewania swoich domów wykorzystują odpowiedni do tego opał. Straż Miejska w Rumi w przypadkach podejrzenia o spalanie odpadów pobiera próbki popiołu, które Urząd Miasta wysyła do Centralnego Laboratorium Pomiarowo-Badawczego w Jastrzębiu Zdroju. Tak było w przypadku jednego z mieszkańców.

- W tym tygodniu przyszły pierwsze wyniki. Stwierdzono: przekroczenie zawartości baru o 44% co oznacza spalanie pigmentów farb, lakierów i (lub) tworzyw sztucznych, przekroczenie zawartości antymonu o 33% co oznacza spalanie tkanin poliestrowych, ubrań, żywic poliestrowych, laminatów, sklejek i przekroczenie zawartości cynku o 292% co oznacza spalanie pigmentów farb, lakierów i (lub) tworzyw sztucznych, drewna impregnowanego - informuje Roman Świrski, komendant Straży Miejskiej w Rumi.

Za popełnione wykroczenie spalania odpadów może zostać nałożony mandat karny w wysokości do 500zł z art. 191 ustawy o odpadach bądź sporządzony wniosek o ukaranie do sądu. W tym przypadku sprawa zakończyła się wypisaniem maksymalnie wysokiego mandatu dla właściciel tego pieca.

- W przypadku ponownego stwierdzenia stosowania do spalania niedozwolonych odpadów, zostanie skierowany wniosek o ukaranie do sądu, gdzie grozi grzywna do 5 000 zł - ostrzega komendant rumskiej straży miejskiej.

Rumia planuje kolejne proekologiczne działania

Spośród pracowników urzędu miasta wyłoniona zostanie nowa komórka – Wydział Polityki Klimatycznej i Ochrony Powietrza. Zacznie on działać od nowego roku, a jednym z jego głównych zadań będzie realizacja prac związanych z wdrażaniem wymagań uchwały antysmogowej.

- Urzędnicy będą więc wspierać mieszkańców w pozyskiwaniu dofinansowań na wymianę pieców węglowych, np. w ramach programu Czyste Powietrze. Wydział będzie również koordynował szeroką paletę działań związanych z adaptacją miasta do zmian klimatu . Pracownicy tego zespołu zadbają o rozwój terenów zielonych, czyste środowisko i retencję wód, czyli wszystko, co tworzy przyjazną, bliską naturze, przestrzeń do życia mieście - informuje rumski magistrat.

Urząd podkreśla, że ważną kwestią dla urzędników pozostanie też ciągły dialog z mieszkańcami oraz wspólne wypracowywanie kierunków działań. Magistrat przypomina, że w ciągu trzech ostatnich lat zlikwidowali już blisko 300 pieców na węgiel.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rumia.naszemiasto.pl Nasze Miasto