Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Myśl EKOlogicznie, nie bądź członkiem cywilizacji jednorazowego użytku.

im
Na śmietnik wyrzucamy, co popadnie. W Ekodolinie brakuje już miejsca w gablocie, w której zgromadzono mosiężne przedmioty znalezione w sortowni śmieci.
Na śmietnik wyrzucamy, co popadnie. W Ekodolinie brakuje już miejsca w gablocie, w której zgromadzono mosiężne przedmioty znalezione w sortowni śmieci. im
Obierki, plastikowe butelki, mosiężne świeczniki - w śmietniku ląduje dosłownie wszystko. Foliowe siatki po zakupach wielu z nam zastępują worki na śmieci. Gorzej, jeśli śmieci w siatce wkładamy w kolejną reklamówkę, a tą - w jeszcze następną. Takich odpadów Ekodolina nie jest w stanie odzyskać do recyklingu.

Do wielu osób ciągle nie dociera, jak ważna jest segregacja oraz ograniczanie używania foliowych opakowań. Podstawowym błędem popełnianym przez chyba każdego z nas jest wyrzucanie do nich śmieci, szczelne zawiązywanie worka i ponowne pakowanie go w kolejną siatkę, a całość – w jeszcze następną. Reklamówek, które w takiej formie trafiają na wysypisko, nie daje się odzyskać do recyklingu i jest to problem, z którym borykają się pracownicy ręcznej sortowni Ekodoliny.

- Odpady foliowe są przekazywane do firm zajmujących się recyklingiem tworzyw sztucznych – informuje Wioletta Grubba, specjalista ds. handlu w Ekodolinie. - Jeśli opakowania foliowe są wrzucane przez mieszkańców do odpowiednich pojemników - w tym przypadku do pojemników lub worków (zależy to od systemu zbiórki selektywnej prowadzonej w danej gminie) - to folie te są mniej zanieczyszczone. Istnieje wtedy możliwość odzyskania większej ilości odpadu opakowaniowego, który można następnie przekazać do recyklingu.

Jeszcze 100 lat temu nie istniało pojęcie odpadów. Produkty powstawały na bazie naturalnych surowców, przestając być potrzebne, ulegały szybkiemu rozkładowi. Problem narodził się wtedy, gdy do gospodarki wprowadzono syntetyczne produkty i opakowania, często jednorazowego użytku. Środowisko naturalne nie było w stanie rozłożyć sztucznych tworów. Niemcy określili to zjawisko einwegwerfzivilisation - „cywilizacją jednorazowego użytku”.

Co roku na świecie zużywamy około 60 mln ton foliowych toreb. Rozkład jednej oblicza się na 500 lat. Dzięki właściwej segregacji śmieci można chronić środowisko naturalne.
W minionym roku w samej Ekodolinie udało się w ten sposób uzyskać ok.1550 kg odpadów z folii i przeznaczyć je do recyklingu. Gdyby nie nasze złe nawyki, można by ten wynik podwoić.

Nie lubimy płacić za wywóz śmieci

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rumia.naszemiasto.pl Nasze Miasto