Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Opoczno na liście miast zakwalifikowanych do Programu Rozwój Lokalny. Burmistrz zaprasza na konsultacje

Dag
UM Opoczno
Opoczno znalazło się na liście 54 miast w Polsce, które Minister Funduszy i Polityki Regionalnej zaprosiła do przygotowania wniosków w ramach Programu Rozwój Lokalny. W Urzędzie Miejskim w Opocznie odbyło się spotkanie burmistrza Dariusza Kosno i Sylwii Olędzkiej, dyrektor Wydziału Funduszy Europejskich z doradcami w Programie Rozwój Lokalny, którzy z ramienia Związku Miast Polskich będą współpracować z gminą przy opracowywaniu Programu Rozwoju Lokalnego. Stawką jest 10 mln euro z Funduszy Norweskich.

Jak informuje Urząd Miejski w Opocznie, współpraca z doradcami miast: Justyną Pietrzykowską, Mirosławem Mękarskim i Kazimierzem Pałaszem, to drugi etap przygotowania przez Gminę wniosku w programie finansowanym z Funduszy Norweskich, gdzie stawką jest 10 milionów euro przeznaczonych na rozwój gospodarczy, środowiskowy i społeczny Opoczna.

Podczas spotkania ustalono harmonogram i metody wspólnej pracy nad Programem Rozwoju Lokalnego.

- Przeanalizowano mocne i słabe punkty naszego miasta oraz rozmawiano o możliwych scenariuszach dalszego rozwoju - informują opoczyńscy urzędnicy. - Najważniejszym wnioskiem ze spotkania jest stwierdzenie, że opinie mieszkańców, ich pomysły i potrzeby będą fundamentem do budowy strategii rozwoju i pozyskiwania pieniędzy na jej realizację. Dlatego w najbliższych tygodniach burmistrz będzie zapraszał mieszkańców gminy do uczestnictwa w spotkaniach i konsultacjach - zarówno osobistych, jak i przez udział w ankietach, tak aby Plan Rozwoju Lokalnego Opoczna na najbliższe lata w sposób możliwie najwyższy odpowiadał na oczekiwania opocznian.

W grudniu 2019 roku zakończył się pierwszy etap kwalifikacji do udziału w Programie Rozwój Lokalny, w którym spośród miast z całej Polski wybrano 54. Będą one miały szansę walczyć o dofinansowanie swoich pomysłów na rozwój ze środków Mechanizmu Finansowego EOG i Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014 – 2021. W pierwszym etapie wniosek Opoczna zajął 37 miejsce.

W styczniu tego roku Minister Funduszy i Polityki Regionalnej zaprosiła 54 wybrane miasta do dalszej pracy nad przygotowaniem wniosku do programu w II etapie, który zakończy się 31 lipca br.

Czym jest Program Rozwój Lokalny?
Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej informuje, że miasta, szczególnie małe i średnie znajdujące się w gorszej sytuacji niż większe ośrodki, borykają się z szeregiem problemów natury środowiskowej, gospodarczej, społecznej czy instytucjonalnej. Potrzebne są kompleksowe i skoordynowane działania, żeby między innymi poprawić jakość powietrza, dostosować się do zmian klimatycznych, zatrzymać negatywne trendy depopulacyjne, odpowiedzieć na potrzeby starzejącego się społeczeństwa, stworzyć dobre warunki do rozwoju przedsiębiorczości czy wzmocnić wydajność lokalnej administracji. Mieszkańcy oczekują miast jako miejsc przyjaznych do życia a Program Rozwój lokalny, finansowany w ramach III edycji Funduszy norweskich i EOG na lata 2014 - 2021, wspiera samorządy w dążeniach do osiągnięcia tego celu.

Rodzaje projektów
W ramach Programu miasta - wnioskodawcy mogą się ubiegać o granty na kompleksowe projekty rozwojowe (infrastrukturalne i miękkie), w tym działania na rzecz wzmacniania/podnoszenia zdolności administracji lokalnej.

Dofinansowanie w wysokości od 3 do 10 mln € zostanie przeznaczone na ok. 15 kompleksowych projektów uwzględniających następujące aspekty:

środowiskowe jak poprawa jakości powietrza poprzez ograniczenie emisji szkodliwych gazów, pyłu i niskiej emisji, przejście na odnawialne źródła energii, niskoemisyjny transport publiczny, itp.;
społeczne jak skuteczna polityka mieszkaniowa i mieszkaniowa ze szczególnym uwzględnieniem zmarginalizowanych obszarów miasta, redukcja bezrobocia i stopa ubóstwa, wdrażanie standardów dostępności zgodnie z programem dostępność Plus 2018 - 2025; redukcja migracji zarobkowej z małych i średnich miast do dużych ośrodków, stawianie czoła wyzwaniom starzejącego się społeczeństwa;
gospodarcze (np. wspieranie przedsiębiorczości i lokalnej gospodarki, wzmacnianie lokalnego rynku pracy, zwłaszcza w odniesieniu do osób wchodzących / dostosowujących się do rynku pracy).
Projekt może być realizowany zarówno w partnerstwie międzysektorowym jak i między- samorządowym (krajowym i zagranicznym – z jednostkami z Państw - Darczyńców).

Około 35 wnioskodawców, którzy nie zostaną wybrani do dofinansowania na II etapie naboru, będzie mieć możliwość wnioskowania o sfinansowanie działań na rzecz poprawy standardów dostępności w ich miastach zgodnie z założeniami Programu Dostępność Plus. Wartość maksymalna każdego z projektów to 100 tys. PLN.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na opoczno.naszemiasto.pl Nasze Miasto