Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Młodzi niedoświadczeni policjanci... na ulicy

Tomasz Modzelewski
Kilkoro nowych funkcjonariuszy rozpoczęło wiosną tego roku służbę w wejherowskiej Komendzie Powiatowej Policji, w tym w rumskim komisariacie. Tyle że nie zawsze są oni kierowani na patrol z osobami doświadczonymi.

Siedmioro nowych funkcjonariuszy "otrzymała" w tym roku Komenda Powiatowa Policji w Wejherowie. Niektórzy z nich patrolują czasem Rumię. Zdarzyło się jednak, że na patrol pieszy wysłani zostali wspólnie funkcjonariusze bez doświadczenia. - Zgodnie z obowiązującymi przepisami, policjant, który wraca z kursu podstawowego ze Szkoły Policyjne, jest w pełni przygotowany do podjęcia służby - mówi asp. Anetta Potrykus, rzecznik Komendy Powiatowej Policji w Wejherowie.

Burmistrz Rumi Elżbieta Rogala-Kończak bez absolutorium - kliknij

Co więcej, funkcjonariusze mogą nawet pełnić służbę w patrolu jednoosobowym. Ale w tym przypadku, jak przyznaje rzecznik policji, w grę wchodzą już tylko służby osób bardziej doświadczonych. - Wykonywanie zadań w patrolu jednoosobowym może być realizowane wyłącznie przez policjantów posiadających odpowiednie doświadczenie zawodowe, w porze dziennej i przy zapewnieniu w rejonie służby obecności patrolu wspierającego - wylicza rzecznik wejherowskiej policji.

Obostrzenia co do dwuosobowych patroli nie dotyczą jednak osób, które dopiero co ukończyły kurs. - Ale nie ma przeciwwskazań, aby funkcjonariusze po ukończeniu szkoły pełnili wspólnie służbę patrolowo-interwencyjną - uważa asp. Potrykus.
Jednocześnie dodaje jednak, że w jednostkach, które podlegają pod KPP w Wejherowie, funkcjonariusze starają się nie rozdzielać patroli w taki sposób.

Kubina: w slumsach stworzonych przez władze spółdzielni nikt nie będzie chciał mieszkać - kliknij i zobacz

- W miarę możliwości praktykuje się zasadę, że policjant wracający ze szkolenia pełni służbę z funkcjonariuszem, który już ma doświadczenie w służbie - mówi asp. Potrykus.
Kto w praktyce o tym przydziale decyduje? - Bezpośredni przełożeni - odpowiada podkom. Maciej Stęplewski z biura prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku. - Przeważnie jest właśnie tak, że jedna osoba jest bardziej doświadczona.

Tyle że w KPP Wejherowo ponad 10 proc. stanowisk, a więc kilkadziesiąt miejsc pracy, jest nieobsadzonych.

Gwałt w Rumi - jest areszt tymczasowy - kliknij i przeczytaj więcej

Funkcjonariusze zwracają uwagę, że ich nowi koledzy przechodzą w szkole różne tzw. moduły, a więc szkolenia uwzględniające różne sytuacje krytyczne. Warunkiem ukończenia kursu jest ich zaliczenie.
- Kiedy nowy funkcjonariusz trafia do jednostki, należy uznać, że jest przygotowany do służby. Nie ma więc przeciwwskazań, aby taki patrol stworzyć. Mimo wszystko, bezpośredni przełożeni planujący służby powinni uwzględnić, aby jeden z funkcjonariuszy posiadał większe doświadczenie, typowo patrolowe - przyznaje podkom. Maciej Stęplewski.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rumia.naszemiasto.pl Nasze Miasto