MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Od wejścia do Unii Europejskiej Olkusz zmienił się nie do poznania. Ogromne inwestycje dzięki funduszom europejskim. Zobacz zdjęcia

Paweł Mocny
Paweł Mocny
Od wejścia do Unii Europejskiej Olkusz zmienił się nie do poznania
Od wejścia do Unii Europejskiej Olkusz zmienił się nie do poznania Paweł Mocny / Fotopolska.eu
„Płynące” do Małopolski środki z Unii Europejskiej nie ominęły Olkusza. Dzięki wielkim dotacjom w mieście zrealizowane zostały inwestycje, o których wcześniej można było tylko pomarzyć. Były to między innymi: budowa „Silver Parku”, rewitalizacja rynku, rewitalizacja OSW „Czarna Góra” oraz remont zamku w Rabsztynie.

Od wejścia do Unii Europejskiej Olkusz zmienił się nie do poznania. Unijne dotacje zostały wykorzystane przez władze miasta i gminy między innymi do stworzenia nowych miejsc rekreacji i atrakcji turystycznych w mieście. Te do dziś służą nie tylko mieszkańcom powiatu olkuskiego, ale także turystom, którzy coraz częściej wybierają Srebrne Miasto jako cel jednodniowej wycieczki.

Spis treści

Nowe „serce miasta” bije aż do dziś. Duże zmiany na olkuskim rynku

Rewitalizacja rynku w Olkuszu to chyba najlepiej widoczna inwestycja w mieście, która została zrealizowana przy udziale unijnej dotacji.

Rynek w Olkuszu - dawniej9
Rynek w Olkuszu - dawniej9 Fotopolska.eu

Oprócz wielkich prac archeologicznych wykonana została nowa nawierzchnia, fontanny, chodniki i elementy rekreacyjne.

Rynek w Olkuszu - dziś
Rynek w Olkuszu - dziś Paweł Mocny

Najbrzydszy budynek w mieście stał się popularnym muzeum. Dawne starostwo w Olkuszu

Jeszcze kilka lat temu budynek dawnego starostwa w Olkuszu straszył mieszkańców i przyjezdnych. Odpadający tynk, zabite dechami okna i wszechobecny brud z pewnością nie były czymś czym warto byłoby się pochwalić poza granicami powiatu.

Dawne starostwo w Olkuszu - dawniej
Dawne starostwo w Olkuszu - dawniej Fotopolska.eu

Rewitalizacja, która przeprowadzona została między innymi dzięki funduszom europejskim sprawiła, że dziś budynek ma zupełnie nowe oblicze. W środku funkcjonuje za to muzeum, z którego ochoczo korzystają turyści. Nie brakuje także wielu lokalnych inicjatyw takich jak warsztaty czy wernisaże.

Dawne starostwo w Olkuszu - dziś
Dawne starostwo w Olkuszu - dziś Paweł Mocny

Obiekt, na który czekały pokolenia deskorolkarzy, rowerzystów i rolkarzy – młodzież wreszcie doczekała się skateplazy

O potrzebie wybudowania skateparku w Olkuszu mówiło się od wielu lat. Miasto nie miało jednak środków na wybudowanie obiektu z prawdziwego zdarzenia. To zmieniło się właśnie dzięki funduszom unijnym. Na pogórniczych terenach, na których przed budową znajdowały się jedynie chaszcze i dzikie wysypiska śmieci powstała pierwsza skateplaza w powiecie olkuskim.

Skateplaza w Olkuszu
Skateplaza w Olkuszu Paweł Mocny

Cały teren został zagospodarowany w wyjątkowo ciekawy sposób. Oprócz placu dla deskorolkarzy, rowerzystów i rolkarzy wybudowano tam także pump truck, tor do skimboardingu, skatespot, altanę, plac zabaw oraz przeszkody dla rowerzystów. Dodatkowo spacerując tamtejszymi alejkami można obejrzeć ekspozycję dawnych maszyn górniczych.

Od ruiny do popularnego ośrodka sportowo-wypoczynkowego. Niezwykła przemiana OSW „Czarna Góra”

Największe zmiany, które umożliwiły Fundusze Europejskie widać w Ośrodku Sportowo-Wypoczynkowym „Czarna Góra”. Dziurawe, nierówne i sypiące się chodniki oraz drogi, zniszczone przez wandali i pokryte brudem siedziska a także zardzewiałe elementy metalowe. Taki obraz czekał na odwiedzających największy ośrodek sportowy w Srebrnym Mieście.

OSW "Czarna Góra" - dawniej
OSW "Czarna Góra" - dawniej Patrycja Dziadosz

W ramach rewitalizacji: wymieniono nawierzchnię na dwóch boiskach piłkarskich, zainstalowano oświetlenie LED oraz ułożono nowe bieżnie. Nie sposób nie wspomnieć także o wybudowanych ścieżkach pieszo-rowerowych, siłowni zewnętrznej i punktach wypoczynkowych.

OSW "Czarna Góra" - dziś
OSW "Czarna Góra" - dziś Paweł Mocny

Skorzystało też Osiedle Młodych. Dziś „Dolinka” to jedno z ulubionych miejsc wypoczynku mieszkańców

Dziś jednym z ulubionych miejsc olkuszan jest park „Dolinka” znajdujący się na Osiedlu Młodych. Plac zabaw, siłownia pod chmurką, plac do street workoutu, rolkostrada, boiska i wiele innych atrakcji przyciągają tam wielu miłośników spędzania czasu na świeżym powietrzu.

Dolinka - dziś
Dolinka - dziś Paweł Mocny

Przed utworzeniem tam parku na miejscu można było zobaczyć jedynie place zabaw, które najlepsze lata miały już dawno za sobą oraz liczne „pamiątki” po miłośnikach napojów alkoholowych.

Największy produkt turystyczny gminy Olkusz. Zamek w Rabsztynie przeszedł metamorfozę

Zamek w Rabsztynie zawsze był łakomym kąskiem dla turystów odwiedzających Szlak Orlich Gniazd. Kiedyś można go było jednak zwiedzać jedynie na dziko. Pozyskane fundusze umożliwiły stworzenie zupełnie nowego produktu turystycznego.

Zamek Rabsztyn - dawniej
Zamek Rabsztyn - dawniej Fotopolska.eu

Na zamku powstał punkt obsługi turystycznej z kawiarnią, taras widokowy a także nowe schody i ścieżka z tłucznia kamiennego. Nie sposób nie wspomnieć także o wzmocnieniu i odtworzeniu murów zewnętrznych oraz zabezpieczeniu otworów okiennych.

Zamek Rabsztyn - dziś
Zamek Rabsztyn - dziś Paweł Mocny
od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na olkusz.naszemiasto.pl Nasze Miasto