Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Podcasty, które były najpopularniejsze 2020 r. „Kryminatorium” i „Moje przyjaciółki idiotki” na topie. Przygotowaliśmy dla was całą listę

Anna Szałkowska
Anna Szałkowska
Najpopularniejsze i najciekawsze podcasty 2020 r.
Najpopularniejsze i najciekawsze podcasty 2020 r. Pixabay
Podcasty to źródło wiedzy i rozrywki, do którego dostęp jest wyjątkowo prosty. Można ich słuchać na smartfonie podczas mycia naczyń, odkurzania, biegania, na rowerze czy na spacerze. Te najciekawsze prowadzą autorzy inteligentni, otwarci na innych ludzi, nowe zjawiska. Inspirują, sprawiają, że mamy ochotę sięgnąć po więcej, a czasem zmienić nawet swoje życie. Przedstawiamy najpopularniejsze podcasty 2020 roku oraz listę kolejnych, które mogą was zainspirować.

Podcast to forma internetowej publikacji dźwiękowej lub filmowej. Audycja w postaci dźwięku. Może mieć formę bloga, audycji radiowej, kursu językowego albo historii czytanej przez lektora. Tworzyć może go każdy. Oprócz technicznych wymogów warto jednak mieć pomysł na podcast, wiedzę, przyjemny głos na pewno też się przyda. Co istotne, dobrze jest, gdy podcast ukazuje się regularnie i przez dłuższy czas. Kiedy słuchacz trafia na długą listę odcinków, jest to dla niego znak, że jego autorowi zależy na słuchaczu i lubi to, co robi.

Najwygodniej słuchać podcastów na komórce. Instalujemy na smartfonie aplikację (jest ich naprawdę sporo) i wybieramy w różnych treściach. Warto też zajrzeć na stronę „Najlepsze polskie podcasty”, której zespół co tydzień wybiera najlepsze odcinki polskich podcastów. Cały ten cenny ładunek trafia na naszego maila z newsletterem.

Dlaczego 2020 był dobrym rokiem dla podcastów?

Chociaż podcasty pojawiły się w Polsce wiele lat temu, na własny użytek na większą skalę odkryłam je podczas spacerów lub przejażdżek rowerowych w 2020 roku. I nie jestem wcale wyjątkowa, bo jak donoszą specjaliści z tej branży, to był dobry rok dla podcastów, pojawiło się na rynku sporo nowości, i wzrosła liczba słuchaczy. Trudno się dziwić, skoro z uwagi na pandemię koronawirusa ten rok nie sprzyjał kontaktom towarzyskim w tradycyjnej formie i trzeba było zapełnić tę lukę.

Podcasty - na co trzeba uważać przy wyborze?

Mimo że stałam się fanką podcastów, trudno mi o nich pisać. Kiedy zaczynam bowiem przesłuchiwać te, o których chcę napisać, wpadam w "podcastowy ciąg" i podążam od jednego do drugiego, wciąż odkrywając nowe, i nowe, i nowe... Po dwóch godzinach zaś znajduję się w miejscu (czytaj w podcaście), do którego wcale nie planowałam dotrzeć. Dyscyplina w wyborze i sztuka dawkowania z pewnością nam się przyda.

Wśród propozycji podcastów, o których tu przeczytacie, są te najpopularniejsze, m.in. na Spotify w minionym roku, oraz te, których chętnie słuchałam w minionym roku.

Najpopularniejsze podcasty 2020 roku

Kryminatorium Marcina Myszki

Kryminatorium - jego autorem jest Marcin Myszka. Urodził się w 1991 roku w Człuchowie na Pomorzu, mieszka w Poznaniu. W 2018 roku wystartował z projektem „Kryminatorium”, cotygodniowym autorskim programem kryminalnym. W każdy poniedziałkowy poranek przedstawia inną sprawę kryminalną. Czasami są to zbrodnie z pierwszych stron gazet, innym razem sprawy zapomniane i archiwalne. Wykorzystuje efekty dźwiękowe, muzykę oraz głosy aktorów, aby w ten sposób przekazać emocje płynące z omawianej historii oraz rozbudzić wyobraźnię słuchaczy. Mają swój klimat.

Tu Okuniewska, Ja i moje przyjaciółki idiotki

Joanna Okuniewska mieszka w Reykjaviku. W 2018 roku pojawił się jej pierwszy podcast "Tu Okuniewska". Jak mówi jego autorka, jest to zbiór jej przemyśleń, pamiętnik i narzędzie terapeutyczne. W 2019 roku pojawił się drugi podcast Okuniewskiej "Moje przyjaciółki idiotki", w którym skupiła się na tematyce relacji i problemów. Każdy, kto go słuchał, wie, jaki to jest „typ wychowany przez wilki" czy "zapominalski". W 2020 wydana została jej książka „Ja i moje przyjaciółki idiotki”.

Dwóch Typów Podcast

"Dwóch Typów Podcast" prowadzony jest przez Jakuba Chuptysia i Bartosza Sitka. Twórcy popularność zdobyli dzięki kanałom na YouTube: GargamelVlog i Generator Frajdy. Tematyka ich wspólnego podcastu jest różnorodna i z pewnością nie dla każdego, ale podcast ma mnóstwo wiernych fanów.

Kwadrans na angielski

"Kwadrans na angielski" to podcast, w którym uczymy się mówić po angielsku, powtarzając zdania i wyrażenia za Szymonem Marciniakiem, jego autorem, filologiem języka angielskiego. Razem z koleżanką z podcastu Anią prowadzą dialogi, które przedstawiają wyrażenia adekwatne w danej sytuacji. Na stronie dedykowanej podcastowi pod poszczególnymi odcinkami można znaleźć fiszki i materiały dodatkowe. Wszystkie wyjaśnienia są po polsku.

Podcasty, których warto posłuchać

Podkast powszechny – Rozmowy o byciu razem

To oficjalny podcast „Tygodnika Powszechnego”, a w nim rozmowy z dziennikarzami, autorami i gośćmi. Tematy są różnorodne: kraj, świat, wiara i kultura, nauka, zmysły. Można tu znaleźć, m.in. serię „Rozmowy o byciu razem”, w ramach której Katarzyna Kubisiowska rozmawia z ludźmi sztuki i kultury. Wśród rozmówców byli dotychczas Wojciech Mann, Anna Dymna, Jan Peszek i Katarzyna Nosowska.

Lepiej Teraz

"Lepiej teraz" to podcast Radosława Budnickiego. Można w nim posłuchać o jego stoickiej filozofii życiowej, drodze do zmiany swojego życia czy wyznawanych wartościach, ale również wywiadów z inspirującymi ludźmi. Jeśli ktoś ma ochotę podążyć inną życiową ścieżką lub po prostu chciałby nauczyć cieszyć się życiem, powinien rozpocząć słuchanie „Lepiej Teraz”.

Strefa Psyche Uniwersytetu SWPS

„Strefa Psyche Uniwersytetu SWPS” to projekt popularyzujący wiedzę psychologiczną na najwyższym merytorycznym poziomie. Odkrywa możliwości działania, jakie w różnych sferach życia daje psychologia. W podcaście psychologiczny ze specjalistami w roli głównej, w którym znajdziesz naukowe tezy, badania czy teorie.

Skądinąd. Podcast Tomasza Stawiszyńskiego

Skądinąd to podcast Tomasza Stawiszyńskiego. Autor to filozof, eseista, autor książki „Potyczki z Freudem. Mity, pokusy i pułapki psychoterapii”. Od wielu lat zajmuje się problemami z pogranicza filozofii i psychoterapii. Podcast „Skądinąd” to rozmowy długie, dygresyjne i o sprawach najważniejszych – miłości, śmierci, życiu, sensie i bezsensie, wszechświecie, świecie, rozpaczy, radości, melancholii i nadziei.

Imponderabilia/ Karol Paciorek

"Imponderabilia"/ "Karol Paciorek" to nazwa kanału na You Tubie i podcastu. Jego autor Karol Paciorek słynie z ciekawych wywiadów. Wśród jego rozmówców znaleźli się, m.in. Krzysztof Gonciarz, Anita Werner, Patryk Vega, Paulina Mikuła, Remigiusz Mróz, Zuzanna Rudzińska-Bluszcz, Cezary Pazura, Agnieszka Holland, Marcin Prokop, Anna Dymna, Ralph Kaminski, i Tomasz Kammel. Przed wyborami prezydenckimi w 2020 roku Paciorek przeprowadził rozmowy z sześcioma kandydatami na urząd prezydenta, w tym zwycięzcą Andrzejem Dudą.

Sztuka gadania

"Sztuka gadania" to podcast, z którego dowiadujemy się, jak dogadywać się z innymi w różnych sytuacjach, zostać mistrzem wystąpień publicznych oraz poprawić brzmienie swojego głosu. Jego autorem jest Krzysztof Jakubowski, wieloletni dziennikarz radiowy, najdłużej związanym z Programem II Polskiego Radia. Prowadzi podcast „Sztuka gadania” na temat komunikowania się z innymi, wystąpień publicznych i pracy głosem i nad głosem.

7 metrów pod ziemią

To internetowe wywiady o tematyce społecznej. Ich autor Rafał Gębura zabiera swoich gości do garażu. Zaciszna atmosfera sprawia, że wyznają prawdę, na którą nie zdobyliby się w telewizyjnym studiu. Przeprowadził wywiady m.in. z balsamistą zwłok, byłym księdzem, prostytutką, złodziejem odsiadującym wyrok i byłą więźniarką obozu Auschwitz.

Czy my się znamy?

To podcast Rafała Pniewskiego, psychiatry i psychoterapeuty. Jest spojrzeniem z psychoanalitycznej perspektywy na nas - ludzi, zarówno w odniesieniu do indywidualnych cech osobowości jak i do tego, co dzieje się w mniej i bardziej skomplikowanych ludzkich relacjach. Główne więc o tematyce psychoanalitycznej, psychologicznej i psychiatrycznej, ale z odwołaniami do kultury i sztuki, przede wszystkim do wartych obejrzenia filmów i wartych przeczytania książek.

Przekonajmy się

Podcast Andrzeja Tucholskiego, który jest psychologiem i twórcą internetowym. Popularyzuje psychologię w ujęciu praktycznym. Prowadzi bloga, kanał na YouTubie i podcast o ogarnianiu codzienności i szukaniu sensu w tym, co robimy.

To tylko z niektórych podcastów, na które można trafić. A Wy macie swoje ulubione?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto