Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

O kaszubskich pisarzach usłyszymy w audiobooku. W nagraniach biorą udział m.in. studenci Etnofilologii Kaszubskiej na UG

Tomasz Smuga
Tomasz Smuga
Tomasz Smuga
O najwybitniejszych kaszubskich pisarzach będzie można usłyszeć w audiobooku. W nagraniach opowiadań biorą udział m.in. studenci i absolwenci Etnofilologii Kaszubskiej na Uniwersytecie Gdańskim. - Myślę, że to będzie smaczny kąsek, dla tych co interesują się literaturą kaszubską, jak i dla tych co dopiero chcą ją poznać - uważa Tomasz Fopke, dyrektor Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie, które jest jednym z wydawców płyty.

Książnica prof. Gerarda Labudy przy Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie 17 i 18 grudnia zamieniła się w salę nagrań opowiadań do audiobooka poświęconego kaszubskim pisarzom.

- Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie poprosiło Janusza Mamelskiego o opisanie w przystępny sposób historii kaszubskich pisarzy. Teraz przystąpiliśmy do nagrania audiobooka na podstawie tych opowiadań. Są one tak zbudowane, że z pisarzami spotykają się dzieci i z nimi rozmawiają o ich życiu - wyjaśnia Tomasz Fopke, dyrektor Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie.

W audiobooku usłyszymy opowiadania o kilkunastu pisarzach, m.in. Florianie Ceynowie, Aleksandrze Majkowskim, Hieronimie Derdowskim, Aleksandrze Labudzie, Janie Drzeżdżonie, Janie Trepczyku i innych, współcześnie tworzących.

- Głównie chodzi o to, żeby pokazać twórczość i życie kaszubskich pisarzy tych już nieżyjących i żyjących w bardzo przystępny sposób. Np. Florian Ceynowa opowiada opowiada o swoim życiu, dlaczego zajął się pisaniem i został doktorem - mówi Roman Drzeżdżon, koordynator projektu.

- Ubolewamy nad tym, że wśród kaszubskich pisarzy jest tak mało kobiet. Jak mało kto Kaszubi są za równouprawnieniem. Nawet w naszym języku mamy feminatywy, czyli np. żeńskie formy zawodów - dodaje Fopke.

W projekcie biorą udział m.in. studenci, absolwenci i wykładowcy Etnofilologii Kaszubskiej Uniwersytetu Gdańskiego.

- Projekt też ma za zadanie pokazać, że studenci, którzy na praktycznych zajęciach, które odbywają się m.in. w naszym muzeum, ćwiczą język i potem jako absolwenci poradzą sobie w zawodowym życiu. Nic ich nie zaskoczy, jeśli to będzie np. czytanie w kościele, na lekcji w szkole, czy pracy jako dziennikarz - dodaje dyrektor wejherowskiego muzeum. - Chcemy pokazać, że przyszłości im się ta umiejętność przyda.

Wydawcami płyty są Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie oraz Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie. Prace nad płytą mają zakończyć się jeszcze w tym roku. Audiobook dostępny będzie m.in. w wejherowskim muzeum.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na wejherowo.naszemiasto.pl Nasze Miasto