Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mistrzostwa Świata Skuterów Wodnych w Mechelinkach. Obawy o bezpieczeństwo pobliskich zwierząt, gmina Kosakowo odpowiada

Łukasz Kamasz
Łukasz Kamasz
Organizator analizował oddziaływanie przeprowadzanej imprezy sportowej na obszary chronione - odpowiada Kosakowo.
Organizator analizował oddziaływanie przeprowadzanej imprezy sportowej na obszary chronione - odpowiada Kosakowo. Tomasz Bolt/Polska Press
Stowarzyszenie Mieszkańców Gminy Kosakowo uważa, że podczas odbywających się w Mechelinkach Mistrzostwach Świata Skuterów Wodnych poziom hałasu oraz zanieczyszczeń może negatywnie wpłynąć na pobliskie obszary chronione. Gmina Kosakowo w odpowiedzi na nasze pytania podkreśla, że organizator otrzymał wszystkie stosowne zgody.

Skutery w Mechelinkach niebezpieczne dla środowiska?

Stowarzyszenie Mieszkańców Gminy Kosakowo złożyło do Urzędu Morskiego w Gdyni wniosek o zbadanie legalności planowanego przeprowadzenia I rundy Mistrzostw Świata i Mistrzostw Europy Skuterów Wodnych JSBA w Mechelinkach. Według stowarzyszenia, impreza, która odbywa się w bezpośredniej bliskości rezerwatu przyrody "Mechelińskie Łąki", w okresie lęgowym ptaków, może zagrozić okolicznej przyrodzie.

- W imprezie planowany jest udział ponad 150 zawodników z kraju i ze świata - napisał we wniosku Henryk Palczewski, prezes stowarzyszenia. - Najszybsze modele skuterów wodnych osiągają prędkość około 60 węzłów (115 km/h). Jeden skuter wodny emituje od 100 do aż 120 dB. Skutery wodne generują niezwykle intensywny i uciążliwy hałas, który jest szkodliwy dla ludzi, jak i zwierząt, także w wodach Zatoki Puckiej. Należy zwrócić uwagę, że woda ma prawie 780 razy większą gęstość niż otaczające nas powietrze, więc dźwięk pod wodą rozchodzi się z prędkością prawie 4,5-krotnie większą niż na powierzchni. W rezultacie podczas 5 dni wyścigów i treningów, w sposób dramatyczny pogorszą się warunki akustyczne (hałas na lądzie i hałas podwodny) w rejonie rozgrywania wyścigów. Głośne jednostki pływające będą również groźne dla morskich zwierząt – będą je płoszyć, ranić, a nawet zabijać. Skutery wodne będą również powodowały zanieczyszczenie środowiska. Podczas dużych prędkości, skutery wodne palą ok. 60 litrów paliwa na godzinę.

Jak podkreślają członkowie stowarzyszenia, odpowiednie rozporządzenia ministra środowiska określa dopuszczalne poziomy hałasu w środowisku, dla którego charakterystyczna jest zabudowa jednorodzinna, jak i wielorodzinna na poziomie, który nie może przekraczać 50 dB w dzień.

- Bez wątpienia hałas pod przedmiotowej imprezy przekroczy dopuszczalne 50-55 dB i będzie to trwało wiele godzin w ciągu 5 kolejnych dni, gdy będą odbywać się treningi i wyścigi skuterów wodnych. Ptasie kolonie są szczególnie podatne na hałas skutera wodnego. Hałas silnika i ruchu skuterów wodnych zakłócać będzie funkcjonowanie populacji ptaków, w tym w miejscach gniazdowania ptaków. Wiele ptaków ulegnie stresowi, na który są w szczególności wrażliwe w okresie lęgowym. Ptaki mogą odlecieć z miejsc, ponieważ będzie panował nadmiarowy hałas, a przez to może to zaszkodzić podczas okresów karmienia i odpoczynku. Gniazdujące ptaki mogą wylecieć z gniazda, narażając jaja i pisklęta na działanie ciepła słonecznego lub drapieżników - wskazują we wniosku.

Kosakowo: Organizator otrzymał wszystkie stosowne zgody i podjął działania mające na celu ochronę obszarów chronionych

Przypomnijmy, że w dniach 18-21 maja br. w Mechelinkach odbywają się mistrzostwa świata skuterów wodnych federacji IJSBA World Series Round 1 Poland – Jettribe European Championchip. Gmina Kosakowo jest współorganizatorem imprezy.

- Bardzo się cieszymy, że tak wysokiej rangi impreza obok 3 miast w USA, Tajlandii i Francji odbywa się właśnie w Mechelinkach. Kibicujemy wszystkim zawodnikom z 34 krajów, którzy zjechali do gminy Kosakowo, by rywalizować w ramach tej wyjątkowo widowiskowej dyscyplinie sportu - podkreśla Marcin Majek, wójt gminy Kosakowo.

W odpowiedzi na nasze pytania, Urząd Gminy w Kosakowie poinformował, że organizator zawodów uzyskał zgodę Urzędu Morskiego na przeprowadzenie zawodów skuterowych.

- Dodatkowo spółka gminna Kosakowo Sport wspiera organizację zawodów w ramach swojej działalności, koordynując wszelkie sportowe przedsięwzięcia odbywające się w gminie Kosakowo - podkreślają urzędnicy. - Ponad to Sport Life Anna Jachimek dokonał zgłoszenia do Dyrektora Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa w Gdyni oraz Naczelnika Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku, przekazując informacje dotyczące zajętego akwenu wodnego oraz zabezpieczenia ratowniczo-porządkowego. Natomiast na wystąpienie organizatora Kapitan Portu wydał lokalne ostrzeżenie nawigacyjne informujące o zamknięciu akwenu. Organizator analizował oddziaływanie przeprowadzanej imprezy sportowej na obszary chronione w rejonie zawodów i podjął w tym celu niezbędne działania. Umieścił w informacji dla federacji i zawodników obszary całkowicie wyłączone z aktywności (strefy zamknięte), ograniczenia w pływaniu po akwenie zostały też podane do publicznej wiadomości na stronach IJSBA oraz social mediach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rumia.naszemiasto.pl Nasze Miasto