Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nocna i świąteczna opieka NFZ. Gdzie zgłaszać się od 1 października? [ADRESY PLACÓWEK]

Jolanta Gromadzka-Anzelewicz
Opieka nocna i świąteczna od 1.10.2017 - adresy placówek
Opieka nocna i świąteczna od 1.10.2017 - adresy placówek Tomasz Turczyn
Od 1 października 2017 roku zmieniają się miejsca udzielania nocnej i świątecznej pomocy medycznej. Na liście opublikowanej przez pomorski oddział Narodowego Funduszu Zdrowia znalazły się 33 placówki, w tym trzy przychodnie. W naszej galerii publikujemy adresy nowych miejsc opieki nocnej i świątecznej.

Choć wprowadzane przez NFZ zmiany w sposobie funkcjonowania nocnej i świątecznej pomocy mają na celu ułatwić życia pacjentom, to początkowo mogą spowodować chaos i bałagan. Pech chce, że większość punktów, które świadczyły ją na Pomorzu zakończy swoją działalność 30 września, w sobotę a nowe zaczną 1 października w niedzielę. A że w czasie weekendu niemal wszystkie przychodnie podstawowej opieki zdrowotnej są zamknięte, więc wielu chorych może mieć problem z dostaniem się do lekarza czy skorzystaniem z pomocy pielęgniarki.

Opieka nocna i świąteczna NFZ na Pomorzu od 1.10.2017

- Udało się nam rozwiązać ten problem - uspokaja dr Małgorzata Grodziewicz, dyrektor ds. medycznych Pomorskiego NFZ. -Za godzinę zero uznaliśmy 8 rano w niedzielę. Do tego czasu pomoc udzielać jej będą jeszcze starzy świadczeniodawcy, od 8 niedzielnego ranka - już nowi. W terenie ich lista zmieni się tylko w połowie, w Trójmieście - radykalnie. Dla przykładu w Malborku, Człuchowie, Pucku, Bytowie, Miastku, Kwidzynie, Chojnicach, Tczewie - oraz w Wejherowie - z zastrzeżeniem, że przez trzy miesiące, czyli na okres remontu - pomocy medycznej szukać należy w starej siedzibie Falcka. Nowością jest punkt nocnej i świątecznej pomocy w Szpitalu Dziecięcym na Polankach - to pierwsze miejsce dedykowane małym pacjentom

Opieka nocna i świąteczna NFZ 30.09/1.10.2017

Placówki medyczne, którym 30 września 2017 r. wygasa umowa na realizację świadczeń nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej będą czynne do godz. 8.00 1 października (niedziela). Nowe punkty nocnej i świątecznej pomocy medycznej będą realizować świadczenia od niedzieli 1 października, od godz. 8.00.

NASZ NOWY CYKL WIDEO: PERYSKOP

NOCNA I ŚWIĄTECZNA OPIEKA ZDROWOTNA - ZASADY

Nocna i świąteczna opieka zdrowotna udzielana jest od godziny 18 po południu do 8 rano w dni powszednie oraz całodobowo w dni wolne od pracy.

Z opieki lekarskiej i pielęgniarskiej udzielanej w punktach nocnej i świątecznej pomocy można skorzystać w przypadku nagłego zachorowania lub nagłego pogorszenia stanu zdrowia:
- gdy nie ma objawów sugerujących bezpośrednie zagrożenie życia lub grożących istotnym uszczerbkiem na zdrowiu
- zastosowane środki domowe lub leki dostępne bez recepty nie przyniosły spodziewanej poprawy zachodzi obawa, że oczekiwanie na otwarcie przychodni może znacząco niekorzystnie wpłynąć na stan zdrowia.

W razie nagłego zachorowania lub nagłego pogorszenia stanu zdrowia pacjent może się udać po pomoc do dowolnego punktu nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej (nie obowiązuje rejonizacja), niezależnie od tego, gdzie mieszka i do którego lekarza lub pielęgniarki podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) złożył swoją deklarację.

Dyżurujący w przychodni lekarz udziela porad w warunkach ambulatoryjnych, telefonicznie, a w przypadkach medycznie uzasadnionych w domu pacjenta. W razie konieczności lekarz lub pielęgniarka udzielają pomocy w ramach nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej w domu chorego. Pomoc wyjazdowa udzielana jest jednak przez właściwy punkt nocnej i świątecznej pomocy przypisany do konkretnego obszaru. Lekarz udzielający pomocy w ramach opieki wyjazdowej może, jeśli zajdzie taka potrzeba, skierować pacjenta do szpitala lub wezwać karetkę pogotowia ratunkowego.

W punkcie nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej pacjent ma prawo do zaświadczenia, które związane jest z zakresem udzielanych w tym miejscu świadczeń, a wynika ze stanu zdrowia pacjenta stwierdzonego przez lekarza w trakcie przeprowadzonego osobiście badania. Obowiązek wystawienia zaświadczenia o niezdolności do pracy lub kontynuowania nauki, lub uczestnictwa w zajęciach sportowych, spoczywa na lekarzu, który taką niezdolność stwierdzi.

Każdy świadczeniodawca podstawowej opieki zdrowotnej (lekarz rodzinny) ma obowiązek umieścić wewnątrz przychodni (widoczne także z zewnątrz), adresy oraz numery telefonów podmiotów udzielających świadczeń po godzinie 18 oraz w dni ustawowo wolne od pracy.

NASZ NOWY CYKL WIDEO: PERYSKOP

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto