Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ogólnopolska olimpiada "Losy żołnierza": Sukces ucznia II LO w Rumi

Mat. II LO w Rumi (A. Zarzycka), TM
Tomasz Dranicki i Leszek Kiersznikiewicz
Tomasz Dranicki i Leszek Kiersznikiewicz
Uczeń klasy IIB II Liceum Ogólnokształcącego w Rumi Tomasz Dranicki uzyskał tytuł laureata VI edycji Ogólnopolskiej Olimpiady Tematycznej "Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego w latach 1887–1922. O niepodległość i granice Rzeczypospolitej" oraz zaproszenie do podjęcia studiów na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie.

W ostatni weekend Tomek Dranicki uczestniczył w Warszawie w etapie centralnym olimpiady. Wiedza niezbędna w zawodach tego stopnia daleko wykracza poza program nauczania szkoły ponadgimnazjalnej. Od drugoklasisty wymagane było na wstępie przywiezienie samodzielnie napisanej pracy "Losy mojej rodziny w latach walk o niepodległość i granice Rzeczypospolitej 1887–1922".

Jego opracowanie zawierało rozrysowaną genealogię rodziny i opis wydarzeń, w których uczestniczyli. Było to o tyle trudne, że przekazy rodzinne nie zawsze sięgają tak odległych czasów. Za udział w tej konkurencji zdobył III miejsce.

Zakończenie roku szkolnego maturzystów II LO w Rumi [ZDJĘCIA] - kliknij i zobacz

Tomek przygotowywał się także do oprowadzania po wybranym losowo przez komisję egzaminacyjną zabytku historycznym Warszawy. Kilka dni wcześniej dowiedział się, że ma w zajmujący sposób opowiedzieć grupie innych uczestników Olimpiady o fotografii Pochodu Narodowego Warszawy, który w rocznicę Konstytucji 3 Maja w 1916 r. przeszedł od Zamku do Belwederu i Placu Unii Lubelskiej dając świadectwo woli narodu do niepodległego bytu. Zdjęcie wykonano z pałacu Towarzystwa Przyjaciół Nauk.

Wydarzenie, postaci i miejsca uwidocznione na zdjęciu miał zaprezentować w czasie 7 min., przy czym komisja oceniała wiedzę, poprawność językową, atrakcyjność przekazu i mowę ciała przewodnika. W tej konkurencji Tomek był najlepszy w całej Polsce. Musiał mieć także wiadomości o eksponatach Muzeum Wojska Polskiego, w tym broni, mundurach, orderach, odznaczeniach i znakach wojskowych. Na terenie Cytadeli Warszawskiej musiał umieć rozpoznać i zinterpretować utwory literackie dotyczące dziejów Polski i Wojska Polskiego oraz walki o niepodległość, mapy i utwory muzyczne oraz wykazać się wiedzą na temat ich twórców. I tu nasz uczeń osiągnął sukces zdobywając III miejsce.

II Liceum Ogólnokształcące w Rumi uruchamia nowe specjalizacje - zobacz jakie

Przez ogrom przygotowań do olimpiady pomagał Tomkowi przejść nauczyciel historii II LOw Rumi Leszek Kiersznikiewicz, który towarzyszył uczniowi w Warszawie. Obaj panowie zgodnie potwierdzają bogaty program przygotowany przez organizatorów olimpiady, zarówno dla uczestników, jak i nauczycieli. Były wycieczki do Sulejówka i zwiedzanie Muzeum Marszałka Józefa Piłsudskiego, Belwederu, Muzeum Katyńskiego, fortyfikacji i X Pawilonu w Cytadeli, wszyscy uczestnicy obejrzeli film „Warszawa 1935”.

Wyjątkowym punktem programu było złożenie wieńca i kwiatów na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza oraz uroczystość ogłoszenia wyników i wręczenia nagród finalistom i laureatom w Sali Wielkiej Zamku Królewskiego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Ogólnopolska olimpiada "Losy żołnierza": Sukces ucznia II LO w Rumi - Rumia Nasze Miasto

Wróć na rumia.naszemiasto.pl Nasze Miasto