Nasza Loteria

Nowa terapia trudności matematycznych w Rumi

Artykuł internauty
Jak wynika z szeregu badań naukowych dotyczących przyczyn trudności w nauce matematyki, co czwarte dziecko w Polsce, rozpoczynające naukę w szkole ogólnodostępnej, doznaje nadmiernych i specyficznych trudności w uczeniu się matematyki.

Najczęściej wynika to z braku dojrzałości do nauki matematyki, nieharmonijnego lub wolniejszego rozwoju. W starszych klasach, z uwagi na różne sytuacje rodzinne, losowe, ilość dzieci zwiększa się, a ich trudności zaczynają nabierać charakteru niepowodzeń szkolnych. Zaległości w zdobywaniu wiedzy i umiejętności matematycznych zwiększają się, spada motywacja do nauki, spada samoocena dzieci, zaczynają pojawiać się u uczniów szeroko rozumiane zaburzenia emocjonalne.

Jakie dzieci najczęściej doświadczają tych specyficznych trudności ?
Wśród uczniów doznających specyficznych trudności w nauce matematyki są uczniowie z dysleksją, a czasem i z dyskalkulią. Dzieci z dysleksją mają ogólny problem z uczeniem się w różnym zakresie m. in. z czytaniem, pisaniem jak i liczeniem. Natomiast u uczniów z dyskalkulią trudności nie ograniczają się tylko do rozwiązywania zadań na lekcjach matematyki, ale rozprzestrzeniają się na wiele innych dziedzin życia. Dyskalkulia „w czystej postaci” występuje bardzo rzadko (1%), natomiast znacznie częściej spotykamy trudności matematyczne u dzieci z dysleksją (10%).

Trudności nie tylko w nauce matematyki
Dzieci doświadczające trudności w nauce matematyki napotykają na problemy również w życiu codziennym. Mają trudności w wykonywaniu prostych operacji matematycznych (np. podliczaniem kwoty jaką trzeba zapłacić w kasie przy zakupie dwóch rzeczy), trudności z zapamiętywaniem i zapisywaniem cyfr (np. pin do telefonu, numery autobusów), mylą strony i kierunki, mają problemy z orientacją w przestrzeni, często przejawiają niechęć do gier, które wiążą się z cyframi lub kojarzeniem przestrzennym (np. domino, szachy), popełniają pomyłki podczas używania pieniędzy, itd.

Kto diagnozuje specyficzne trudności w nauce matematyki?
Diagnozy dokonują specjaliści, psycholodzy i pedagodzy na podstawie szeregu badań, w tym: potencjału intelektualnego, rozwoju zdolności arytmetycznych i umiejętności szkolnych (pisanie, czytanie, liczenie), zaburzeń percepcyjno-motorycznych, sensorycznego stylu uczenia się, funkcjonowania emocjonalnego oraz społecznego. Diagnoza dyskalkulii może być postawiona uczniowi, który ukończył 10 lat, jednak wstępna ocena trudności powinna być zrobiona wcześniej, gdyż daje to szansę uniknięcia poważnych problemów w kolejnych etapach edukacji matematycznej.

Jak pomóc uczniom z problemami w nauce matematyki?
Na podstawie informacji zawartych w diagnozie opracowuje się odpowiednią strategię pomocy dziecku, obejmującą odbudowę motywacji do nauki, poprawę samooceny oraz wspomaganie rozwoju umysłowego, przy jednoczesnym nadrabianiu braków w wiadomościach i umiejętnościach matematycznych, wymagających nierzadko cofnięcia się do programu pierwszej klasy. Dlatego niezmiernie ważna jest wczesna profilaktyka w tym zakresie obejmująca dzieci przedszkolne, polegająca na ustalaniu dojrzałości do uczenia się matematyki w szkole, prowadzeniu zajęć dydaktyczno-wyrównawczych dla dzieci, które jej jeszcze nie posiadają, odraczaniu od obowiązku szkolnego itp.

Gdzie można uzyskać pomoc w tym zakresie?
Obowiązek udzielania pomocy uczniom ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi mają szkoły, do których uczęszczają dzieci oraz rejonowe poradnie psychologiczno-pedagogiczne w ramach swoich możliwości kadrowych.

Zapraszamy także do KID Centrum Psychologiczno-Pedagogicznego w Rumi, gdzie prowadzona jest diagnoza i terapia uczniów doświadczających trudności w nauce. Prowadzimy również zajęcia grupowe „Matematyka mądrego smyka”, rozwijające myślenie matematyczne.
Więcej na temat trudności matematycznych na kidpsycholog.pl lub pod numerem telefonu 535 456 312.

KiD Centrum Psychologiczno-Pedagogiczne
Ul. Oliwska 3 (okolice SKM Rumia-Janowo)
84-230 Rumia
tel. 535 456 312
www.kidpsycholog.pl

od 16 lat
Wideo

Rekordowa liczba rekrutów w Człuchowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rumia.naszemiasto.pl Nasze Miasto